przejdź do treści

7 lipca - 11 sierpnia, Urle | IX Festiwal Muzyki Kameralnej

 

PROGRAM 

ZESPÓŁ PERKUSYJNY
TRIO PER KA

   7 lipca
ORKIESTRA CZASÓW ZARAZY
   14 lipca
WARSZAWSKI KWINTET DĘTY
   21 lipca
NEW MUSIC QUARTET
   28 lipca
ZESPÓŁ HARMONIJEK USTNYCH ANIMATO
   4 sierpnia
KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE
   11 sierpnia

Zespołowi przyświeca myśl, aby perkusyjną muzykę klasyczną przedstawiać ludziom w sposób przystępny, bardziej rozrywkowy, łącząc różne style muzyczne.

afisz koncertu

7 lipca 2018 r. (So) 18:00 | Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8, Borzymy
Wstęp wolny

Wykonawcy

Zespół perkusyjny TRIO PER KA
Tomasz Myszk
Mateusz Zawadzki
Nikodem Wojtkiewicz

W programie: N.J. Živković, B. Paschal, E. Sejournenb

Zespół Trio Per Ka to polska grupa perkusyjna, w skład której wchodzą Tomasz Myszk, Nikodem Wojtkiewicz oraz Mateusz Zawadzki. Wszyscy trzej to absolwenci Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Właśnie w tym miejscu poznali się, bowiem każdy z nich pochodzi z innego regionu Polski. Pomysł na zespół powstał w 2015 roku przy okazji gdańskiego Noworocznego Koncertu Charytatywnego, którego inicjatorką była teraźniejsza menadżer zespołu Natalia Chojnowska. Odbiór koncertu przez publiczność był tak entuzjastyczny, że grzechem byłoby nie stworzyć zespołu perkusyjnego działającego na co dzień, prosperującego na polskim rynku artystycznym jako jedyny taki. W ciągu trzech lat funkcjonowania grupa występowała na różnych scenach, m.in. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Gdańskim Archipelagu Kultury, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w ramach festiwalu Konfrontacja Mężczyźni, Teatrze Muzycznym w Łodzi (koncert musicalowy All that Musical) w ramach współpracy z fundacją Musicamp oraz Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w ramach inauguracyjnego koncertu festiwalu Mikstury Kultury.

Trio Per Ka to zespół perkusyjny, który zarówno bierze na warsztat utwory pisane stricte na trio perkusyjne, jak również, co jest głównym założeniem zespołu, aranżuje utwory napisane na marimbę solo, czyli dodaje różne brzmienia instrumentów perkusyjnych, aby uatrakcyjnić dane kompozycje. Zespołowi przyświeca myśl, aby perkusyjną muzykę klasyczną przedstawiać ludziom w sposób przystępny, bardziej rozrywkowy, łącząc różne style muzyczne.

Trio Per Ka stara się również realizować misję poszerzania wiedzy zarówno wśród profesjonalistów, jak i laików muzycznych na temat tej, jakże bogatej, gamy instrumentów perkusyjnych. Zespół stara się, aby ich koncerty były pełne pozytywnej energii, miały formułę i nosiły miano tzw. spektakli muzycznych. Trio współpracuje z polskimi wokalistami oraz kompozytorami. Warto dodać, że zespół doczekał się, na razie jednej, kompozycji napisanej specjalnie dla zespołu pt. Trio Per Ka autorstwa uzdolnionego młodego kompozytora Piotra Jędrzejczyka. Na co dzień grupa współpracuje z polskim producentem instrumentów perkusyjnych MIDO. Zespół był gościem również takich mediów, jak m. in. Czwórka Polskie Radio, Radio Gdańsk, Norda FM, pomorska.tv czy telewizja ttm.

Więcej o zespole można dowiedzieć się na stronie internetowej www.trioperka.pl. Zapraszamy również na stroną facebookową zespołu Trio Per Ka, kanał Youtube oraz profil na Instagramie.

trzech muzyków na scenie

Tomasz Myszk – edukację muzyczną rozpoczął w 1997 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku, najpierw w klasie fortepianu profesor Zofii Jasyk- Kural, a następnie w klasie perkusji pod okiem mgr. Arkadiusza Skotnickiego. Absolwent studiów II st. Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie perkusji ad. Mirosława Adrjanczyka i as. Macieja Lange. Współpracował między innymi z Polską Filharmonią Bałtycką, orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Operą Bałtycką, Cappellą Gedanensis, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Akademią Muzyczną w Warszawie, Filharmonią Kameralną w Łomży oraz wieloma zespołami muzyki rozrywkowej. W latach 2016–2018 brał udział w trasach koncertowych musicalu Das Phantom der Oper w Niemczech, Austrii i w Szwajcarii.

Mateusz Zawadzki – edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w OSM I st. im. S. Moniuszki w Warszawie w klasie perkusji Pani Edyty Krawczak-Gazdy. Kontynuował naukę w POSM im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie perkusji Pani Małgorzaty Zebury. Następnie uczęszczał do PSM im. J. Elsnera w Warszawie w klasie perkusji Bogdana Lauksa, którą ukończył z Wyróżnieniem. Absolwent studiów I st. i II st. na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie perkusji Mirosława Adrjanczyka, oba Dyplomy uzyskał z Wyróżnieniem. W roku akademickim 2015/2016 beneficjent programu Erasmus+ na uczelni The Royal Academy of Music w Kopenhadze w klasie prof. Gerta Mortensena. Stypendysta Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie w ramach programu Kultura Polska na świecie. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów perkusyjnych, m. in. I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Mały Werblista w Warszawie, II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Montesilvano (Włochy), III Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Legnicy, III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Montebello Della Bataglia (Włochy). Członek orkiestr młodzieżowych, takich jak Penderecki: Music Akademie Westfalen, International Lutosławski Youth Orchestra, Santander Orchestra czy I’Culture Orchestra. Współpracował z takimi orkiestrami, jak Polska Filharmonia Bałtycka, Orkiestra Kameralna Sopot, Filharmonia Narodowa, Elbląska Orkiestra Kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki, Filharmonia Kameralna w Łomży. Od 2017 roku pierwszy kotlista i kierownik Sekcji Perkusji Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W sezonie 2017/2018 uczestnik Akademii Orkiestrowej Sinfonii Varsovii. Pracował ze znakomitymi dyrygentami, m. in. Krzysztofem Pendereckim, Maciejem Tworkiem, Johnem Axelrod, Ewą Strusińską, Zygmuntem Rychertem, Wojciechem Rajskim, Piotrem Wajrakiem, Massimiliano Caldi, Maciejem Sztorem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem. Brał udział w nagraniu płyty pt. Wojciech Kilar – Angelus, Exodus, Victoria, która otrzymała prestiżową Nagrodę Fryderyka 2013. Odbył również tournee po Chinach z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako perkusjonalista współpracuje z orkiestrą rozrywkową Szymon Sutor Orchestra, przy projekcie Tribute to Justin Timberlake oraz z Radzimirem Dębskim „Jimkiem”. Swoje umiejętności szkolił podczas wielu Kursów Mistrzowskich ze znakomitymi postaciami ze świata perkusyjnego, m. in. Davidem Jackson (LSO), Wielandem Welzel (Berliner Philharmoniker), Katarzyną Myćką, Lance Drege (Oklahoma City Philharmonic), Andrei Pushkarev, Rene Matthiasen (DRSO), Johanem Bridger, Tomem Nybye, Wojciechem Morcińczykiem (NOSPR), Paolo Cimmino, Nuno Aroso, Daniella Ganeva, Jean-Baptiste Leclere, She-e Wu, Theodorem Milkov, Davidem Friedman, Ignacio Ceballos Martin, Casey Cangelosi, Martą Klimasara, Carlo Willems.

Nikodem Wojtkiewicz – w wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W siódmym roku życia kontynuował edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. S. Moniuszki w Wałbrzychu. Po ukończeniu trzeciej klasy podstawowej zrezygnował z dalszego kształcenia pianistycznego na rzecz gry na instrumentach perkusyjnych w klasie mgr Romana Szkaradka. W latach 2011–2018 studiował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie dr Mirosława Adrjanczyka i mgr Macieja Lange. W okresie swojego wieloletniego kształcenia, uczestniczył w rozmaitych kursach oraz warsztatach prowadzonych przez wybitnych muzyków, zarówno ze świata klasyki, jak i muzyki rozrywkowej. Wiedza i umiejętności zdobyte w związku z wszechstronnym wykształceniem pozwalają mu realizować się na co dzień w takich zespołach, jak przede wszystkim Trio Per Ka oraz Dwa na Dwa, Underfate czy Yans.

Zobacz galerię zdjęć  >>

IX festiwal muzyki kameralnej urle trio per ka fot. Piotr Mazur 3

Muzyka między karczmą i dworem

afisz orkiestra czasow zarazy

14 lipca 2018 r. (So) 18:00 | Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8, Borzymy
Wstęp wolny

Wykowancy

Orkiestra Czasów Zarazy
Paweł Iwaszkiewicz /dudy, fujarka, flet prosty/
Olena Yeremenko /skrzypce, nyckelharpa/
Witek Broda /skrzypce ludowe/
Piotr Wawreniuk /puzon/
Tomasz Pokrzywiński /wiolonczela/
Mirosław Feldgebel /klawesyn/

W programie: XVIII-wieczna muzyka taneczna ze zbiorów J.H. Dahlhofa

Orkiestra Czasów Zarazy – zespół zadebiutował w 2010 roku w Warszawie na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Eksploruje idiom muzyki utrzymanej w polskim stylu, głównie XVII i XVIII wieku, opierając się na materiałach nutowych zachowanych w europejskich bibliotekach i archiwach (niemieckich, polskich i szwedzkich) oraz instrumentarium przedstawionym w autobiografiach Georga Philippa Telemanna, łącząc tradycyjny (ludowy) styl improwizacyjny właściwy dla żywych sytuacji tanecznych, koncertowych, z zaawansowanym stylem wykształconych muzyków-rzemieślników. Można powiedzieć, że jest to przestrzeń pomiędzy karczmą i dworem, i każdorazowo przybiera charakter właściwy dla kontekstu i sytuacji. Nawiązuje jednocześnie do historycznej wagi, jaką w kulturze polskiej tamtych epok posiadały skrzypce i dudy -- instrumenty (zwłaszcza te drugie) kojarzone z polską kulturą muzyczną tamtych czasów.

Obecnie zespół występuje w składzie: Paweł Iwaszkiewicz /dudy, fujarka, flet prosty/, Olena Yeremenko /skrzypce, nyckelharp/, Witek Broda /skrzypce ludowe/, Piotr Wawreniuk /puzon/, Tomasz Pokrzywiński /wiolonczela/, Mirosław Feldgebel /klawesyn/.

grupa muzyków w sal przy instrumentaCH

Zdjęcia z naszego koncertu:

trójka muzyków w kościele

trójka muzyków w kościele

trójka muzyków w kościele

trójka muzyków w kościele

Wspaniale czują się przed publicznością, czerpią radość ze wspólnego koncertowania.

afisz warszawski kwintet dety

21 lipca 2018 r. (So) 18:00 |  Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8, Borzymy
Wstęp wolny

Wykonawcy

Warszawski Kwintet Dęty
Elżbieta Drozdowska /flet/
Mateusz Żurawski /obój/
Piotr Ptak /klarnet/
Łukasz Matusiak /fagot/
Piotr Kowalski /waltornia/

W programie: G. Bizet, F. Farkas, J. Ibert, G. Rossini

Warszawski Kwintet Dęty tworzą wybitni muzycy młodego pokolenia, którzy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Każdy z członków zespołu posiada bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe. Muzycy są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, współpracują z wieloma czołowymi orkiestrami w kraju (m.in. „Sinfonia Varsovia”, Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, „Sinfonia Iuventus”, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Pomorska, „Polska Filharmonia Kameralna- Sopot”), a także współtworzą inne zespoły kameralne i rozrywkowe.

Początki wspólnego muzykowania sięgają 2006 roku. Jako jeden z wyróżniających się zespołów kameralnych Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny), kwintet otrzymał stypendium na udział w Międzynarodowym Kursie Zespołów Kameralnych w Bratysławie. Uczestniczył w wybranych kursach interpretacji muzycznej oraz festiwalach i konkursach zespołów kameralnych. W roku 2010 kwintet, prowadzony wówczas przez prof. B. Gadawskiego, zdobył I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie. W roku 2013 nawiązał współpracę z wybitnym i uznanym w świecie pedagogiem i kompozytorem, prof. Kazimierzem Machałą. Uczestnicząc w prawykonaniu napisanego przez niego utworu Celtic Scents na kwintet dęty, gitarę i kontrabas, zespół zebrał wiele wspaniałych recenzji.

Znaczący wpływ na poziom artystyczny zespołu ma stała, nieprzerwana od lat studenckich współpraca z oboistą – Tytusem Wojnowiczem. Warszawski Kwintet Dęty regularnie bierze udział w różnego typu wydarzeniach muzycznych w kraju. Nieustannie czerpie radość ze wspólnego koncertowania oraz tworzenia wielu doznań muzycznych. Zespół wspaniale czuje się przed publicznością, a różnorodność instrumentów dostarcza wszystkim słuchaczom bogactwa muzycznych barw.

pięcioro muzyków z instrumentami

Najbardziej obiecujący kwartet smyczkowy młodego pokolenia – laureaci I Nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

afisz new music quartet festiwal urle

28 lipca 2018 r. (So) 18:00 | Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8, Borzymy

Wykonawcy

NEW MUSIC QUARTET
Katarzyna Gluza /I skrzypce/
Paulina Marcisz /II skrzypce/
Karolina Orsik-Sauter /altówka/
Dominika Szczypka /wiolonczela/

W programie: A. Panufnik, K. Penderecki, K. Szymanowski

New Music Quartet powstał w 2016 roku i postrzegany jest jako jeden z najbardziej obiecujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Zespół tworzą studentki i absolwentki Akademii Muzycznych w Polsce: Katarzyna Gluza – skrzypce, Paulina Marcisz – skrzypce, Karolina Orsik-Sauter – altówka oraz Dominika Szczypka – wiolonczela.

Kwartet jest laureatem I Nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis na X Franz Schubert and Modern Music Chamber Music Competition in Graz (2018) oraz tytułu Wicemistrza w Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (2016). Mimo krótkiej działalności kwartet ma na swoim koncie liczne sukcesy w zakresie popularyzacji muzyki kameralnej. Zespół wystąpił na festiwalach takich, jak ProQuartet, Quatuors a Bordeaux (Francja), Zeist Music Days (Holandia), Jenuesses Musicales Chamber Music Campus (Niemcy), Musethica (Hiszpania), Oko nigdy nie śpi, Fonomo Music&Film Festival i Sztuka w Gryfie, Bydgoski Festiwal Nauk, Wrzesień kobiet (Polska). New Music Quartet jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Młoda Polska (2018), prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz miasta Bielsko-Białej. Ponadto występował w siedzibie NOSPR w Katowicach, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Filharmonii Krakowskiej, Colegio Educación Especial Rincón de Goya w Saragossie (Hiszpania), Kerkzaal Museum De Hermitage w Amsterdamie, Moravian Church w Zeist (Holandia) czy Toscansaal w Rezydencji Biskupiej w Wurzburgu (Niemcy).

cztery kobiety z instrumentami siedzą na schodach

Trio – zaliczane do światowej czołówki tego typu zespołów – ukształtowało oryginalny styl wykonawczy, bazując na własnych aranżacjach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej.

afisz animato urle festiwal

4 sierpnia 2018 r. (So) 18:00 | Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8, Borzymy

Wykonawcy

Zespół Harmonijek Ustnych ANIMATO
Marek Jaroszyński /harmonijka chromatyczna/
Piotr Bieliński /harmonijka akordowa/
Piotr Włodarczyk /harmonijka basowa/

W programie: J.S. Bach, F. Chopin, W.A. Mozart, I.J. Paderewski, A. Piazzolla, J. Strauss, M. Święcicki, P. Anka, K. Klenczon

Zespół Harmonijek Ustnych Animato – został założony w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza. Grupa, podczas wielu koncertów organizowanych w Polsce i poza jej granicami, popularyzuje piękny, trochę zapomniany instrument – harmonijkę ustną. Trio ukształtowało oryginalny styl wykonawczy, bazując przede wszystkim na własnych aranżacjach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i technicznemu, regularnym koncertom, wysokim lokatom przyznawanym na licznych konkursach i festiwalach Animato zaliczane jest obecnie do czołówki tego typu zespołów na świecie.

Momentem przełomowym w rozwoju formacji było zdobycie w roku 1997 pierwszego miejsca wraz z notą Wybitny na prestiżowym festiwalu World Harmonica Festival, w niemieckim Trossingen. To zwycięstwo otworzyło przed muzykami wiele nowych artystycznych możliwości, a napływające szerokim strumieniem zaproszenia do wzięcia udziału w ważnych, międzynarodowych imprezach dały instrumentalistom ogromną siłę i motywację do dalszej, wytężonej pracy i interesujących działań na niwie popularyzacji zapomnianego instrumentu oraz rodzinnego muzykowania.

Droga, którą przebyli artyści nie była łatwa, ponieważ wielokrotnie musieli mierzyć się ze stereotypem harmonijki ustnej jako instrumentu ludowego o ograniczonych możliwościach, kojarzonego głównie z muzyką country i bluesem. Muzycy skutecznie walczyli z takim postrzeganiem harmonijki, co zaowocowało koncertami w renomowanych salach koncertowych oraz filharmoniach w Polsce i za granicą. W roku jubileuszu 40-lecia działalności ukaże się kolejna płyta kompaktowa zespołu, na której znajdą się rzadko interpretowane na harmonijkach ustnych, bardzo trudne technicznie i piękne utwory, m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Zespół Harmonijek Ustnych Animato tworzą: Marek Jaroszyński – harmonijka chromatyczna, Piotr Bieliński – harmonijka akordowa, Piotr Włodarczyk – harmonijka basowa.

trzech muzyków z instrumentami stoi na schodach

Spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków.

plakat krakowskie trio stroikowe urle festiwal

11 sierpnia 2018 r (So) | Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8, Borzymy

Wykonawcy

Krakowskie Trio Stroikowe
Marek Mleczko /obój/
Roman Widaszek /klarnet
Paweł Solecki /fagot/

W programie: J.S. Bach, K. Dębski, J. Ibert, S. Joplin, D. Milhaud, W.A. Mozart

Krakowskie Trio Stroikowe powstało w 1998 roku, a tworzą go oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek oraz fagocista Paweł Solecki. Są oni laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, absolwentami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, którzy spotkali się, współpracując z krakowską orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis.

Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej, po współczesną. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało w wielu krajach Europy oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków.

W 2005 roku, współpracując z PWM i DUX, zespół nagrał płytę CD z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później, realizując zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Triosonate Es-dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Krakowskie Trio Stroikowe współdziała również z polskimi kompozytorami. Współpraca ta przyniosła efekt w postaci nowych kompozycji dedykowanych zespołowi  (Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin). Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.

trzech muzyków stoi na widowni wśród czerwonych foteli

Marek Mleczko – oboista. Ukończył z Wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Jerzego Kotyczki, studiował również we Freiburgu w Klasie Mistrzowskiej legendarnego oboisty i kompozytora, prof. H. Holligera. Zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie The Skene Award w Aberdeen, I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach-Pawłowicach, został również finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Nicanor Zabaleta w San Sebastian oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej UFAM w Paryżu. Dokonał licznych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych, m. in. polskiej premiery Chemin IV Luciano Berio. Przez 25 lat był pierwszym oboistą w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis prowadzonej przez dyr. S. Gałońskiego. Współpracował m.in. z Polską Orkiestrą Kameralną J. Maksymiuka, Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” A. Duczmal, Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz Sinfonią Varsovią. Jako solista i kameralista występował wielokrotnie w Polsce i za granicą (Belgia, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Włochy, Słowacja, Szkocja, Szwecja, USA). Jest współzałożycielem Krakowskiego Tria Stroikowego – zespołu, który w roku 2005 nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku. W 2010 r. artysta otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie prowadzi klasę oboju – od 2012 r. jako profesor sztuk muzycznych.

Roman Widaszek  klarnecista. Ukończył z Wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach – klasa prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu Kursach Mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II Nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim ( 1995r. ), a także III Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Prowadząc ożywioną działalność artystyczną, ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych. Współpracuje m.in. z takimi artystami i zespołami, jak Sharon Kam, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Szczecińską, Częstochowską, Świętokrzyską, Lubelską, Capellą Cracoviensis, Polską Filharmonią Kameralną, Sinfoniettą Cracovia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach, wykonując kompozycje Stamitza, Mozarta, Webera, Kurpińskiego, Ponchiellego, Mendelssohna, Krommera, Brucha, Tomasiego, Lutosławskiego, Góreckiego.

Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą – Czechy, Niemcy, Włochy, Portugalia, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny. Dokonał wielu nagrań płytowych (głównie jako kameralista). Są to m.in. płyta z Krakowskim Trio Stroikowym zawierająca muzykę polską XX w. (DUX) oraz płyty nagrane z Kwartetem Śląskim z zarejestrowanymi: Recalling a Serenade P. Szymańskiego (EMI), Po drugiej stronie lustra na klarnet i kwartet smyczkowy Z. Bargielskiego (CD Accord – nominacja do Nagrody Fryderyk 2013) oraz Trzy utwory na klarnet, harfę i kwartet smyczkowy A. Tansmana. W 2011 roku artysta nagrał płytę z polską muzyką kameralną zawierającą m.in. kompozycje F.I. Dobrzyńskiego i F. Lessela (DUX), za którą otrzymał dwie nominacje do Nagrody Fryderyki 2012. W roku 2012, wraz z francuskim klarnecistą Jean Marc Fessardem oraz Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, nagrał Trzy Intermezza na dwa klarnety i orkiestrę Mikołaja Góreckiego (DUX – nominacja do Nagrody Fryderyk 2014). W roku 2014 ukazała się płyta (DUX) zawierająca kameralne dzieła Krzysztofa Pendereckiego – Preludium na klarnet solo, Trzy miniatury na klarnet i fortepian, oraz Sextet, która otrzymała prestiżową Nagrodę Gramophone Editor's Choice. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). To właśnie na tym instrumencie zagrał, wspólnie z Sharon Kam, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie w 2004 r., wykonując Konzertstücke op. 113 i 114 F. Mendelssohna na klarnet, bassethorn i orkiestrę. W 2009 roku został zaproszony, jako solista, do udziału w Światowym Kongresie Klarnetowym – Clarinet Fest w Porto. W ramach tego kongresu poprowadził również kurs klarnetowy w Konserwatorium Muzycznym w Porto. Wykładowca i juror krajowych i zagranicznych kursów oraz konkursów klarnetowych. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego oraz Krakowskiego Kwintetu Dętego. W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach.

Paweł Solecki fagocista. W 1998 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. K. Siudmaka z wynikiem celującym. Jest laureatem krajowych konkursów muzycznych oraz stypendystą kilku fundacji, m.in. International Music Camp w 1989 r., Fundacji Sztuki Młodych 1989–91, Europejskiej Fundacji Mozartowskiej w latach 1994–95, gdzie pracował m.in. pod okiem Milana Turkoviča oraz Jessy’ego Read’a. Finalista Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (1998) oraz uczestnik Międzynarodowego Konkursu Praska Wiosna (2002). W 1996 roku występował na prestiżowym festiwalu w Schwetzingen w ramach Polsko-Niemieckich Spotkań Muzycznych. W sezonie 2004/05 był pierwszym fagocistą Libańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie. W latach 1996–2011 był pierwszym fagocistą orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis. Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Jest członkiem zarówno Krakowskiego Tria Stroikowego, z którym w 2005 r. nagrał dla wytwórni DUX płytę z muzyką kompozytorów polskich, a rok później dla Polskiego Towarzystwa Bachowskiego Sonatę triową Es-dur BWV 525 J.S. Bacha, jak i Krakowskiego Kwintetu Dętego, który w 2016 roku, wspólnie z wybitną polską pianistką Beatą Bilińską, nagrał płytę Quint(et)essence nominowaną do Nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Album Roku – Muzyka kameralna. Dokonał licznych prawykonań, m.in Concertina na trio stroikowe i smyczki K. Herdzina dedykowanego Krakowskiemu Triu Stroikowemu czy Burleski na kwintet dęty i fortepian M. Góreckiego dedykowanej Beacie Bilińskiej i Krakowskiemu Kwintetowi Dętemu. Realizuje się także jako kompozytor. W 2016 roku, nakładem wydawnictwa muzycznego Contra, ukazał się Kwartet fagotowy nr 1. Jako fagocista, a także multiinstrumentalista, jest autorem ścieżek dźwiękowych do wielu filmów fabularnych, m.in. Chce się żyćBikini BlueSiła wyższaMisja AfganistanBelle Epoque. Od listopada 2006 roku współpracuje również z krakowską poetką i pieśniarką – Basią Stępniak-Wilk. 
W 2017 roku artysta uzyskał stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje jako wykładowca na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz koncertuje jako solista-kameralista.

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to cykl koncertów organizowany od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przemianowanym w 2014 roku na Mazowiecki Instytut Kultury, odpowiedzialnym za kształt programowy przedsięwzięcia.

Miejscowość Urle z racji swego uzdrowiskowego charakteru tętni życiem kulturalnym, szczególnie w okresie lata. Prężnie działające lokalne środowisko jest inicjatorem wielu przedsięwzięć w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Cykl koncertowy stanowi jedno z nich. Podczas festiwalu prezentowane są głównie utwory muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych zespołów kameralnych. W 2018 roku przedsięwzięcie jest realizowane w terminie – od 7 lipca do 11 sierpnia, w każdą sobotę, o godz. 18.00 – 6 koncertów. Od lat odbywają się one w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach przy ul. Pięknej 8. 

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach
Mazowiecki Instytut Kultury

Koordynator: Piotr Mazur (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 586 42 35, 601 665 716. 

Program festiwalu w wersji tekstowej POBIERZ TUTAJ  >>

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl