przejdź do treści

Odeszła Wanda Wiłkomirska - nasze wspomnienie o wybitnej i najbardziej znanej na świecie polskiej skrzypaczce

 

wanda wilkomirska Fot Dariusz Majgier min

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy
Śp.
Wandę Wiłkomirską
(11 stycznia 1929 r. – 1 maja 2018 r.)

wybitną i najbardziej znaną na świecie polską skrzypaczkę,
koncertującą na wszystkich kontynentach, w największych salach koncertowych z recitalami,

występującą z czołowymi orkiestrami,
pierwszą wykonawczynię licznych dzieł kompozytorów polskich, niemieckich
i australijskich, niejednokrotnie Jej dedykowanych.

Poruszeni, żegnamy znakomitego pedagoga,
niezwykłą, ukochaną przez uczniów Panią Profesor, prowadzącą kursy muzyczne w wielu krajach,

uczestniczącą w pracach jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Żegnamy wspaniałego, ciepłego, serdecznego człowieka, Maestrę pełną zrozumienia i szacunku dla młodych, poszukujących muzyków, niosącą im wsparcie i uśmiech.

Dziękujemy za wielokrotne uczestnictwo w Kursach Mistrzowskich i w koncertach organizowanych przez MCKiS – MIK  w różnych zakątkach naszego kraju.

Dziękujemy Maestrze za wszystkie wspaniałe przeżycia, jakich mogliśmy doświadczać jako odbiorcy Jej Sztuki.

Rodzinie, Bliskim
Przyjaciołom i Współpracownikom
składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrekcja i Zespół Mazowieckiego Instytutu Kultury 

 

Maestro, pozostajemy wielce zasmuceni…

Wspomnienie Małgorzaty Kalicińskiej – pomysłodawcy i koordynatora Letnich Kursów Interpretacji Muzyki Solowej i Kameralnej Karol Szymanowski in memoriam Wanda Wiłkomirska.

wanda wilkomirska jadwisin 2007 Fot Aleksander Jarosinski min

Dla młodych skrzypków była jedynym i najukochańszym pedagogiem.
 

Znaliśmy się z pełną uroku, ciepłą Panią Profesor Wandą od wielu lat. Współpraca rozpoczęła się jeszcze w narodowym Krajowym Biurze Koncertowym. Kontynuowana była w instytucji samorządowej – Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Pamiętamy Jej wspaniałe recitale skrzypcowe w Antoninie, Toruniu i na Zamku w Liwie.

Wspominamy z łezką w oku dziesięć międzynarodowych Letnich Kursów Interpretacji Muzyki Solowej i Kameralnej Karol Szymanowski in memoriam Wanda Wiłkomirska realizowanych w Zakopanem, następnie już na Mazowszu – w Radziejowicach i Jadwisinie, na których była dla młodych skrzypków jedynym i najukochańszym Pedagogiem. Dla Niej przylatywali do Polski muzycy z Japonii, Singapuru, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Na początku lat dziewięćdziesiątych nasze Kursy Interpretacji Muzyki w Zakopanem stanowiły dla polskich młodych skrzypków jedyną w kraju możliwość osobistego kontaktu z profesor Wiłkomirską, która przez wiele lat przybywała na Kursy z Niemiec, gdzie osiadła po opuszczeniu Polski w stanie wojennym. Potem wielokrotnie przylatywała do nas także aż z Australii. 

wanda wilkomirska mazowsze w koronie min

Jesteśmy dumni, że Maestra razem ze swoimi uczniami kilkakrotnie wzięła udział w koncertach Festiwalu Mazowsze w Koronie.

 

Na Uroczysty Koncert dla Maestry z okazji Jubileuszu 80. Urodzin Pani Profesor do Filharmonii Narodowej w Warszawie zjechali skrzypkowie – Jej uczniowie – z całego świata. Udało się nam w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w tajemnicy przed Jubilatką przygotować wspólne instrumentalne wykonanie pieśni Sto lat.

Witaliśmy Ją w sposób szczególny, artystyczny na Lotnisku Chopina w Warszawie, kiedy zdecydowała się po wielu latach osiąść ponownie w mieście rodzinnym. 

wanda wilkomirska na lotnisku Fot Dariusz Majgier min
Witaliśmy Maestrę na lotnisku, gdy na stałe wróciła do Polski.

 

Byliśmy obecni na uroczystości w Łodzi, kiedy otrzymywała tytuł doktora honoris causa tamtejszej Akademii Muzycznej. Uczestniczyliśmy w uroczystości w Kaliszu, gdzie przyznano Wandzie Wiłkomirskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

 

wanda wilkomirska jadwisin 2004 odznaczenie min

Byliśmy także świadkami uhonorowania Profesor Wandy Wiłkomirskiej odznaczeniem państwowym przez Ministra Kultury na koncercie Kursu Skrzypcowego w Pałacu w Jadwisinie.

Trzy lata temu towarzyszyliśmy Maestrze na uroczystościach w Kaliszu poświęconych zasłużonej dla kultury polskiej Rodzinie Wiłkomirskich.

Po powrocie do kraju Maestra bardzo interesowała się naszym polskim życiem muzycznym. Przyjęła zaproszenie i w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej uczestniczyła w jednym z koncertów projektu Smykofonia.

Kiedy organizowany był w Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim wielki Wieczór Festiwalu Mazowsze w Koronie, z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyr. Antoniego Wita, poświęcony dziełom Karola Szymanowskiego, Jej ukochanego kompozytora, z radością pojechała z nami autokarem do Sokołowa. 

wanda wilkomirska sokolow 2002 Fot Malgorzata Kalicinska min

Wanda Wiłkomirska pogratulowała skrzypaczce Aleksandrze Kuls po koncercie w Sokołowie Podlaskim.

 

Będzie nam bardzo brakowało Maestry, Jej witalności, humoru, a także wieczornych rozmów przy kursowych kolacjach w Pałacu w Jadwisinie i przy ognisku na łące. Będzie brakowało wspólnych spacerów.

Będzie nam brakowało wielkiej sztuki muzycznej Wandy Wiłkomirskiej.

Niedługo spotkamy się na Powązkach, już niestety, po raz ostatni.

Trudno uwierzyć, że już do nas nie zatelefonuje.

 

 wanda wilkomirska mazowiecki instytut kultury 2012 Fot Archiwum MIK min

Trudno uwierzyć, że już do nas nie zatelefonuje...
Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl