przejdź do treści

Do 28 marca, Warszawa | Krzysztof Wojciewski „Bez retuszu” Galeria Test

Trzykrotnie zwyciężył w konkursie organizowanym przez TVP na najlepszy fotoreportaż w polskiej prasie

kobiety wśród bochenków chleba

Krzysztof Wojciewski Bez retuszu

9-28 marca 2018 r. | Galeria Test
Wernisaż 8 marca (Cz)  19:00

Wernisaż jubileuszowej wystawy fotografii Krzysztofa Wojciewskiego zatytułowanej Bez retuszu odbędzie się w 50 rocznicę wydarzeń marcowych, ponieważ można powiedzieć, że Wojciewski „zaczął od Marca '68”. Robienie, jak się okazało po latach, unikalnych zdjęć podczas strajku studentów na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, 8 marca 1968 roku było jednym z pierwszych doświadczeń w pracy 25-letniego wówczas fotografa.

Krzysztof Wojciewski w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych pracował w legendarnym już magazynie „ITD”, a także współpracował z innymi czołowymi polskimi pismami. W latach dziewięćdziesiątych pracował w tygodniku „Wprost”. K. Wojciewski kilkakrotnie zdobywał nagrody na Ogólnopolskich Konkursach Fotografii Prasowej; trzykrotnie zwyciężył w konkursie organizowanym przez TVP na najlepszy fotoreportaż w polskiej prasie. Jest laureatem „Złotego Liścia” w konkursie na najlepszy kalendarz Vidical 97. Swoje prace wystawiał zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Pradze, Paryżu, Londynie i Moskwie. Pracował na planie filmu Quo Vadis – wydał album a wystawa fotograficzna fotosów filmowych prezentowana była w wielu miastach Polski i kilku krajach Europy. Krzysztof Wojciewski jest także autorem portretów do książek o ludziach filmu, m.in. Kieślowskim, Starskim, Hoffmanie, Kawalerowiczu. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.

jest także autorem portretów do książek o ludziach filmu - Kieślowskim, Starskim, Hoffmanie, Kawalerowiczu

Współpraca z „ITD” oraz innymi tytułami w latach 70. i 80. zaowocowała fotografiami o tematyce społecznej, socjologicznej, obyczajowej; powstało wiele portretów ludzi kultury, nauki, sportu i innych. Wybór tych prac zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii Test. Pokazane zostaną również zdjęcia z częstych wyjazdów autora do wielu krajów świata – Chin, Libanu, Japonii, Panamy, na Kubę i niemal z całej Europy.

 

portret mężczyzny

tłum ludzi i autobusy

 

Ze wstępu do katalogu wystawy:

Zdjęcia Krzysztofa Wojciewskiego dokumentujące jak władze Peerelu, przy użyciu zwiezionego autokarami „aktywu robotniczego”, rozprawiają się ze studentami, wtedy nie mogły się nigdzie ukazać i trafiły do szuflady . Po latach, po zmianie systemu politycznego w Polsce, kiedy nie było już instytucjonalnej cenzury i usuwano kolejne „białe plamy” w polskiej historii, okazało się, że zdjęcia Wojciewskiego z wydarzeń niesławnego Marca’68 są jedynymi, które dokumentują ich przebieg na Uniwersytecie Warszawskim.

zdjęcia Wojciewskiego z wydarzeń Marca’68 są jedynymi, które dokumentują ich przebieg na Uniwersytecie Warszawskim

Fotograf musi mieć „nosa” i trochę szczęścia, aby znaleźć się z aparatem w „oku cyklonu”, czyli w centrum ważnych zdarzeń o historycznym znaczeniu. Wojciewskiemu intuicja i szczęście nie raz pomagały. Fotografował m.in. strajki studenckie w 1980 roku, wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, „aksamitną rewolucję” w Pradze w roku 1989. Przede wszystkim jednak dokumentował przez lata polską, pełną absurdów i paradoksów, codzienność. I zatrzymywał w kadrze napotkanych „po drodze” ludzi – w rozmaitych sytuacjach.

dokumentował polską, pełną absurdów i paradoksów, codzienność. I zatrzymywał w kadrze napotkanych „po drodze” ludzi

(…) Uznawany jest on dzisiaj za jednego z najwszechstronniejszych polskich fotografików. Znany jest też ze swojego wielkiej klasy profesjonalizmu, niesamowitej pracowitości, rzetelności i skromności. Niemal całkowicie oddany swojemu zawodowi znajduje jednak czas na drugą pasję – słuchanie muzyki i kolekcjonowanie płyt muzycznych. Paradoksalnie, może również dzięki temu, że pozostawia sobie margines na zajmowanie się czasem „czymś innym”, stał się nowoczesnym artystą – multifotografem, czyli fotografem kompletnym.

Kurator: Apoloniusz Węgłowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 622 66 83.

Wstęp wolny

plakat wystawy

Galeria Test

GALERIA TEST działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50 | Czynna: wt., śr., pt., 11:00-17:00; czw., 11:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriatest.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl