przejdź do treści

Do 6 kwietnia | Sławomir Pawszak "Laniakea" Galeria Foksal

 Na pierwszej wystawie w Galerii Foksal Sławomir Pawszak prezentuje nowe prace wykonane na papierze fotograficznym. Jego fotogramy wpisują się genetycznie w nurt eksperymentów wykorzystujących „rysowanie”, a właściwie „malowanie światłem” 

abstrakcja wielobarwna

abstrakcja wielobarwna

 

Sławomir Pawszak Laniakea

23 lutego – 6 kwietnia 2018 r. | Galeria Foksal

Na swojej pierwszej indywidualnej wystawie w Galerii Foksal Sławomir Pawszak prezentuje nowe prace wykonane na papierze fotograficznym. Fotogramy Sławomira Pawszaka wpisują się genetycznie w nurt eksperymentów wykorzystujących „rysowanie”, a właściwie „malowanie światłem”.

Niewątpliwie, najbliżej im do heliografik Hillera, ale nie tyle z uwagi na użytą technikę, co ideę. Hiller w 1933 roku poznał w Łodzi naukowca - Arego Sternfelda, który pracował nad Wstępem do kosmonautyki. Połączyło ich głębokie zainteresowanie przestrzenią kosmiczną. Hiller przygotował dla niego projekt okładki do wydania francuskiego tej pracy, bo w Polsce uważano teorie i obliczenia Sternfelda za wymysły szalonego naukowca i nie znalazł się wydawca.

Tworzy obrazy poprzez nakładanie przezroczystych farb na szybę skanera, łącząc je z wizerunkami powiększonych części przedmiotów, szablonów.

Pawszak używa do wykonania swoich prac skanera i komputera, eksperymentując z formą i techniką. Tworzy obrazy poprzez nakładanie przezroczystych farb na szybę skanera, łącząc je z wizerunkami powiększonych części przedmiotów, szablonów. Powstają obrazy o otwartej, z pozoru abstrakcyjnej formie, strukturze charakteryzującej się fragmentarycznością i synkretyzmem. Pod wpływem światła kształty figur zatracają materialność brył, swoją cielesność, stają  się przezroczyste, wzajemnie się przenikając. Niekiedy pojawiają się wysepki rozświetlone błyskami światła, jakby powodowane wybuchami kosmicznej energii. Elementy realistyczne współegzystują z fantastyką, kreując wizerunki nieznanego wszechświata. Pawszak w swoich fotogramach tworzy malarskie wizje makroświata, wykorzystując powiększone wizerunki  z mikroświata, to jakby (posługując się tytułem bestselerowej książki Christophera Galfarda) pikturalny Wszechświat w twojej dłoni.

Elementy realistyczne współegzystują z fantastyką, kreując wizerunki nieznanego wszechświata.

Artysta zdaje się szukać własnej, niepowtarzalnej artystycznej techniki, ale to, czy nowe jego prace nazwiemy fotografiami, fotogramami, czy jeszcze inaczej, nie wydaje się mieć istotnego znaczenia, bo chyba należy zgodzić się w tym wypadku z Man Rayem, który pisał: Zawsze znajdą się tacy, którzy będą zwracać uwagę jedynie na technikę, pytać «jak ?», ale znajdą się też tacy, z natury bardziej dociekliwi, pytający «po co ?». Osobiście mnie zawsze bardziej interesowała inspiracja niż informacja.

Partner wystawy: Holy – art, sp. z o.o., sp.k.

Wstęp wolny

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl