przejdź do treści

Do 1 czerwca, Warszawa | APL315 Prawie człowiek / Almost Human Galeria Foksal

rysuje paralelę między społecznościami ludzi i owadów, w których funkcjonowaniu dostrzega wiele podobieństw

czarna rzeźba abstrakcyjna

APL315 Prawie człowiek / Almost Human

23 kwietnia – 1 czerwca 2018 r. | Galeria Foksal
Wernisaż
: 20 kwietnia (Pt)  18:00

APL315 jest znanym ukraińskim artystą oraz grafficiarzem, działającym i rozpoznawalnym na polu międzynarodowym. Graffiti zajmuje się od 2000 roku. Artysta wypracował bardzo oryginalny, pełen ekspresji, wyrazisty styl malowania. Nieustannie eksperymentuje z formą obrazu i fakturą powierzchni. Biomorficzne formy jego, przeważnie abstrakcyjnych kompozycji, graffiti inspirowane są obserwacjami przyrody, a przede wszystkim świata owadów, którymi fascynuje się od dawna. Inspiracji szuka także w szeroko pojętych obszarach muzyki elektronicznej.

Wystawa Prawie człowiek/ Almost Human jest refleksją wynikającą z obserwacji ludzkich społeczności, ich zachowań i reakcji uwarunkowanych określonymi okolicznościami. Artysta rysuje paralelę między społecznościami ludzi i owadów, w których funkcjonowaniu dostrzega wiele podobieństw.

sztuczne czarne owady

Zapoczwarz się i czekaj na zmiany - typowy dla owadów behawioralny wzór, wprost kojarzy się z osobą, która celowo wybiera bierny tryb życia, chowając się za zwykłymi czynnościami

Jak twierdzi artysta „współczesny człowiek często nie zdaje sobie sprawy, że żyje w określonym systemie światopoglądowym. Rozmyślny wybór, aby «zapoczwarzyć» się jak owad, zrezygnować z aktywnego uczestnictwa w życiu, pielęgnować złudzenie spokoju i komfortu, jest częstą postawą we współczesnym świecie. Często wydaje nam się, że złożenie skrzydeł i «zapoczwarzenie się» jest łatwiejsze i mniej bolesne. Jednak taka postawa tylko pozornie przynosi ulgę, pozbawia nas możliwości wyrażania się, poprzez aktywne interakcje ze światem i manifestacje opinii”.

Zapoczwarz się i czekaj na zmiany -  typowy dla owadów behawioralny wzór, wprost kojarzy się z osobą, która celowo wybiera bierny tryb życia, chowając się za zwykłymi czynnościami (sen, jedzenie, praca, powtarzalne czynności), używając ich jako rytuału, który służy jako parawan chroniący przed aktywnym, odpowiedzialnym życiem. To oznaki regresu wynikające z braku własnej woli, samoświadomości i bezpiecznego pozostawania w strefie komfortu, doprowadzają do nieodwracalnych konsekwencji.

Wstęp wolny

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl