przejdź do treści

Sokołów Podlaski | Zakończyliśmy program "Kultura Włączania 2018"

6. edycja Kultury Włączania odbywała się w 2018 roku w Sokołowie Podlaskim. Zrealizowaliśmy wiele wydarzeń od maja do grudnia 2018 roku takich jak:

 • Pokaz meczu rugby na wózkach wraz z prelekcją o bezpieczeństwie przy uprawianiu sportów wodnych i bezpieczeństwie komunikacyjnym;
 • Warsztaty dla pracowników instytucji kultury i nauczycieli, na temat dostępności wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami, podstawowe znaki polskiego języka migowego, obejrzenie filmu z audiodeskrypcją i wiele innych.
 • Projekcja filmu „1920 Bitwa Warszawska” (z audiodesktypcją i napisami dla niesłyszących) dla uczniów szkół średnich połączony z dyskusją prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
 • Spektakl Teatru 21 „Śmiertelnie trudna gra” został przedstawiony dla dzieci klasy 3 – 6 szkoły podstawowej.
 • Warsztaty dla dzieci szkół podstawowych z tworzenia audiodeskrypcji.
 • Wystawy plenerowe prezentowanych w przestrzeni publicznej.
 • Zapraszamy do obejrzenia filmu reportażowego z projektu Kultura Włączania i dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację działań.

Film i zdjęcia: Rafał Chojnacki

W zakładkach poniżej jest więcej zdjęć i filmów z przebiegu projektu.

 

logo www kultura wlaczaniaMIK min

Kultura Włączania w Sokołowie Podlaskim
maj - grudzień 2018 r.

PROGRAM

CZERWIEC
(Nie)zwyczajne zdjęcia - piękno dzieci z niepełnosprawnością intelektualną
13 CZERWCA
Rugby jest dla wszystkich
LIPIEC
Wystawa zdjęć z pokazowego meczu rugby na wózkach
SIERPIEŃ
Wystawa zdjęć z projektu POkolei
7-9 WRZEŚNIA
ZrozumiećON - warsztaty dla pracowników instytucji kultury oraz nauczycieli
8 WRZEŚNIA
Festiwal PowerON
PAŹDZIERNIK
Wystawa zdjęć Teatru Ruchu Balonik
9 PAŹDZIERNIKA
Pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
30 PAŹDZIERNIKA
Spektakl Teatru 21
LISTOPAD
Warsztaty z audiodeskrypcji dla dzieci
LISTOPAD
Wystawa podsumowująca
Reportaż filmowy

Projekt fotograficzny „(Nie)zwyczajne zdjęcia” pokazuje piękno osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich inność przedstawiona jest jako cenna i ubogacająca. Małymi modelami zostały dzieci z Zespołem Downa. Z wielką radością bawiły się one przed aparatem, prezentując nie tylko marki odzieży dziecięcej - które włączyły się w projekt, lecz również siebie samych - ze swoimi marzeniami, myślami, zachowaniem, charakterem.

Fotografie są kolorowe ponieważ takie też jest życie dzieci z Zespołem Downa. Zdjęcia - różnorodne i naturalne jak one same, bez zbędnego pozowania czy sztucznego uśmiechu. W trakcie wykonywania sześciu sesji autorka zdjęć była z jednej strony czujnym obserwatorem, jednocześnie wcielając się w rolę koleżanki do wspólnych zabaw, by w ten sposób przybliżyć odbiorcy świat tych dzieci. Świat dobry, porywający i czasem aż nazbyt interesujący.

Całość przedstawia połączenie bezpiecznego dzieciństwa, które powinno być pełne akceptacji i poczucia bezpieczeństwa z modnym ubiorem. Bez zbędnej kategoryzacji człowieka.

Piękno jest w każdym z nas i od nas tylko zależy, czy je zauważymy.

Kamila Bannach-Kądziałko, koordynator projektu i autorka zdjęć – fotograf, pedagog specjalny, animator i menadżerka kultury propagująca edukacji kulturalną. Kamila, podczas prowadzenia autorskich warsztatach, jest skupiona przede wszystkim na budowaniu zdrowych relacji i rozwijaniu kompetencji artystycznych. Z wielką pasją i zaangażowaniem rozwija swoją fotograficzną markę: Kamila Bannach Lifetime Photography, www.kamilabannach.com

Osoby współtworzące projekt: Weronika Regosz, Agata Ziemkiewicz, Jakub Kądziałko, Agata Wypych - Skonieczny, Piotr Skonieczny
Modelki i modele: Zuzanna, Marcela, Alicja, Marzena, Maks, Jan, Rozalia

dzieci z zespolem downa fot kamila bannach kadzialko 05

Pokazowy mecz rugby odbył się 13 czerwca 2018 r. w ramach Kultury Włączania 2018, a widzami byli uczniowie z Sokołowa Podlaskiego. Wysłuchali także prelekcji o bezpieczeństwie przy uprawianiu sportów wodnych i bezpieczeństwie komunikacyjnym, bo właśnie z pośród ofiar takich wypadków „rekrutują” się zawodnicy rugby na wózkach. W treningu udział wzięli uczestnicy Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach „Four Kings”, młodzi zawodnicy i zawodniczki MKP Pogoń Siedlce.

Wystawa zdjęć z tego wydarzenia wkrótce będzie dostępna na ulicach Sokołowa.

rugby na sali gimnastycznej

rugby kultura wlaczania 2018

rugby kultura wlaczania 2018

rugby kultura wlaczania 2018

rugby kultura wlaczania 2018

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Kultura włączania - mecz rugby na wózkach

Wystawa zdjęć z projektu POkolei (przedstawiająca niepełnosprawnych zawodników rugby na wózkach w interakcji ze sprawnymi tancerkami projekt - odbył się 8.12.2012 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie w ramach Festiwalu ReWizje)

Sportowcy na wózkach i tancerki

po kolei kultura wlaczania2018 sokolow fot rafal chojnacki 09 min

 

mężczyzna na wózku inwalidzkim ćwiczy pokonywanie przeszkód

Mazowiecki Instytut Kultury ma przyjemność zaprosić do udziału w warsztatach: „ZrozumiećON”

 • Podczas warsztatów dowiecie się jakie zmiany można wprowadzić w instytucjach kultury i szkołach, aby stawały się przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Opowiemy o włączającym projektowaniu edukacji, usług, przestrzeni i wydarzeń.
 • Obejrzymy film z audiodeskrypcją.
 • Poznacie podstawy Polskiego Języka Migowego.
 • Doświadczycie różnych potrzeb wynikających m.in z niepełnosprawności.
 • Poznacie osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
 • Porozmawiacie z ekspertami.
 • Poznacie dobre praktyki.
 • Konfrontacja z aktywnym wózkiem oraz symulatorami niepełnosprawności sensorycznych.

7 - 9 września 2018 r. Sokołów Podlaski

Udział bezpłatny

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 58 64 221, 600 985 662.

POBIERZ:

Formularz zgłoszeniowy  >>
Ulotka PDF  >>
Ulotka Word  >>

zrozumiec ON ulotka 3 min

aktorka niepełnosprawna w czarnym kostiumie i srebrzystymi skrzydłami

8 września (So)   11:00-16:00
Wstęp wolny

ON – popularny skrót określający osoby niepełnosprawne

Miejsce: plac obok Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Na scenie festiwalowej zaprezentują się zaproszeni artyści sprawni oraz z różnymi niepełnosprawnościami. Wystąpią min. Zespół Pieśni o Tańca „Sokołowianie”, Teatr Ruchu Balonik.

Dodatkowo w przestrzeni przed sceną odbywać się będą różnorodne warsztaty i animacje dla każdej grupy wiekowej, takie jak: nauka języka migowego, pokonywanie toru przeszkód na wózku, animacje dla dzieci.

Bogaty program warsztatów zostanie przygotowany przez organizacje o niekwestionowanych osiągnięciach w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Na festiwal organizatorzy zaproszą następujące organizacje:

 • Polska Fundacja Osób Słabosłyszących
 • Fundacja Polska Bez Barier
 • FUNDACJA ANIMACJI MARZEŃ
 • Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny, Zakład Pracy Chronionej
 • Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
 • Fundacja Machina Zmian
 • Centrum Integracji i Rozwoju Agata Spała
 • Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"
 • Invexhib Warszawa Sp. z o.o.
 • Fundacja Kultury bez Barier

ulotka powerON kultura wlaczania min

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Sokołowski Ośrodek Kultury
Partnerzy: Fundacja Polska Bez Barier, Fundacja Kultury Bez Barier

Koordynator: Norbert Późniewski (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
22 58 64 221.

logotypy powerOn min

Wystawa autorskich zdjęć Kamili Bannach-Kądziołko. Zdjęcia portretowe członków Teatru Ruchu Balonik (osoby z upośledzeniem umysłowym 25 +). Poprzez swoje projekty fotograficzne wciela dzieci i dorosłych w role, których z definicji osób niepełnosprawnych, ich pozbawiono. Bohaterowie jej zdjęć przełamują bariery i stają się narratorami niezwykłej wizualnej przygody.

artyści tancerze ze srebrnymi skrzydłami w plenerze

mężczyzna z czerwoną wstążką do tańca

tancerze ze srebrnymi skrzydłami obraz z góry

Niektórzy z nas po prostu rozpościerają skrzydła i lecą radośnie przez życie. Inni, uczą się jak je zakładać, a jeszcze inni, dopiero ich szukają. Ważne jest, żeby chcieć polecieć, gdyż tylko wtedy można zobaczyć prawdziwe wspaniałości życia. | Na dziesięciu fotografiach autorka ukazuje człowieka walczącego z własnymi ograniczeniami. Ćwiczącego wytrwale, by móc rozpocząć próby latania. Ciało nie jest barierą ponieważ wytrwałość i codzienny wysiłek pozwala dotrzeć do upragnionego punktu. Ważne jest to, żeby wierzyć w siebie i swoje możliwości; żeby chcieć zawalczyć o swoje życie. | Kamila Bannach - Kądziałko jest fotografem oraz z wykształcenia pedagogiem specjalnym i managerem kultury. Fotografowanie modelek i modeli z niepełnosprawnością intelektualną zawsze było obecne w twórczości artystki. Poprzez swoje projekty fotograficzne wciela dzieci i dorosłych w role, których z definicji osób niepełnosprawnych, ich pozbawiono. Bohaterowie zdjęć młodej fotografki przełamują bariery, ukazują swoją niezwyczajną zwyczajność, oraz stają się narratorami niezwykłej wizualnej przygody.
 
Pokaz filmu „1920 Bitwa Warszawska” (z audiodesktypcją i napisami dla niesłyszących) dla uczniów szkół średnich połączony z dyskusją prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Dla większości odbiorców będzie to pierwsze spotkanie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. W ramach projekcji planujemy działania animacyjne polegające na zasłonięciu oczu niektórym widzom, oraz na rozdaniu stoperów do uszu innej grupie widzów. Po zakończeniu projekcji przeprowadzona zostanie dyskusja na temat wrażeń odbiorców z wyłączonymi zmysłami, oraz sposobów udostępniania wydarzeń kulturalnych.

sala kinowa, spotkanie z osobami z niepełnosprawnością

sala kinowa, spotkanie z osobami z niepełnosprawnością
sala kinowa, spotkanie z osobami z niepełnosprawnością

sala kinowa, spotkanie z osobami z niepełnosprawnością

Sala widowiskowa Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły „Dać Szansę”, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Spektakl „Śmiertelnie trudna gra” zostanie przedstawiony dla dzieci klasy 3 – 6 szkoły podstawowej. Małe dzieci nie mają uprzedzeń, nie liczą się ze stereotypami, barierami. Przedstawienia w wykonaniu Teatru 21 pomogą utrzymać ten stan. Dzieci będą czynnie uczestniczyć w spektaklu zadając aktorom pytania w trakcie jego trwania. W ten sposób sami będą też budować akcję.

aktorzy na scenie i publiczność

aktorzy na scenie i publiczność
aktorzy na scenie i publiczność

aktorzy na scenie i publiczność

aktorzy na scenie i publiczność

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych.

Celem działania jest zapoznanie dzieci z potrzebami osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi i przystępne zapoznanie ze sposobami pomocy min. w dostępie do kultury. Pośrednio warsztaty pomogą też dzieciom w odbiorze różnorodności i innym sposobie poznawania oraz udostępniania kultury. Dzieci będą robić AD (skrót od audiodeskrypcji) dla swoich niewidomych rówieśników (np. lektur). Podczas warsztatów dostosowanych do możliwości odbiorczych dzieci prowadzący opowie o potrzebach osób niewidomych i o tym jak można im pomagać.

Wystawa podsumowująca projekt Kultura Włączania w Sokołowie Podlaskim

mężczyzna z opaską na oczach i laską

 

W trakcie festiwalu powstał film – reportaż dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

 

 

O Kulturze Włączania w Sokołowie Podlaskim

To już 6. edycja projektu realizowanego w modelu edukacji włączającej, która jest ściśle związana z promowaniem pełnego włączania osób z niepełnosprawnością w życie społeczne i kulturalne. Jednym z jej filarów jest odpowiednie przygotowanie kadr i upowszechnianie wiedzy dotyczącej wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie i wdrażanie dobrych praktyk w tym zakresie. 

Tegoroczna 6. edycja  Kultury Włączania zagości w Sokołowie Podlaskim. Rozmaite działania w ramach projektu będą odbywać się od przełomu maja i czerwca do grudnia. Do udziału zaproszeni zostaną uczestnicy wszystkich grup wiekowych. Organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury projekt ma na celu uświadomienie osobom pełnosprawnym potrzeb, trudności i ograniczeń z jakimi stykają się osoby z niepełnosprawnością w swoim codziennym funkcjonowaniu. Promuje on także ideę pełnego włączenia ich w życie społeczne i kulturalne. Czyni to przez działania edukacyjne, upowszechnianie wiedzy dotyczącej wspierania osób z niepełnosprawnościami, wdrażanie dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań, a przede wszystkim –  zachęcenie do wspólnego działania osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych na rozmaitych polach.

Projekt składa się z różnych działań, realizowanych od przełomu maja i czerwca do grudnia 2018 r. w Sokołowie Podlaskim. Pierwszy akcent, który będzie miał za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców Sokołowa na kwestię niepełnosprawności, to wystawy plenerowe, pojawiające się na terenie miasta.

Kolejnym punktem będzie czerwcowy mecz rugby na wózkach, który rozegrają zawodnicy Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach „FOUR KINGS”. Na trybunach zasiądą uczniowie sokołowskich szkół, którzy po meczu będą mieli okazję porozmawiać ze sportowcami, a przede wszystkim – zagrać z nimi w rugby.

Kulminacją projektu będzie całodniowy Festiwal PowerON. ON to popularny skrót określający osoby z niepełnosprawnością. Festiwal będzie przestrzenią integracji i spotkania osób sprawnych i niepełnosprawnych. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w kursie języka migowego, w rozmaitych warsztatach animacyjnych dla różnych grup wiekowych, sprawdzić swoje siły w niecodziennych dyscyplinach (np. pokonywanie toru przeszkód na wózku), wziąć udział w warsztatach budowania książek dotykowych, użyć przyborów i pomocy dydaktycznych, takich jak maszyna brajlowska, kubarytmy, papier brajlowski, odsłuchać film z audiodekrypcją i wiele innych.

W ramach projektu nie zabraknie również warsztatów dla młodzieży, pracowników instytucji kultury, animatorów i nauczycieli – savoir vivre osób z niepełnosprawnością, warsztaty z audiodeskrypcji (pokaz filmu z audiodeskrypcją), spacery po mieście na wózkach inwalidzkich oraz z laskami dla niewidomych. Praktyczne warsztaty mają za zadanie uświadomienie z jakimi trudnościami mierzą się codziennie osoby z niepełnosprawnością, które mieszkają w Sokołowie lub odwiedzają miasto.

Główny organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Sokołowski Ośrodek Kultury

KoordynatorNorbert Późniewski (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 58 64 221, 600 985 662.

pasek logotypów uczestników PowerOn

Pokaz meczu rugby na wózkach"]Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach „FOUR KINGS”, rozegra krótki pokazowy mecz dla uczniów sokołowskich szkół. Podczas pokazu meczu przeprowadzona zostanie również prelekcja nt. „Bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą”. Po pokazie uczniowie sokołowskich szkół będą mogli wspólnie z zawodnikami drużyny „FOUR KINGS” zagrać mecz oraz będą mieli możliwość rozmów z zawodnikami.
Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl