przejdź do treści

Leon Tarasewicz „Jerozolima” Galeria Foksal, 2018

Kompozycja składa się z pulsujących, jednokolorowych żółtych świateł. Kolor żółty, obecny w pejzażu Jerozolimy, ma dla Tarasewicza znaczenie metafory

żółte kwadratowe światła

Leon Tarasewicz, Jerozolima

2 lipca – 31 sierpnia 2018 r. | Galeria Foksal
Wernisaż: 29 czerwca (Pt) 18.00
Wstęp wolny

Wystawie Jerozolima Leona Tarasewicza (jednego z najwybitniejszych polskich malarzy), prezentowanej w Galerii Foksal towarzyszyć będzie publikacja rekapitulująca dotychczasową współpracę Leona Tarasewicza z Galerią Foksal.  Milada Ślizińska – redaktorka wydawnictwa, w tekście wprowadzającym przedstawiła malarstwo Tarasewicza, w kontekście jego aktywności w Galerii Foksal, w ujęciu diachronicznym, nadającym całej publikacji znaczenie ważnego materiału źródłowego dla badaczy sztuki współczesnej.

Równie istotne są eseje Wiesława Borowskiego i Gabrielli Cardazzo. Borowski opisuje swoje kontakty z artystą i jego sztuką ujawniając przy tym kulisy działalności Galerii w trudnym okresie lat 80. Ukazuje początki kooperacji z twórcą na tle skomplikowanej sytuacji politycznej, społecznej, a także kulturowej w Polsce.

Cennym uzupełnieniem wyżej wymienionych tekstów jest wywiad przeprowadzony przez Jakuba Banasiaka z Leonem Tarasewiczem. W rozmowie z krytykiem twórca definiuje znacznie Galerii, z jej historycznymi, przestrzennymi, a nawet transcendentnymi walorami, dla swoich poszukiwań artystycznych. Wyjaśnia także zmianę pierwotnych planów i przedstawia założenia i inspiracje aktualnej ekspozycji. Są one pokłosiem jego podróży do Jerozolimy.  Kompozycja wypełniająca całą przestrzeń galerii składa się z pulsujących, jednokolorowych, żółtych świateł. Kolor żółty obecny w pejzażu Jerozolimy, a tylko sporadycznie pojawiający się w historii polskiego malarstwa ma dla Tarasewicza znaczenie metafory. To, jak stwierdza w wywiadzie: Żółć mistyczna, z czasem pulsującym przez tyle stuleci. 

Żółć mistyczna, z czasem pulsującym przez tyle stuleci

 

Kurator wystawy: Lech Stangret Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 827 63 42. 

leon tarasewicz na tle obrazu fot tadeusz rolke
Leon Tarasewicz jest laureatem wielu prestiżowych nagród dotyczących zarówno jego malarskiej, jak i społeczno - kulturalnej aktywności. W obecnym – 2018 roku otrzymał już Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora oraz Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u. Jest również aktywnym działaczem mniejszości białoruskiej w Polsce. Obok malarstwa jego pasją jest hodowla kur ozdobnych, jest prezesem Klubu Hodowców Kur Ozdobnych „Gallus”. Zdjęcie Leona Tarasewicza, zamieszczone w tym artykule, wykonał Tadeusz Rolke w 1984 roku.
 

Recenzja
Jacek Lilpop Mistyczna żółć Jerozolimy

skan recenzji z gazety skan recenzji z gazety

 

pusta sala z żółtymi światłami na ścianach

Galeria Foksal

GALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl