przejdź do treści

17 czerwca, Opactwo | „Pieśni pielgrzymów” Chór Animato i Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova - Mazowsze w Koronie

Śpiewane przez wędrowców opowieści o uzdrowieniach i cudach przeniosą nas w świat dawnej religijności

muzycy w kościele, stoją

Pieśni Pielgrzymów
Mazowsze w Koronie - muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej
17 czerwca 2018 r. ( Nd)  17:00 | Opactwo k. Sieciechowa
Wstęp wolny

Na bogaty program koncertu złożą się średniowieczne i nowsze pieśni, jakie śpiewali wierni pielgrzymujący do różnych sanktuariów w Europie. Przejdziemy przez polskie sanktuaria, do których udawali i udają się do dziś pielgrzymi (Częstochowa, Studzianna, Gidel, Wielka Wola). Powędrujemy do Trzebnicy, do której przybywali pielgrzymi, aby oddać hołd św. Jadwidze patronce Śląska. Na Śląsku wg tradycji zaczynał się także jeden z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych - hiszpańskie Camino, prowadzące do Santiago de Compostella.

Wędrując po półwyspie Iberyjskim odwiedzimy klasztor Montserrat, gdzie w czerwonej księdze (El Llibre Vermell), obok kazań, zapisane są piękne pieśni, śpiewane przez pielgrzymujących do tego miejsca. Dalej powędrujemy muszelkowym szlakiem. Zaprezentujemy w polskich tłumaczeniach Cantigas de Santa Maria, wykonywane przez średniowiecznych pielgrzymów zmierzających m.in. słynnym szlakiem do grobu św. Jakuba. Śpiewane przez wędrowców opowieści o różnych uzdrowieniach i cudach przeniosą nas w świat dawnej religijności. 

PROGRAM

Pieśni wykonywane przez pielgrzymów do różnych sanktuariów w Polsce

Panie, któremu – pieśń zapisana przez Oskara Kolberga
(śpiewana podczas pielgrzymek do cudownego portretu Jezusa ukoronowanego w Wielkiej Woli, Paradyż)

Jaśnie nam się korona – pieśń zapisana przez Oskara Kolberga
(śpiewana podczas pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Boskiej Studziańskiej)

O Matko Boska Gidelska – pieśń zapisana przez Oskara Kolberga
(śpiewana podczas pielgrzymek do cudownej figurki Matki Boskiej Gidelskiej)

Pieśni śpiewane podczas pielgrzymek do Częstochowy

Pomnijmy że z łaski Boga ku Częstochowie – pieśń ze śpiewnika Mioduszewskiego
(pieśń śpiewana przed wyruszeniem na pielgrzymkę do Częstochowy

Przygrywka przed kościołem – utwór instrumentalny i pieśń – ze śpiewnika Mioduszewskiego
(utwory wykonywane przed wejściem do kościoła w Częstochowie)

Ach jak smutne jest rozstanie – pieśń ze śpiewnika Mioduszewskiego
(pieśń wykonywana przez pielgrzymów, gdy opuszczali Częstochowę)

Fujarka – melodia tradycyjna zapisana przez Oskara Kolberga

Pieśni pielgrzymów do miejsca kultu św. Jadwigi Śląskiej w kościele w Trzebnicy

Exultent hodie Consurge iubilans – hymn i sekwencja o św. Jadwidze – cystersi XIII w.

Pieśni pielgrzymów udających się do miejsc kultu w Hiszpanii

Mariam Matrem Virginem i Laudemus Virginem – El Llibre Verrmell de Monserrat, XIV w.

Cantigas de Santa Maria – Alfonso X el Sabio ok. 1240 r.
Kantyczka 221O tym jak Maryja uzdrowiła królewicza don Fernando
Kantyczka 111 O cudownym uzdrowieniu topielca

Saltarello – Anonim XIV w. Włochy

Kantyczka 77 O cudownym uzdrowieniu kobiety z Lugo
Kantyczka 166O cudownym uzdrowieniu z paraliżu 

WYKONAWCY

Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor

Chór ANIMATO ZSP im. Jana Pawła II w Łazach
Olivia Kaczyńska – dyrygent chóru

Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA

  • Marta Zalewska – skrzypce renesansowe
  • Joanna Nogal – fidel
  • Marta Piórkowska – fidel
  • Karolina Koslacz – viola da gamba
  • Anna Górna – cymbały, bęben
  • Przemysław Bychawski – puzon
  • Krzysztof Owczynik – flety, krumhorn, opracowanie
 
Średniowieczne i nowsze pieśni wiernych pielgrzymujących do sanktuariów w Częstochowie i Santiago de Compostella
 

Zdjęcia z koncertu
Fot. Bartłomiej Trzeszkowski

artyści występujący w koncercie
artyści występujący w koncercie 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

 

artyści występujący w koncercie

Wykonawcy:

EWELINA SIEDLECKA- KOSIŃSKA - sopran
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny oraz w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. Jest laureatką konkursów wokalnych m.in.: I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermunde ( 2011), III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej "Canticum Gaudium" (2013). Od 2011 roku jest członkiem zespołu muzyki dawnej "Sabionetta", z którym w 2013 roku nagrała płytę " Podobieństwo Żywota Krześcijańskiego" z polską muzyką renesansową, nominowaną do nagrody "Fryderyki 2014". Wystąpiła w następujących spektaklach operowych: St. Moniuszko „Loterya”, St. Moniuszko- A. Mickiewicz „Dziady- Widma” , H. Purcel „Dydona i Eneasz”, J. A. Hasse- oratorium „Pielgrzymi do grobu pańskiego”. Była gościem wielu festiwali muzycznych w kraju i za granicą m. in.: 53 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Warszawska Jesień, Gdańskiego Festiwalu Muzycznego oraz Festiwalu Muzyki Dawnej w Katalonii. Od grudnia 2010 roku współtworzy spektakle muzyczne z cyklu "Zorka Dziewczynka z Gwiazd" organizowane przez Polskie Radio i Radiową Trójkę w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncerty te są rejestrowane i transmitowane przez program Trzeci Polskiego Radia. W marcu 2017 roku wystąpiła w spektaklu "Zorka dziewczynka z gwiazd" w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od października 2015 roku jest członkiem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, z którym występuje jako chórzystka i solistka.

W 2016 roku wystąpiła w cyklu koncertów poetycko- muzycznych "Pamięci żołnierzy niezłomnych" z poezją z tomiku "Łączka" Przemysława Dakowicza w interpretacji Jerzego Zelnika i muzyką Mikołaja Hertla. W 2017 roku koncertowała jako solistka z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w programie z muzyką filmową Ennio Morricone.

KAROL BARTOSIŃSKI – kontratenor
W 2005 ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu dr hab. Leszeka Skrla. W ramach programu Erasmus, studiował w Leuven, w Belgii, w klasie śpiewu Diny Grossberger. W czasie studiów brał udział w festiwalach we Francji i w Niemczech. Debiutował w 2006 roku na scenie Opery Narodowej w roli Hipolita, w interaktywnej operze kameralnej "Fedra" Dobromiły Jaskot. Obecnie jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, w której zadebiutował 30 czerwca 2008 roku, wykonując partię Hiacynta w operze "Apollo i Hiacynt" Wolfganga Amadeusza Mozarta. W swoim repertuarze posiada wiele dzieł sakralnych oraz oper - głównie Haendla i Vivaldiego. Współpracuje z Operą Bałtycką, Teatrem Narodowym, Operą na Zamku w Szczecinie oraz z zespołami Capella Cracoviensis i Ars Nova. Licznie koncertował w Polsce i za granicą.

ARS NOVA
Zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego istnieje od 1981 r., kierują nim Krzysztof Owczynik i Jacek Urbaniak. Ars Nova specjalizuje się w muzyce europejskiej XIII-XVI w. i należy do czołowych zespołów muzyki dawnej w Polsce. Zespół występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. Do najważniejszych osiągnięć fonograficznych zespołu należą premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu. Zespół otrzymał prestiżową polską nagrodę fonograficzną FRYDERYK '96 za płytę z muzyką polskiego renesansu. W ciągu 35 lat działalności Ars Nova zagrała około 750 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrała30 płyt CD. Brała też udział w spektaklach Opery Narodowej (Ludus Danielis, Jadwiga Królowa Polska) i Warszawskiej Opery Kameralnej (Cantigas de Santa Maria). Zespół najlepiej czuje się w repertuarze instrumentalno-wokalnej muzyki polskiej i europejskiej czasów "Jesieni średniowiecza" i renesansu. Wykonuje też utwory współczesne na instrumenty dawne. Kontakt do zespołu: www.arsnovapolonia.eu

CHÓR ANIMATO
W 2006 roku w Zespole Szkół w Łazach zaczął swoją działalność Chór Szkolny, którego celem było nie tylko uświetnianie szkolnych uroczystości, ale także rozwój wewnętrzny chórzystów – ich wrażliwości, zaspokajanie potrzeby kontaktu ze sztuką, obcowania z pięknem. W pierwszym roku swojej działalności zespół zdobył Złoty Dyplom na Regionalnym Przeglądzie Kolędowym Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska", dzięki czemu miał okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów we Wrocławiu i wystąpić w Hali Ludowej z zespołami z całej Polski. Kolejne lata pracy przyniosły dalsze sukcesy: Brązowy Dyplom na kolejnych przeglądach, I miejsca na Festiwalu Patriotycznym w Pamiątce (w latach 2009, 2013, 2014, 2016). W 2007 roku zespół został zaproszony do Akademii Muzycznej w Warszawie na próbę pokazową dla dyrygentów „Śpiewającej Polski”, co było wyróżnieniem dla chóru. W maju 2009 roku chór był współorganizatorem wiosennego Regionalnego Przeglądu Chórów „Śpiewającej Polski”, który odbył się w szkole w Łazach. W latach 2010-2015 chór nie uczestniczył w Programie „Śpiewająca Polska”, ale nie zaprzestał spotkań się z innymi zespołami: dzieli się doświadczeniami, organizując Otwarte Warsztaty Chóralne, cykliczne koncerty w szkole oraz realizując z innymi zespołami i solistami wspólne projekty tematyczne. W 2012 chór przyjął nazwę "Animato".

W 2014 roku sukcesem było nagranie przez chór piosenek do podręcznika dla wydawnictwa WSiP, a w 2016 roku zajęcie III miejsca w kategorii chórów na XXII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Od 2016 roku chór pracuje w ramach Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2016 i w maju zdobył Złoty Dyplom na Regionalnym Przeglądzie Chóralnym Akademii Chóralnej oraz wystąpił na koncercie finałowym Śpiewającej Polski w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu . W tym samym roku chór zakwalifikował się do projektu Singing Europe 2016 i w lipcu wystąpił na Stadionie we Wrocławiu.

Chór na stałe współpracuje z Gminą Lesznowola, domami kultury (m.in. Falenty, Piastów) i parafiami w Magdalence oraz w Raszynie. Chórzyści odnoszą sukcesy w konkursach – także jako soliści – co dobrze świadczy o poziomie zespołu. Dzięki zaangażowaniu i muzycznej pasji chórzystów oraz twórczej współpracy z chórmistrzem, udało się wiele wypracować, czego owocem jest rozbudzanie zainteresowań muzycznych nie tylko wśród chórzystów, ale i wśród słuchaczy. Gości na koncertach stale przybywa, co jest dla Animato źródłem prawdziwej radości. Zespół założyła i prowadzi do tej pory Olivia Kaczyńska.

Główny organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizatorzy koncertu w Opactwie: Powiat Kozienicki, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie

Partnerzy medialniNasz Powiat, Biuletyn Informacyjny Nasz Powiat

Koordynator: Małgorzata Kalicińska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 601 663 921, 22 58 64 227.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl