przejdź do treści

Nagroda im. C .K. Norwida dla Piotra Palecznego w kategorii „Dzieło życia”. Kapituła Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego ogłosiła także nominowanych w pozostałych kategoriach.

Piotr Paleczny, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz pedagog muzyczny, otrzyma w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”.
piotr paleczny foto portret

 

Oto nominacje w pozostałych kategoriach nagrody: Literatura, Muzyka, Sztuki plastyczne, Teatr – za dzieło lub kreacje powstałe w 2017 roku.

Poetka, prozaik i wokalista
W kategorii Literatura nominowani do nagrody zostali: poetka i dziennikarka Maria Bigoszewska za tom poetycki Wołam cię po imieniu, prozaik i historyk Wojciech Chmielewski za powieść Belweder gryzie w rękę oraz wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań Paweł Sołtys za zbiór opowiadań Mikrotyki.

Muzykolog, multiinstrumentalistka i klawesynistka
Nominacje w kategorii Muzyka otrzymali: muzykolog Michał Klubiński za książkę Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej, multiinstrumentalistka Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017 i klawesynistka Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery Farnace Antonio Vivaldiego wystawionej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Malarz, grafik i rzeźbiarze
W kategorii Sztuki plastyczne do nagrody Kapituła nominowała malarza i grafika Antoniego Fałata za obraz Europa, który został pokazany na wystawie sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli. Wśród pretendentów do uhonorowania znaleźli się również grafik i rysownik Andrzej Kalina za wystawę moja POLSKA podróż prezentowaną w Galerii DAP w Warszawie oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę Kucz/Pastwa, którą można było obejrzeć w Galerii Salon Akademii w Warszawie.

Aktor, reżyser, muzyk, grafik i performer
Statuetkę w kategorii Teatr odbierze jeden spośród trzech nominowanych w tej dziedzinie sztuki: muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk i KOMUNA Warszawa za realizację przedstawienia Cezary idzie na wojnę i za reżyserię Siedem pieśni o awangardzie, aktor Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu Ojciec granym na deskach teatru Ateneum w Warszawie oraz reżyser Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu Wujaszek Wania wystawianego w Teatrze Polskim w Warszawie.

Laureaci
Nazwiska laureatów w poszczególnych dziedzinach sztuki ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali wręczenia nagród 24 września 2018 r. – w dniu urodzin Norwida – na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a laureat nagrody „Dzieło życia” - 25 tys. zł.

www.norwid.mazovia.pl

Kontakt dla mediów: Magdalena Denko Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 36. 

norwid 2018 grafika min

PARTNERZY 

tvp kultura logo
radio dla ciebie logo min
 

cztery statuetki

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl