przejdź do treści

Nasza nowa publikacja o arcydziełach dawnej sztuki na Mazowszu

Opowieści o najciekawszych i najbardziej wartościowych zabytkach regionu mazowieckiego w jego historycznych granicach.

 

Autorom udało się z zrealizować założony cel - połączenie rzetelnego opracowania naukowego z przystępną i atrakcyjną formą, która może zainteresować i pogłębić wiedzę nieprofesjonalnych miłośników historii sztuki i przeszłości.

z recenzji prof. Piotra Gryglewskiego z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego

okładka książki

Tytuł ,,Poza Warszawą” jest może nieco przewrotny, ale ukazuje wprost sposób, w jaki można opowiedzieć szerszej grupie Czytelników o najciekawszych i najbardziej wartościowych zabytkach regionu mazowieckiego w jego historycznych, dzisiaj już nieco zapomnianych granicach. Tym bardziej, że w ostatnim ćwierćwieczu szeroko rozumiana tematyka varsavianistyczna przesłoniła niemal całkowicie równie interesujące studia o Mazowszu. Książka ta to również forma hołdu, który autorzy składają ,,małym mistrzom” – wielu lokalnym, często mało znanym badaczom i entuzjastom kultury artystycznej Naszej Małej Ojczyzny. Dzięki ich zaangażowaniu i wykonanej już pracy badawczej, inwentaryzacyjnej i dokumentacyjnej ta książka może się ukazać w tak okazałej formie.

złota płaskorzeźba ludzie i zwierzęta
Pierwszy w historii badań nad kulturą artystyczną Mazowsza zbiór naukowo-popularyzatorskich studiów na temat kluczowych zjawisk, procesów i przemian w sztuce regionu.

Prezentowany wolumin rozpoczyna serię wydawniczą Mazowieckiego Instytutu Kultury i Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa, przygotowaną przez zespół specjalistów z dziedziny historii architektury, sztuk plastycznych i rzemiosła, na co dzień zajmujących się tą tematyką. Seria, zamierzona na pięć tomów, będzie pierwszym w historii badań nad kulturą artystyczną Mazowsza zbiorem naukowo-popularyzatorskich studiów na temat kluczowych zjawisk, procesów i przemian w sztuce regionu, które omówiono w przystępny sposób za pomocą 50 mini-monografii starannie wybranych zabytków albo ich grup. Składają się one na pewną subiektywną propozycję ,,kanonu” najbardziej godnych polecenia dzieł sztuki na Mazowszu, jednakowoż ich prezentację traktujemy jako punkt wyjścia do dalszych badań lub własnych poszukiwań artystycznych Czytelników.

rzeźba leżącej kobiety

Narrację wzbogaca imponujący zestaw ilustracji.

Narrację łączącą elementy historii kultury materialnej, geografii kulturowej, archeologii, historii sztuki i etnologii wzbogaca przygotowany specjalnie z myślą o tej publikacji imponujący zestaw ilustracji. Mimo że tzw. aparat naukowy tekstów został zredukowany do minimum, pozwala osobom chcącym poszerzyć swoją wiedzę o wybranych dziełach pogłębić ją dzięki lekturze dobranych odpowiednio wartościowych publikacji. Dojazd do poszczególnych miejsc, zarówno tych omówionych w tekście, jak i służących autorom za wzory, analogie czy przykłady dalszego odziaływania pewnych zjawisk stylowych, ułatwią dołączone mapy historycznego i współczesnego Mazowsza.

W serii wydawniczej ,,Poza Warszawą…” przygotowywane są tomy:

  • Arcydzieła plastyki dawnej (XII-XVIII wiek) w świątyniach i rezydencjach Mazowsza,
  • Arcydzieła plastyki XIX i XX wieku w świątyniach i rezydencjach Mazowsza,
  • Architektura i budownictwo Mazowsza XII-XVIII wieku,
  • Dzieła architektury i budownictwa XIX-XX wieku na Mazowszu,
  • Skarbce i kolekcje Mazowsza – XII-XX wieku.

Zapraszamy do lektury i samodzielnego poznawania uroków regionalnej sztuki i kultury artystycznej Mazowsza. Tej w epoki piastowskiej i tej dziejącej się na oczach Naszych Dziadków, Rodziców i nas samych!

realistyczne postacie w złotych szatach
Kanon najbardziej godnych polecenia dzieł sztuki na Mazowszu.
 

okładka książkiPoza Warszawą. Arcydzieła plastyki dawnej (XII-XVIII wieku) w świątyniach i rezydencjach Mazowsza

Pod red. dr. hab. Michała Wardzyńskiego.

Wydawca: Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa 2018.
Projekt graficzny: Tomasz Grabowski.

Do nabycia w księgarni internetowej mazowieckaksiążka.pl 

 

 

przykładowa rozkładówka z książki

przykładowa rozkładówka z książki

przykładowa rozkładówka z książki

przykładowa rozkładówka z książki

przykładowa rozkładówka z książki

 

spis treści 1
spis treści 2
spis treści 3

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl