przejdź do treści

Do 31 sierpnia, Warszawa | Alina Potemska "Gry i książki" Galeria Mazowiecka

Na wystawie pokazuję projekty książkowe, które zawierają elementy gry, zabawy lub w inny sposób prezentują książki nietypowe, albo eksponują je w sposób sugerujący zabawę.
 

Alina Potemska Gry i książki

8-31 sierpnia 2018 r. | Galeria Mazowiecka
Wernisaż: 7 sierpnia (Wt)  17:00
Wstęp wolny 

Uwielbiam gry, gdyż pomagają mi powrócić do świata dziecięcej szczerości i bezpośredniości. Człowiek od dzieciństwa poznaje świat dzięki grom, i ten proces trwa przez całe życie.

Pracując od lat z książką jako obiektem i źródłem wiedzy oraz bawiąc się formą książki na wszystkie możliwe sposoby, naturalną drogą w swojej pracy zawodowej dotarłam do gier i zabaw.

Chcę, żeby sztuka, którą się zajmuję, miała charakter użytkowy. Jeżeli gra ma charakter edukacyjny, to wraz cechami, które wywodzą się z książki, może mieć wielki potencjał w dydaktyce.

Na wystawie „Gry i książki” są pokazane projekty książkowe, które zawierają elementy gry, zabawy lub w inny sposób prezentują książki nietypowe, albo eksponują je w sposób sugerujący zabawę.

plakat wystawy, abstrakcja

Tematami, którymi się zajmuję, są związki miejsc i ludzi. Interesują mnie także sposoby komunikacji międzyludzkiej. Nawet gdy używamy tego samego języka, często odbieramy czyjeś słowa tylko jako niezrozumiale dźwięki. Skupieni na sobie, nastawieni tylko na siebie – egozaury – mówimy i mówimy, nie zadając sobie trudu, aby usłyszeć innego człowieka. Czy w ogóle umiemy się komunikować?

A może warto pomyśleć, co możemy zyskać dzięki porozumieniu się z kimś zupełnie innym, różnym od nas, akceptując siebie nawzajem.

Alina Potemska 

barwna abstrakcja
odręczne pismo, pokreślone


drzewo widziane od dołu

 
Alina Potemska, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w rodzinnym Kijowie, obecnie jest uczestniczką studiów doktoranckich w warszawskiej ASP. Szczególnie zainteresowana jest tzw. książką artystyczną i jej projektowaniem. Pracuje też nad tworzeniem gier edukacyjnych, w tym planszowych i językowych, bada ich przejścia graniczne z książką. Wystawa „Gry i książki” jest czwartą wystawą indywidualną artystki w Warszawie. Uczestniczyła też w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Galerii Salon ASP w Warszawie. Stypendystka programu „Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Jest absolwentką pedagogiki społeczno-kulturowej (ChAT) i prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia dla studentów ASP. W wolnej chwili gra i komponuje na flecie.
 

Rozmowa z Aliną Potemską i Romualdem Mieczkowskim (kuratorem) w studiu TVP Polonia  >>

screen tvpPolonia 3 min

 

Filmowa impresja z wystawy

 

Na wernisażu...

alina potemska wernisaż

 

alina potemska wernisaż

alina potemska wernisaż

 
alina potemska wernisaż

alina potemska wernisaż

 

alina potemska wernisaż

 

Galeria Mazowiecka

GALERIA MAZOWIECKA działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Ekspozycje odbywają się w holu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Warszawa, Plac Bankowy 3/5. Czynna: pon. - pt. 8:00-16:00. Kontakt: Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12, tel. 22 586 42 19, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl