przejdź do treści

Do 28 lutego | Konkurs na komiks inspirowany historią naszych sąsiadów: „Razem w komiksie – Czesi o Polakach, Polacy o Czechach”

razem w komiksie

POLSKO-CZESKI KONKURS KOMIKSOWY: RAZEM W KOMIKSIE - Czesi o Polakach, Polacy o Czechach

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechy w roku 2018, Mazowiecki Instytut Kultury wraz z Czeskim Centrum w Warszawie i Instytutem Polskim w Pradze, organizują konkurs na komiks inspirowany wzajemną historią obu krajów i poświęcony wybranym postaciom najnowszych dziejów Polski i Czech.

Wśród tematów konkursu znalazły się m.in. wydarzenia związane ze słynnymi politycznymi twórcami niepodległości – Ignacym Janem Paderewskim i Tomášem Garrigue Masarykiem, ale też z takimi bohaterami, jak Ryszard Siwiec i Jan Palach, którzy stali się symbolami ofiary i zarazem walki o wolność i niepodległość.

Głównymi założeniami konkursu są edukacja historyczna i kulturalna dotycząca Polski i Czech oraz pokazanie XX-wiecznych losów i związków obu krajów w kontekście ich wspólnych doświadczeń. Konkurs jest otwarty i skierowany do wszystkich zainteresowanych, w szczególności jednak do młodzieży z Polski i Czech.

Termin doręczenia prac: 28 lutego 2018 r.

Ogłoszenie wyników i wernisaż wystawy pokonkursowej: maj 2018 r.

ZASADY DLA UCZESTNIKÓW Z POLSKI:

Zadanie: 2 do 4 stron komiksu, wykonanego dowolną techniką w języku polskim.

Temat: komiks inspirowany czeską historią (wybór spośród podanych niżej tematów)

1) Temat wspólny: Masaryk i Paderewski w Carnegie Hall | T. G. Masaryk, Ignacy Paderewski
2) Bohaterki bez patosu | Milada Horáková, Věra Čáslavská
3) Kowboje Europy Środkowej | bracia Mašínowie
4) 1968-1969: wspólna nadzieja, wspólne rozczarowanie | Jan Palach

PRZEWIDZIANE NAGRODY:

Nagrody finansowe za najlepsze prace:

1 miejsce: 3000 zł
2 miejsce: 2000 zł
3 miejsce: 1000 zł
Miejsca od 4 do 6: wyróżnienie i nagrody rzeczowe

Kolejność zwycięskich prac ustali jury złożone z polskich specjalistów i przedstawicieli Czeskiego Centrum w Warszawie oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury.

 Szczegółowy opis obowiązujących tematów można pobrać TUTAJ

Zgłoszenie do konkursu oraz regulamin konkursu są dostępne pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowe informacje: www.warsaw.czechcentres.cz

Organizatorzy

W Polsce: Czeskie Centrum w Warszawie i Mazowiecki Instytut Kultury.
W Czechach: Instytut Polski w Pradze.

Koordynacja

Główny koordynator: Edyta Serafin, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 629 72 71, Czeskie Centrum w Warszawie.
Koordynator z ramienia Mazowieckiego Instytutu Kultury: Elżbieta Szymańska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 58 64 265.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl