przejdź do treści

Do 10 sierpnia, Warszawa | Jerzy Hejnowicz „Paradise II” Galeria XX1

Instalacja, która stawia pytania o sens i status ich istnienia – jest symbolem ich wyznaczania.
 

monitory telewizyjne z wykresami amplitudy drgań

Jerzy Hejnowicz Paradise II

11 lipca-10 sierpnia 2018 r. | Galeria XX1
Wernisaż 10 lipca (Wt)  18:00
Wstęp wolny

Paradise to utwór szczególny, bo choć jego pierwsze szkice koncepcyjne powstały już na początku 2015 roku a premierowy pokaz odbył się w 2016 roku w toruńskiej „Wozowni”, utwór nadal twórczo rezonuje z impulsami rzeczywistości, wchłaniając i akcentując aktualnie pojawiające się konteksty (np. konflikty, migracje drugiej dekady XXI wieku), także te bezpośrednio wpływające na nasze indywidualne losy.

Intencją powstania pracy było wywołanie uwagi, prowokowanie do refleksji nad różnorodnością wszelkich granic, także tych istniejących w nas samych, granic mentalnych, światopoglądowych, granic świadomości – determinujących sposób rozumienia świata, obciążających intelektualną swobodę, granic, które sami sobie stawiamy lub próbujemy (z niemałym wysiłkiem) przekraczać czy też niwelować.

Paradise II jest instalacją, która w znacznie odświeżonej wizualnie formie, ponownie stawia pytania o sens i status ich istnienia – jest symbolem ich wyznaczania.

I, jak w sprzężeniu zwrotnym, istotnie dotyka sfery wolności.

Jerzy Hejnowicz 

Jerzy Hejnowicz – jest artystą multimedialnym, którego aktywność „orbituje’ pomiędzy sztuką obiektu, instalacji, utworami typu site-specific, rysunkiem, grafiką warsztatową a fotografią, dźwiękiem i obrazem wideo. Urodzony w 1962 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP), w latach 1985–1990 na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, specjalizacja – Grafika Warsztatowa.

W 1990 roku zrealizował Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej oraz rysunku (w Pracowniach prof. Zb. Lutomskiego i prof. J. Kozłowskiego). Od tego samego 1990 roku pełni funkcję pracownika naukowego w swojej macierzystej uczelni. Jest profesorem zwyczajnym UAP a od 2007 roku Kierownikiem XIV Pracowni Rysunku. W latach 2008–2016 pełnił funkcję Kierownika Katedry Rysunku. Jest autorem tekstów teoretycznych i krytycznych poświęconych sztuce, m.in. inicjatorem i współautorem pracy naukowej pt. Elastyczne cięciwy – reguły czasoprzestrzeni wobec czasu i przestrzeni rysunku (2017)

Jest dwukrotnym stypendystą MKiDN w latach 2003 i 2009. Począwszy od 1988 roku zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, jest uczestnikiem kilkudziesięciu pokazów zbiorowych w kraju i poza jego granicami, m.in. w Niemczech, Rosji, na Węgrzech, w Wlk. Brytanii, we Włoszech, Szwecji, Izraelu.

Jest artystą multimedialnym, którego aktywność „orbituje’ pomiędzy sztuką obiektu, instalacji, utworami typu site-specific, rysunkiem, grafiką warsztatową a fotografią, dźwiękiem i obrazem wideo.
 

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl