przejdź do treści

30 września, Płońsk | Koncert Muzyki Polskiej - Karol Radziwonowicz

Jedyny na świecie pianista, którego nagrania utworów Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej Endeavour.

karol radziwonowicz siedzi przy pianinie, uśmiecha się

Koncert Muzyki Polskiej Karol Radziwonowicz

30 września 2018 r. (Nd)   17:00 | Płońsk, Miejskie Centrum Kultury, ul. Płocka 50
Wstęp wolny

Podczas koncertu zostaną wykonane utwory Ignacego Jana Paderewskiego, a także kompozycje Fryderyka Chopina grane na żywo do wyświetlanego filmu Chopin. The Space Concert.

Karol Radziwonowicz jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry rozpoczął w Warszawie u ojca, Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i prof. Barbary Muszyńskiej. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington, USA.

Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą, współpracując z takimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Nikolai Aleksiejew i inni. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych – Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebek, Praga, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Dehli, Mediolan, Pescara, Pekin, Lima i inne.

Nagrał wszystkie dzieła fortepianowe I. J. Paderewskiego i utwory F. Chopina.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach na świecie. Oto kilka przykładów występów wielkiej rangi na przestrzeni ostatnich lat – wykonań: Fantazji Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego w Isaac Stern Audytorium w Carnegie Hall, w Nowym Jorku (listopad 2001); koncertu Fryderyka Chopina w wielkiej sali Festspielehaus w Salzburgu (maj 2003); koncertu W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003); Koncertu b-moll Piotra Czajkowskiego podczas inauguracji sezonu koncertowego Societé des Concerts de Fribourg w Szwajcarii (październik 2005); wykonanie Błękitnej Rapsodii George Gershwina w Wielkiej Sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006); recital chopinowski w Teatrze Pałacu Ermitaż w St. Petersburgu (luty 2008); wykonanie koncertu Chopina w Sali Kameralnej Konserwatorium Moskiewskiego (październik 2009); inauguracja Roku Chopinowskiego w Belgii z orkiestrą Philharmonie Baden Baden (marzec 2010); recitale muzyki polskiej z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w Tel Awiwie (czerwiec 2010); recital z okazji Roku Paderewskiego w Sali Koncertowej UNESCO w Paryżu (listopad 2010); recital chopinowski z okazji Roku Chopinowskiego w Wielkiej Sali Koncertowej w Zakazanym Mieście w Pekinie (listopad 2010); wykonanie koncertu Paderewskiego na inauguracji Festiwalu Odkrywamy Paderewskiego w Sali Koncertowej Filharmonii Lwowskiej (listopad 2012); recital muzyki polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles USA (listopad 2013).

Otrzymał nagrodę francuskich krytyków Diapason i nominację do nagrody Fryderyk 1998.

Artysta jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku – w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty dokumentujący to wydarzenie otrzymał Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Anioła” na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco 2012.

Artysta zajmuje się również działalnością pedagogiczną, zapraszany przez różne uczelnie, prowadził Klasy Mistrzowskie w Tokio, San Francisco, San Jose, Hawanie, Limie, Tel Awiwie, Lublanie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łańcucie. Jest też jurorem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Był fundatorem, i przez wiele lat przewodniczącym jury Konkursu dla młodych pianistów Chopin Golden Ring w Słowenii. Zasiadał także w jury pierwszego eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest wykładowcą klasy fortepianu w szkole talentów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im Zenona Brzewskiego w Warszawie, a jego uczniowie zdobywają laury na wielu międzynarodowych konkursach. W 2014 roku, w dowód uznania jego działalności pedagogicznej, muzyk został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association).

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną - prowadził Klasy Mistrzowskie w Tokio, San Francisco, San Jose, Hawanie, Limie, Tel Awiwie, Lublanie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łańcucie.

Karol Radziwonowicz jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego – Nagroda francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia – nominacja do nagrody FRYDERYK 1998.

Na płytach CD utrwalił także dzieła fortepianowe innych polskich kompozytorów – Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer, model „Chopin” – imitującym instrument z epoki kompozytora.

Artysta jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I.J. Paderewskiego w Warszawie.

Organizatorzy:
Mazowiecki Instytut Kultury
Miejskie Centrum Kultury w Płońsku

Koordynator: Dorota Chotyńska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.22 586 42 26.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl