przejdź do treści

9-10 grudnia, Warszawa | Festiwal Sztuk Wizualnych. Relacje

slider relacje min

Festiwal Sztuk Wizualnych. Relacje

9-10 grudnia | Galeria XX1 ul. Jana Pawła II 36

Warsztat „Gra w opowiadanie”: 9 grudnia 2017 r. 16:30-19:30

Pokaz filmu „eXistenZ” Davida Cronenberga wraz z prelekcją oraz panel dyskusyjny z udziałem: Edwina Bendyka, Ludwiki Mastalerz oraz Iwo Zmyślonego: 10 grudnia 2017 r. 15:00

Festiwal Sztuk Wizualnych. Relacje  jest próbą zastanowienia się nad obecnymi w sztuce najnowszej problemami. Kategoria widza, który przeistacza się w uczestnika a nawet współautora, interaktywność dzieł, relacja pomiędzy treścią a procesem komunikowania się w dziele artystycznym, a także rola artysty, zanurzonego w cyfrowe i technologiczne media; są tematami prowokującymi do dialogu nad kondycją współczesnej sztuki, ale również nad miejscem w tym wszystkich odbiorcy.

Obecna edycja projektu składa się z dwóch podstawowych części, których głównym celem jest współistnienie z publicznością. Interaktywne warsztaty oraz panel dyskusyjny mają za zadanie stworzyć na tyle komfortowe warunki aby widz świadomie mógł się oddać doświadczeniu i wykorzystać je w dalszej percepcji świata artystycznego.

Kuratorami projektu są:

Małgorzata Miśkowiec (ur. 1985) -  kulturoznawca, historyk sztuki. W dotychczasowej pracy zajmowała się koordynacją wystaw oraz projektów międzynarodowych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi artystami oraz instytucjami, m.in w ramach projektu "Sztuka współczesna narodów dawnej monarchii Austro-Węgierskiej“. Współtworzyła międzynarodowy projekt targów sztuki International Art Fair Warsaw 2016. Interesuje się sztuką i designem, a w szczególności rolą tekstu i obrazów tekstowych w tych dziedzinach. Obecnie współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza przy projektach związanych z designem.

Karol Szafraniec (ur. 1984) kulturoznawca-filmoznawca, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego (praca magisterska o twórczości Davida Lyncha). Animator kultury filmowej, stały współpracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Szef Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KOT", którego jest stałym prelegentem. Prowadzący zajęcia edukacyjne z zakresu kultury filmowej, zarówno autorskie, jak i będące częścią ogólnopolskich przedsięwzięć. Podwójny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2011 (Nagroda Główna, Nagroda Publiczności). Pomysłodawca i koordynator interdyscyplinarnych projektów kulturalnych (np. „Między obrazem a ekranem” w Nowym Sączu). Poza filmem, interesuje się również muzyką, sztukami wizualnymi i kulturą popularną oraz niedookreślonymi obszarami pomiędzy tymi dziedzinami.

WARSZTAT GRA W OPOWIADANIE

Sztuka opowiadania w swojej tradycyjnej formie, w której najważniejszym środkiem przekazu jest żywe słowo jest często przeciwstawiana kulturze cyfrowej i określana jako alternatywa wobec rzeczywistości wirtualnej. Współcześni opowiadacze nie zgadzają się z takim ujęciem ich sztuki, dostrzegając w opowiadaniu – procesie budowania i swojej osobistej relacji z opowiadaną historią wiele analogii do świata gier, w których wirtualna tożsamość przenika się z realnością.

Warsztat jest poświęcony zmianom pozycji odbiorcy w sferze działań analogowych i bezpośrednich. Prowadzący wraz z uczestnikami będą tworzyć własną narrację posługując się wielorakimi praktykami artystycznymi, wykorzystując również elementy performatywne i działania parateatralne.

Prowadzący o warsztatach: Będziemy razem konstruować opowieść, która wychodząc od wspólnego wątku będzie, niczym labirynt, rozgałęziać się w różne strony. W opowiadaniu będziemy posługiwać się zarówno słowem i muzyką, jak i rekwizytem czy plastycznym obrazem. W trakcie odnajdywania się i gubienia w labiryncie opowieści zadamy sobie wcale nieoczywiste pytania: Kim jest ten, kto opowiada? Czy to my opowiadamy historię, czy to może ona nas?

Prowadzący:

Jarek Kaczmarek – opowiadacz z „Grupy Studnia O”

Barbara Derlak – multiinstrumentalistka, wokalistka,  liderka zespołu „Chłopcy kontra Basia”, poruszająca się na pograniczu muzyki i sztuki opowiadania

Więcej o Stowarzyszeniu Studnia O  >>>

Zapisy na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POKAZ FILMU eXistenZ ORAZ PANEL DYSKUSYJNY

Wybitny krytyk filmowy Roger Ebert stwierdził kiedyś, iż gra komputerowa nie może być dziełem sztuki, gdyż nie posiada autora, który od początku do końca panowałby nad przebiegiem fabuły. Możliwość otwarcia się na mniej lub bardziej świadome wybory gracza zaburza usankcjonowaną przez lata relację między aktywnym twórcą i pasywnym odbiorcą. Odnosi się to nie tylko do gier, ale i szerzej rozumianej kultury cyfrowej, której podstawę stanowi możliwość interakcji. Owa relacja i jej nowe odmiany stanie się dla nas punktem wyjścia do omówienia rozmaitych kwestii problematycznych, pojawiających się na styku sztuki i współczesnych mediów cyfrowych.

Film Davida Cronenberga dzieje się w niedalekiej przyszłości, kiedy to ma miejsce premiera nowej, niezwykle zaawansowanej gry konsolowej. Oferowane przez nią doznania są bardziej rzeczywiste niż kiedykolwiek, a uczestnictwo w niej wymaga nie tylko zaangażowania umysłu, ale też ciała. W tle toczy się brutalny społeczny konflikt „realistów” z twórcami gier... W swoim prawie dwudziestoletnim filmie Cronenberg stworzył wizję gry, która przekracza granice technologii, wchodząc w obszar organiczny – konsola jest tworem biotechnologicznym, bezpośrednio ingerującym w ciało gracza, co wzmacnia jego doznania i jeszcze bardziej zaciera granicę między realnym i symulowanym. Gracz musi się ustosunkować nie tylko wobec wykreowanej dla niego rzeczywistości, ale też wobec własnego awatara, nad którym teoretycznie sprawuje kontrolę, ale który wykazuje jednak pewne elementy autonomii, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację uczestnika tego typu kultury.

W czasie debaty, która odbędzie się po projekcji, spróbujemy zastanowić się nad aktualnością diagnoz stawianych przez Cronenberga, poddając refleksji potencjał artystyczny mediów cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem relacji jakie zachodzą między odbiorcą i autorem, którego status staje się problematyczny, a przynajmniej domaga się przedefiniowania.

Uczestnicy debaty:

Edwin Bendyk - polski dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne.

Ludwika Mastalerz - absolwentka filozofii i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka III miejsca w konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2011). Pisze o filmach do portali Dwutygodnik.com, Portalfilmowy.pl oraz magazynów "EKRANy", "K MAG" i "Fragile"

dr Iwo Zmyślony - krytyk sztuki i metodolog, autor kilkunastu publikacji naukowych oraz blisko stu esejów, wywiadów i recenzji. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Albert-Ludwigs- Universität Freiburg i Katholieke Universiteit Leuven. Doktoryzował się na podstawie pracy o pozawerbalnych wymiarach poznania i wiedzy (tacit knowledge). Stypendysta programów GFPS, DAAD, MNiSW, NCN i Młoda Polska.

Współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Kulturą Liberalną”, TVP Kultura oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Wykładowca Uniwersytetu Otwartego UW, Viamoda School of Fashion w Waszawie i School of Form w Poznaniu.

Wstęp wolny

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Koordynator: Milena Stryjewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 788 466 623.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl