przejdź do treści

Taneczny „Projekt Łucka” dla młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 05 min

Zrealizowanie pokazu tanecznego z udziałem młodzieży z warszawskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych jest celem „Projektu Łucka”

„Projekt Łucka” jest programem warsztatowym realizowanym we współpracy z grupą nieformalną Creactide.

To odpowiedź na rekomendacje raportu o potrzebach i preferencjach kulturalnych osób Głuchych z 2016 roku, który był dla nas inspiracją do zorganizowania zajęć kulturalnych dla Głuchej młodzieży bezpośrednio w szkole.

Celem projektu jest zrealizowanie pokazu tanecznego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kulturalnych uczestników. Podczas procesu tworzenia chcemy zaczerpnąć z możliwości, wrażliwości, naturalnej ekspresji i spontaniczności Głuchej młodzieży, zachęcić do odkrycia pokładów własnej twórczości i umożliwić szansę jej prezentacji. Podejmujemy zagadnienia komunikacji niewerbalnej, poszukujemy nowych sposobów na wyrażenie siebie, swoich emocji, odczuć.

Zakończenie projektu jest planowane na marzec 2018.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury.

Współpraca:

Creactide

„Przystanek Łucka” Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego w Warszawie

Koordynator projektu: Natalia Roicka (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 601 668 314, tel. 22 586 42 25.

Więcej informacji o projekcie   >>

 

Trzeba po prostu dłużej popracować – o projekcie Przystanek Łucka mówią uczestnicy i organizatorzy

natalia nowaczyk

Natalia Nowaczyk, uczestniczka zajęć, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych „Przystanek Łucka”
Lubię tańczyć, bo w mojej starej szkole były zajęcia hip-hopowe i chodziłam na nie 2 lata. Słuchałam muzyki od małego, dzięki mojemu tacie. Sama odczuwałam, że taniec jest potrzebny w moim życiu, że bez tego nie mogłabym żyć.

natalia smuga

Natalia Smuga, uczestniczka zajęć, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych „Przystanek Łucka”
Od dziecka kocham taniec, dzięki mojej mamie i rodzinie. W poprzedniej szkole brałam udział w różnego rodzaju konkursach. Potem miałam przerwę i dopiero jak przyszłam do szkoły na Łuckiej, zobaczyłam, że tutaj też można tańczyć, dołączyłam więc do grupy. Teraz staramy się stworzyć coś fajnego. Taniec jest po prostu moją pasją.

joanna huczyńska

Joanna Huczyńska, uczestniczka zajęć, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych „Przystanek Łucka”
Dawniej chodziłam na zajęcia taneczne i bardzo mi się to podobało. Mama i ciocia też mnie uczyły więc teraz pomyślałam: Dlaczego nie? Głusi też mogą tańczyć! Maluję i w ten sposób mogę opowiadać piękne historie, teraz chcę to robić ciałem. Taniec jest moją pasją i chcę to pokazać. Na każdych zajęciach jest coś trudnego, ale później jak się uczymy, w skupieniu ćwiczymy, udaje nam się to wszystko zrobić. Jeżeli ktoś czegoś nie lubi, to zawsze będzie to dla niego trudne, ale jeżeli jest to pasję, to będzie łatwiejsze. Trzeba po prostu dłużej popracować.

 

agnieszka łuczyńska

Agnieszka Łuczyńska, prowadząca zajęcia, Akademia Muzyczna w Łodzi
Jestem tancerką pedagogiem, choreografem. Na co dzień pracuję w Akademii Muzycznej w Łodzi z kierunkami takimi jak: choreografia, techniki tańca, musical, wokalistyka estradowa. Kibicowałam po cichu koncepcji o roboczym tytule RYTM, gdyż bardzo chciałam zobaczyć jak uda nam się ją zrealizować z młodzieżą, w którą stronę razem pójdziemy. Jasnym jest, że inaczej ja będę słyszała i czuła rytm, a inaczej będzie odbierała młodzież niesłysząca. Chciałabym, żebyśmy znaleźli wspólną drogę. 

Agnieszka Szeliga i Konrad Kozłowski, Grupa Creactide

Agnieszka Szeliga i Konrad Kozłowski, Grupa Creactide
Jesteśmy nieformalną grupą, która działa dla młodych ludzi. Chcemy dać im więcej możliwości, żeby realizowali swoje pasje i zainteresowania. Do Creatide należy 9 osób, w różnym wieku, które chcą współpracować w jednym celu, żeby propagować realizację pasji wśród głuchej młodzieży. W Polsce nie ma czegoś takiego, dlatego my stworzyliśmy taką grupę.

natalia roicka 3

Natalia Roicka, koordynator projektu, Mazowiecki Instytut Kultury
Wszystko zaczęło się od ankiety: W czerwcu 2017 roku przeprowadziliśmy badanie wśród uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych „Przystanek Łucka”. Założyliśmy, że w tym projekcie inicjatywa będzie należała do młodzieży. Badaliśmy więc ich potrzeby chcąc zaproponować im udział w takim przedsięwzięciu, które pozwoli na realizowanie ich zainteresowań i pasji. Po zebraniu i przeanalizowaniu ankiet stało się jasne, że głównym tematem zajęć musi być TANIEC.
Do prac nad koncepcją projektu zostały zaproszone osoby z grupy nieformalnej  Creactide, z którymi konsultowaliśmy w jaki sposób komunikować osobom Głuchym taniec, jak ich zaprosić do udziału, na co zwrócić uwagę przy organizacji zajęć w miejscu tak szczególnym jak Ośrodek.
Do projektowania zajęć w Przystanku Łucka zaprosiliśmy Agnieszkę Łuczyńską – tancerkę, pedagożkę i choreografkę. Przygotowała dwie koncepcje, które zaprezentowałyśmy uczniom i poddałyśmy pod dyskusję. Uczniowie wybrali tę pod roboczym hasłem RYTM.

 

Zapraszamy także na film w którym wypowiadają się uczestnicy i prowadzący projekt mi.in. Agnieszka Łuczyńska – tancerka, pedagog, choreograf  z Akademii Muzycznej w Łodzi...

Młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych

 

...oraz fotoreportaż z zajęć.     Fot. Krystian Kielski

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 06 min

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 08 min

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 09 min

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 10 min

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 11 min

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 15 min

projekt lucka 2017 fot krystian kielski 18 min

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl