przejdź do treści

Do 9 grudnia, Warszawa | Maciek Duchanowski "DUO" Galeria XX1

abstrakcja Maciek Duchowski Pole Oddziaływania

Maciek Duchowski DUO

15 listopada – 9 grudnia 2017 r. | Galeria XX1
Wernisaż
: 14 listopada (Wt) 18:00

(…) to zestawienie dwóch instalacji malarskich zatytułowanych «WAR/RAW» oraz «Pole Oddziaływania». Łącznikiem i wspólnym elementem obu jest kolor

Tytuł nawiązuje do wystawy «Trio», która odbyła się w Galerii XX1 w listopadzie 2014 r. Pokazałem wtedy potrójną projekcję cyfrowych obrazów, przedstawiających konflikty i wojny, połączoną z hałaśliwymi fragmentami muzyki improwizowanej i free jazzu. Aktualna wystawa pozbawiona jest efektów dźwiękowych – skupia się na stronie przestrzenno-wizualnej. Zamysł ekspozycyjny to zestawienie dwóch instalacji malarskich zatytułowanych «WAR/RAW» oraz «Pole Oddziaływania». Łącznikiem i wspólnym elementem obu jest kolor, rozumiany zarówno jako byt czysto zmysłowy, jak i potencjalny nośnik istotnych znaczeń.

Instalacja «WAR/RAW» składa się z sześciu obrazów na płótnie, pomalowanych specjalnie ścian galerii oraz projekcji filmowej. Tytuł to angielskie słowo, które można czytać zarówno od lewej, jak i od prawej strony. Pierwsze ze znaczeń to wojna, lub «wojowanie» drugie można zaś interpretować nieco szerzej, polskie tłumaczenie podaje określenia, takie jak: «surowy», «nieprzetworzony», «niewykończony» Obrazy na płótnie stworzone zostały przy użyciu kolorowych pigmentów malarskich, pod warstwą których kryją się litery tworzące tytuł. Projekcja filmowa pokazuje z kolei przedstawienia protestów ulicznych, przemocy i wojen, dopełniając jednocześnie kolorystyczny zamysł całości. Zestawienia słów i obrazów odnoszą się do zagadnień związanych z ogólnoświatową, narastającą radykalizacją nastrojów społecznych i ich coraz wyraźniejszą polaryzacją, a z drugiej strony do trwającej od dawna wirtualnej wojny informacyjnej i wpływu, jaki wywiera ona na każdego z nas.

Tryptyk pt. «Pole Oddziaływania» to obrazy o wymiarach 150/200 cm każdy. Wykonane przy użyciu proszku grafitowego, spoiwa oraz kabli elektrycznych, które «wyłaniają się» spod wielu warstw farby. Powieszone są w taki sposób, aby widz mógł jednocześnie «doświadczać» każdego z nich – aby, jak sugeruje tytuł, znalazł się w polu oddziaływania wszystkich. Nie ma tu konkretnego treściowego przekazu, chodzi raczej o skonfrontowanie widza z energią, którą rozumieć można zarówno jako nieustanny przepływ informacji, fal elektromagnetycznych czy radiowych, ale także energii uniwersalnej łączącej się ze sferą duchową człowieka. W moim założeniu obrazy cyklu «WAR/RAW» imitować mają powieszone naprzeciw siebie lustra. Dlatego zdecydowałem się umieścić je na skrajnych i bliźniaczo podobnych ścianach galerii.

Zobaczenie siebie pomiędzy lustrami powoduję multiplikacje naszego odbicia, a przestrzeń, w której się znajdujemy, wydłuża się w nieskończoność. Zjawisko to znane jest od wieków, tym niemniej wciąż intryguje, szczególnie w kontekście czasów obecnych, gdy kwestie rozpędu technologii, «sztucznych horyzontów», rozszerzania się rzeczywistości i coraz większych trudności ze zrozumieniem świata, powodują iż człowiek przestaje być miarą wszechrzeczy.

Maciek Duchowski

Maciej Duchowski – urodzony w 1981 r. w Warszawie. Malarz posługujący się również fotografią i filmem, tworzy instalacje przestrzenne i dźwiękowe. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2000-2005. Dyplom w Pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. W latach 2006-2008 studia w Dutch Art Institute w Enschede, Holandia. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adiunkt na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

Wybrane wystawy indywidualne:

Maciek Duchowski. Malarstwo, Galeria Sztuki w Legnicy, 2007

Low-Fi, Galeria Promocyjna, Warszawa, 2010

Zakłócenia, Galeria Działań, Warszawa, 2011

Zakłócenia vol.2, Galeria 2.0, Warszawa, 2012

ON(...)OFF, BWA Zielona Góra, 2012

Noisecolours, Galeria Wozownia, Toruń, 2012

Trio, Galeria XX1, Warszawa, 2014

Band, Galeria Wystawa, Warszawa, 2016

Wstęp wolny

grafika reklamowa wystawy

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl