przejdź do treści

6 powodów, dla których warto słuchać muzyki

muzyka

Jak muzyka wpływa na umysł i ciało? Odpowiedź  nasuwa się sama – całkowicie. Towarzyszy nam wszędzie i niemal zawsze: w codziennych działaniach, często w czasie pracy i w chwilach wytchnienia, zarówno podczas ważnych momentów naszego życia – świąt, ślubów, wesel i pogrzebów, jak i podczas rutynowych czynności, np. gdy jesteśmy w drodze czy pod prysznicem.

Muzyka niezaprzeczalnie jest jedną z najważniejszych kreacji i najistotniejszych dóbr dziedzictwa ludzkości, łączących wszystkie cywilizacje. Trudno znaleźć kulturę, w której tak naprawdę nie byłaby obecna. Słynni muzycy i kompozytorzy podają różne powody, dla których muzyka stale gości w naszym życiu. My natomiast, posługując się cytatami z myśli wybitnych osobowości twórczych i artystów, podajemy 6 subiektywnie wybranych powodów. Oto one:

1. Muzyka to język miłości

Z pewnością niejedna randka miała swój udany koniec, dzięki dobranym rytmom miłości, które wyzwalają w ludziach pozytywne emocje oraz szybsze bicie serca. Magiczne brzmienie saksofonu, zwolnione tempo i tętno współgrające z dźwiękami. To wszystko wprawia nas w niepowtarzalny nastrój, który niewątpliwie stwarza lepsze warunki do tego, aby miłość prawdziwie rozkwitła. Lew Tołstoj muzykę nazywał „stenografią uczuć”. Uznawał ją za swego rodzaju „drogę na skróty”, która pozwala za pomocą zapisu nutowego wyrazić więcej niż słowa.

2. „Muzyka łagodzi obyczaje”

To powiedzenie Jerzego Waldorffa, polskiego pisarza, krytyka muzycznego i publicysty. Funkcjonuje dziś jako jedno z bardziej znanych przysłów. Jerzy Waldorff sięgnął jednak do mądrości znacznie starszej, mianowicie do słów Arystotelesa, który pisał „… muzyka wpływa na uszlachetnianie obyczajów.” Wiedzieli już o tym starożytni, wiemy i my dzisiaj. Podobno „Człowiek w świecie bez poezji i muzyki jest tylko elementem łańcucha pokarmowego.”, stwierdził z kolei znany krytyk literacki Dawid Jung. Niewątpliwie coś w tym jest.

3. Muzyka poprawia nastrój

Bob Marley mawiał: „Dobra rzecz w muzyce to to, że gdy Cię trafi, nie czujesz bólu.” Naukowcy już lata temu dowiedli, że stosując muzykoterapię, można zmniejszyć u pacjentów odczuwanie bólu po operacji i urazach. Okazuje się, że najlepsze jest słuchanie utworów o jednostajnym rytmie i łagodnym brzmieniu. Muzyka „współpracuje” ze specjalistami w służbie medycyny i terapii, pomagając chorym szybciej wrócić do zdrowia.

camel 2

4. Muzyka rozwija

Konkretnie rozwija różne obszary mózgu, co w rezultacie przekłada się na jego większą sprawność i lepsze funkcjonowanie. Być może fundamentalne prawa fizyki do dzisiaj pozostałyby nieodkryte, gdyby nie zamiłowanie Alberta Einsteina do gry na skrzypcach. Idąc więc za radą znanej wokalistki Katarzyny Nosowskiej, dobrze jest nie zawężać słuchania muzyki do jednego gatunku muzycznego. Miłośnik muzyki wielbi jej różne oblicza.

5. Muzyka jako istotny środek przekazu

Za pomocą piosenki można przekazać więcej niż za pomocą nawet najdłuższego orędzia. Jimmy Page, współtwórca zespołu Led Zeppelin powiedział kiedyś, że „Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie.” Trzyminutowy utwór Imagine Johna Lennona stał się międzynarodową pieśnią pokoju, wzywającą ludzi do tworzenia lepszego świata. Z pewnością tych kilka słów zawartych w refrenie, ma ogromną siłę działania. Wszystkie te prawdy i przekonania trafnie podsumowuje stwierdzenie niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera – „Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy.”

6. Muzyka jako element tożsamości

Tożsamości nie tylko narodowej, którą manifestujemy chociażby podczas śpiewania hymnu narodowego. Muzyka definiuje, kim jesteśmy, ale także grupę, z jaką się utożsamiamy.
Ludwig van Beethoven mówił, że „Muzyka jest potrzebą narodów.” Z pewnością nie tylko narodów, ale i indywidualnych bytów, jednostek. Adrian North, profesor uniwersytetu w Edynburgu w publikacji naukowej nt. preferencji muzycznych stwierdził, że, mówiąc krótko, muzyka definiuje nas samych.

Podsumowując powyższe rozważania: nie trzeba opierać się na badaniach naukowych, ani słowach wybitnych osobistości, aby samemu dojść do podobnych wniosków. Krótka refleksja pozwala nam zdać sobie sprawę z tego, że zawsze i wszędzie, i w jak wielkim wymiarze, otacza nas muzyka, jak ważną rolę pełni w naszym życiu.

Tych, którzy zgadzają się choćby z jednym z powyżej przedstawionych  6 powodów, dla których warto słuchać muzyki, zapraszamy na realizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury cykle muzyczne.
A więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bilety.mik.waw.pl

 

źródło zdjęć: https://pixabay.com/pl/

musician 2708190 1280

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl