przejdź do treści

Marta Paulat "Organizmy" *Galeria XX1, Warszawa 2018

Organizmy stoją, leżą, wiszą. Mają nogi, pupy, biusty, brzuchy i ręce splecione w uścisku siostrzanym i braterskim.

dwie postaci podobne do ludzi

Marta Paulat Organizmy

6 października – 9 listopada 2018 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 5 października (Pt)  18.00
Wstęp wolny

Organizmy stoją, leżą, wiszą. Mają nogi, pupy, biusty, brzuchy i ręce splecione w uścisku siostrzanym i braterskim. Są jednocześnie razem ale też każdy osobno. Mają własną i wspólną przestrzeń i wzajemne splątane relacje. Stanowią różnorodną wewnętrznie rodzinę , która widząc  wzajemne pokrewieństwo,  jednocześnie podkreśla indywidualność i osobność każdego z jej członków.

„Organizmy” to cykl prac przestrzennych i malarskich  powstałych  w ciągu ostatnich  lat. Punkt przejścia, transgresji, transformacji jest zasadniczą ideą przyświecającą  przy poszukiwaniach drogi odejścia od tradycyjnego malarstwa sztalugowego w stronę instalacji malarskiej i obiektów przestrzennych. Kolor, materiał, faktura są tak samo ważne w wykonanym cyklu prac jak ich przestrzenność i ruch. Figura człowieka, fragmenty ciała są równie istotne jak dopełniające je elementy abstrakcyjne, zniekształcone i poddane transformacji. Elementy wykonane, uszyte, nawinięte, przyklejone, uformowane, równoważne z elementami znalezionymi, gotowymi do użycia. Pojęcia kluczowe dla tych prac odnoszą się do haseł: lalka, ciało, tożsamość, deformacja, metamorfoza.

Gatunki i techniki artystyczne po jakie sięga artystka to asamblaż, collage, miękka rzeźba. Punktem wyjścia jest tradycyjnie pojmowana figuratywność, poszerzona o elementy abstrakcji. Łacińskie transformatio to przeobrażenie formy. Figury ludzkie  ulegają tu przekształceniom w abstrakcyjne, hybrydalne formy. Zatracają swoją tożsamość, uzyskując tożsamość nową i nienazwaną. Przeobrażą się w figury – lalki, figury transgeniczne. Prace przestrzenne wynikają w sposób bezpośredni z malarstwa, kluczowe znaczenie w ich konstrukcji ma kolor i materia. Stanowią one rozwinięcie  poszukiwań malarskich i mieszczą się w obszarze sztuki, w którym figura człowieka jest najważniejszym punktem odniesienia.

Prace przestrzenne stanowią rozwinięcie poszukiwań malarskich i mieszczą się w obszarze sztuki, w którym figura człowieka jest najważniejszym punktem odniesienia.

 

Marta Paulat - malarka, autorka instalacji malarskich i obiektów. Ukończyła ASP w Warszawie w 2002 roku, Wydział Malarstwa, pracownia prof. J.Modzelewskiego. Interesują ją zagadnienia malarskości obiektów przestrzennych. Tworzy obiekty malarskie łącząc ze sobą różnorodne materiały, kolory i przedmioty gotowe. Stanowią one rozwinięcie poszukiwań malarskich i mieszczą się w obszarze sztuki, w którym figura człowieka jest najważniejszym punktem odniesienia. W latach 2011-2015 studia doktoranckie w Instytucie Sztuk Pięknych przy UJK w Kielcach, tytuł doktora sztuki uzyskany w 2015 roku. Od 2015 roku zatrudniona w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, w Katedrze Architektury Wnętrz. Prowadzi zajęcia z przedmiotu Przestrzenne Struktury Wizualne.
 

Koordynator: Agnieszka Rogóz (Galeria XX1/MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 620 78 72. 

czerwony obiekt przypominający człowieka

 

widzowie galerii oglądają wystawę

 

pionowy obiekt człekopodobny

 

troje dzieci siedzących na parapecie galerii sztuki, jedzą, za plecami przeszklone okno

 

uśmiechnięta kobieta

W tym samy czasie w Galerii XX1:     

Poprzednia wystawa:     

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl