przejdź do treści

1-24 marca, Warszawa | Polsko-czeska wiosna literatury 2018

Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba kraje. W programie znalazły się spotkania ze znanymi polskimi i czeskimi twórcami: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Radką Denemarkovą i Mariuszem Suroszem. Wydarzenia odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią.

wyświetlacz reklamowy

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z Czeskim Centrum w Warszawie, Instytutem Polskim w Pradze i Biblioteką Václava Havla, organizują dni kultury i literatury polsko-czeskiej w Warszawie i Pradze. Będą one poświęcone twórcom współczesnym oraz wybitnym  osobowościom XX wieku: Václavovi Havlovi, Josefowi Škvoreckiemu, Sławomirowi Mrożkowi i Leszkowi Kołakowskiemu. Cykl będzie okazją do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa oraz do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur.

Radka Denemarková, Dorota Masłowska, Mariusz Surosz, Olga Tokarczuk
Jacek Braciak, Katarzyna Herman, Dorota Landowska, Andrzej Mastalerz, Danuta Stenka

W wydarzeniu wezmą udział znani pisarze z obu krajów: Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Radka Denemarková, Mariusz Surosz. Fragmenty utworów przeczytają popularni polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech – Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab. Inauguracja programu w dniu 1 marca w Warszawie, w Domu Spotkań z Historią, będzie połączona z wieczorem poświęconym Oldze Havlovej z udziałem Anny Freimanovej z Biblioteki Václava Havla w Pradze. Wydarzenia w Warszawie odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca, spotkania w Pradze zaplanowano w maju podczas targów książki. Część warszawska programu zakończy się 24 marca w Teatrze na Woli Wieczorem Bohumila Hrabala, zorganizowanym z okazji 50. rocznicy spotkania autorskiego pisarza w Polsce.

 

Filmowe podsumowanie Polsko-czeskiej wiosny literatury 2018

 

 

O Polsko-czeskiej wiośnie literatury ukazał się artykuł zamieszczony na blogu "Literackie Skarby Świata Całego"

Walcząc z literaturą – relacja z Polsko-Czeskiej Wiosny Literatury

(…) tylko taka literatura, wywołująca w nas silne emocje, niezgodę, protest, naprawdę coś w nas zmienia. I pomyślałam, że idea walki z literaturą, tej inspirującej walki (…) będzie pięknym podsumowaniem całego marcowego cyklu.

CZYTAJ WIĘCEJ KONIECZNIE :)

 

PROGRAM

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
WSTĘP WOLNY

 

1.03 / czwartek
18.00
INAUGURACJA 
Bohaterowie niepodlegli
Pokaz czeskiego dokumentu poświęconego Oldze Havlovej – Olga, w reżyserii Miroslava Janka z roku 2014. Spotkanie z ANNĄ FREIMANOVĄ z Biblioteki Vaclava Havla – rozmowę poprowadzi ANDRZEJ JAGODZIŃSKI. Listy do Olgi Václava Havla przeczyta ANDRZEJ MASTALERZ.

anna freimanova

FOTORELACJA >>

 

2.03 / piątek
18.00
Jednostka wobec historii
Spotkanie z czeską pisarką RADKĄ DENEMARKOVĄ i tłumaczką OLGĄ CZERNIKOW, rozmowę 
poprowadzi KAROLINA SULEJ. Fragmenty książki Przyczynek do historii radości Radki Denemarkovej przeczyta DOROTA LANDOWSKA.

dorota landowska fot rafal latoszek

FOTORELACJA >>

 

3.03 / sobota
16.00
Jednostka wobec historii

Spotkanie z pisarką OLGĄ TOKARCZUK, rozmowę poprowadzi REMIGIUSZ GRZELA. Fragmenty prozy autorki przeczyta KATARZYNA HERMAN.

olga tokarczuk

FOTORELACJA >>

 

18.00 
Spotkanie z pisarką DOROTĄ MASŁOWSKĄ oraz tłumaczką i pisarką BARBARĄ GREGOROVĄ, rozmowę 
poprowadzi AGATA GRENDA.

dorota maslowska

FOTORELACJA >>

 

4.03 / niedziela
12.00
12 Światów. Wystawa czeskiej ilustracji książkowej dla dzieci 

Otwarcie wystawy grafiki nagradzanych czeskich ilustratorów.
O WYSTAWIE  >>

13.00, 14.30 / 2 spotkania dla dzieci 6-10 lat
Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu 
Warsztaty plastyczne Wydawnictwa Wytwórnia promujące historię oraz teraźniejszość polskiego wzornictwa, a także współczesną polską grafikę książkową. Warsztaty poprowadzi EWA SOLARZ – autorka książki Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów. Warsztatom będzie towarzyszył kiermasz książek Wydawnictwa Literatura.

FOTORELACJA >>

 

17.03 / sobota
16.00
100-lecie Mistrzów

S
potkanie poświęcone czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu, rozmowę z tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM poprowadzi wydawca Tomasz BRZOZOWSKI. Fragmenty Przypadków inżyniera ludzkich dusz Josefa Škvoreckiego przeczyta JACEK BRACIAK.

FOTORELACJA >>

 

17.30
Jednostka wobec historii

Spotkanie z polskim pisarzem mieszkającym w Czechach MARIUSZEM SUROSZEM, rozmowę poprowadzi TERESA DROZDA. Fragmenty książki Ach, te Czeszki Mariusza Surosza przeczyta DANUTA STENKA.

danuta stenka

FOTORELACJA >>

 

19.00 
Bohaterowie niepodlegli
Projekcja polsko-czeskiego filmu Braciszek Karel z roku 2016 – portretu Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji, i spotkanie z reżyserką KRYSTYNĄ KRAUZE. Rozmowę poprowadzi TERESA DROZDA.

FOTORELACJA >>

 

18.03 / niedziela
12.00 
Razem w ilustracji
Prezentacja czeskiego Wydawnictwa Baobab i polskiego Wydawnictwa Dwie Siostry z udziałem gościa z Pragi OLGĄ ČERNĄ – autorką książek dla dzieci i tekstów publicystycznych, związaną z Fundacją Miroslava Šaška.

13.00 / spotkania dla dzieci 6-10 lat
Z czego cieszy się Cieszko?
Warsztaty ilustracji Wydawnictwa Dwie Siostry połączone z projekcją multimedialną i czytaniem przez aktorów książki Nowe ucieszki Cieszka Zdenka Svěráka. Warsztaty poprowadzi ilustratorka EWA STIASNY.

14.30. / spotkanie dla dzieci 6-10  lat
Loteria – Poznaj świat!
Warsztaty plastyczne czeskiego Wydawnictwa Baobab połączone z grą i loterią dla dzieci, w której każdy los wygrywa – uczestnicy udadzą się w podróż i zbadają dalekie kraje na obrazach i książkach Miroslava Šaška. Warsztaty prowadzą EVA VOLFOVÁ (gość z Czech) i EDYTA SERAFIN.

FOTORELACJA >>

 

afisz polsko czeska wiosna literatury

24.03 / sobota
WIECZÓR HRABALA
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli, ul. Kasprzaka 22, Warszawa

WSTĘP Z ZAPROSZENIAMI

Wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie – obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem Jiřego Menzla na podstawie opowiadania Hrabala.

19.00
Pociągi pod specjalnym nadzorem
 – spektakl

20.40
Hrabal w Warszawie. 50 lat później 
Spotkanie z twórcami spektaklu – reżyserem JAKUBEM KROFTĄ i pisarzem, autorem adaptacji tekstowej JANUSZEM ANDERMANEM. Rozmowę poprowadzi ALEKSANDER KACZOROWSKI –tłumacz i autor książek biograficznych o Bohumile Hrabalu i Vaclavie Havlu.

Podczas wieczoru zostanie zaprezentowana wystawa grafik z cytatami z prozy Bohumila Hrabala Ten świat jest opętańczo piękny.

Wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie – obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

FOTORELACJA >>

 

plakat polsko czeska wiosna literatury

 

plansza z patronami min

 

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze
Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Biblioteka Václava Havla
Partner honorowy: Ambasada Republiki Czeskiej
Partnerzy: Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Wytwórnia, Wydawnictwo Baobab, Granda Produkcja Pomysłów
Patroni medialni: TVP Kultura, www.lubimyczytac.pl
Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Kurator programowy i koordynator: Elżbieta Szymańska (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 65.

 

grafika reklamowa

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl