przejdź do treści

Do 31 sierpnia, Warszawa | Alina Potemska "Gry i książki" Galeria Mazowiecka

Na wystawie pokazuję projekty książkowe, które zawierają elementy gry, zabawy lub w inny sposób prezentują książki nietypowe, albo eksponują je w sposób sugerujący zabawę.
 

Alina Potemska Gry i książki

8-31 sierpnia 2018 r. | Galeria Mazowiecka
Wernisaż: 7 sierpnia (Wt)  17:00
Wstęp wolny 

Uwielbiam gry, gdyż pomagają mi powrócić do świata dziecięcej szczerości i bezpośredniości. Człowiek od dzieciństwa poznaje świat dzięki grom, i ten proces trwa przez całe życie.

Pracując od lat z książką jako obiektem i źródłem wiedzy oraz bawiąc się formą książki na wszystkie możliwe sposoby, naturalną drogą w swojej pracy zawodowej dotarłam do gier i zabaw.

Chcę, żeby sztuka, którą się zajmuję, miała charakter użytkowy. Jeżeli gra ma charakter edukacyjny, to wraz cechami, które wywodzą się z książki, może mieć wielki potencjał w dydaktyce.

Na wystawie „Gry i książki” są pokazane projekty książkowe, które zawierają elementy gry, zabawy lub w inny sposób prezentują książki nietypowe, albo eksponują je w sposób sugerujący zabawę.

plakat wystawy, abstrakcja

Tematami, którymi się zajmuję, są związki miejsc i ludzi. Interesują mnie także sposoby komunikacji międzyludzkiej. Nawet gdy używamy tego samego języka, często odbieramy czyjeś słowa tylko jako niezrozumiale dźwięki. Skupieni na sobie, nastawieni tylko na siebie – egozaury – mówimy i mówimy, nie zadając sobie trudu, aby usłyszeć innego człowieka. Czy w ogóle umiemy się komunikować?

A może warto pomyśleć, co możemy zyskać dzięki porozumieniu się z kimś zupełnie innym, różnym od nas, akceptując siebie nawzajem.

Alina Potemska 

barwna abstrakcja
odręczne pismo, pokreślone


drzewo widziane od dołu

 
Alina Potemska, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w rodzinnym Kijowie, obecnie jest uczestniczką studiów doktoranckich w warszawskiej ASP. Szczególnie zainteresowana jest tzw. książką artystyczną i jej projektowaniem. Pracuje też nad tworzeniem gier edukacyjnych, w tym planszowych i językowych, bada ich przejścia graniczne z książką. Wystawa „Gry i książki” jest czwartą wystawą indywidualną artystki w Warszawie. Uczestniczyła też w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Galerii Salon ASP w Warszawie. Stypendystka programu „Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Jest absolwentką pedagogiki społeczno-kulturowej (ChAT) i prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia dla studentów ASP. W wolnej chwili gra i komponuje na flecie.

 

Galeria MazowieckaGALERIA MAZOWIECKA działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Ekspozycje odbywają się w holu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Warszawa, Plac Bankowy 3/5. Czynna: pon. - pt. 8:00-16:00. Kontakt: Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12, tel. 22 586 42 19, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl