przejdź do treści

Odkryliśmy kolejne tajemnice Mazowsza. Za nami już druga podróż w ramach Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa.

Druga wycieczka realizowana w ramach Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa miała miejsce 8 grudnia. Słuchaczki i słuchacze Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli możliwość odkrycia na nowo skarbów Mazowsza, które choć ulokowane są w niedalekich odległościach od stolicy, dla wielu wciąż pozostają tajemnicą.

Pierwszym miejscem podróży była miejscowość Wiskitki, położona 60 km od Warszawy. Celem była XIX w. kaplica grobowa rodu Łubieńskich i Sobańskich znajdująca się na cmentarzu katolickim przy ul. Guzowej 31. Kaplica została zbudowana w stylu neoromańskim. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz oraz płaskorzeźba przedstawiająca św. Feliksa de Valois. Aktualnie stanowi mauzoleum zawierające groby rodzinne Łubieńskich i Sobańskich.

Kolejnym etapem podróży był pałac będący dawną rezydencją Sobańskich oraz kościół św. Feliksa de Valois – dawna kaplica przypałacowa. Pałac obecnie jest w odbudowie i z racji stanu w jakim się znajduje jest niedostępny dla zwiedzających. Stanowi jednak cenny zabytek z którym wiąże się wiele ciekawostek historycznych. W czasie wycieczki udało się szczegółowo zwiedzić wnętrze kaplicy, która kryła w środku XVIII wieczny obraz przedstawiający św. Mateusza Ewangelistę.

W następnej kolejności uczestnicy wycieczki odwiedzili Żyrardów – miasto, którego historia nierozerwalnie związana jest z obróbką lnu. Kiedyś był to jeden z największych w Europie ośrodków zajmujących się jego przerobem. Dziś pomnikiem upamiętniającym tamten okres jest zmodernizowany gmach starej fabryki. Docelowymi miejscami, do których udali się uczestnicy wycieczki był największy na Mazowszu kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia zbudowany na początku XIX w. oraz willa Karola Dittricha, twórcy lnianej potęgi Żyrardowa, w której aktualnie znajduje się Muzeum Mazowsza Zachodniego.

 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl