przejdź do treści

23 listopada, Warszawa | Kajetan Dłużniewski „Korespondencja” *Galeria XX1

Korespondencja jedyna w swoim rodzaju – to artystyczny zapis wyobrażonego dialogu Kajetana z nieżyjącym ojcem.
 
abstrakcja na niebieskim tle
abstrakcja na szarym tle

Kajetan Dłużniewski Korespondencja

24 listopada – 21 grudnia 2018 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 23 listopada (Pt)  18:00
Wstęp wolny

Galeria XX1 prezentuje wystawę obrazów Kajetana Dłużniewskiego Korespondencja. Tytułowa korespondencja jest jedyna w swoim rodzaju – to artystyczny zapis wyobrażonego dialogu Kajetana z nieżyjącym ojcem. Andrzej, wybitny artysta i profesor warszawskiej ASP, przez kilka lat wprowadzał syna w świat sztuki, tworząc coś w rodzaju akademii domowej. Był to czas ich intensywnych rozmów, sporów, wzajemnej wymiany myśli. I pracy. Bliską relację pogłębiła bowiem nadzwyczajna sytuacja – Andrzej stracił wzrok w 1997 roku i Kajetan między innymi zajął się realizacją projektów ojca na płótnie. Ta dwutorowość – szukanie własnej drogi twórczej i czasochłonna pomoc ojcu stworzyła fundament tej wystawy. Kajetan czuje się w obowiązku, by spłacić dług zaciągnięty u domowego profesora, więc tworzy obrazy, oddając połowę pola ojcu. Echo ich rozmów ukazane jest w postaci geometrycznych figur i znaków. Te przypisane Andrzejowi też są stworzone przez Kajetana, tak po malarsku interpretuje on pamiętane ciągle słowa i gesty. Wystawiane obrazy tworzą więc osobistą, metafizyczną przestrzeń, ale czy widz jest ją w stanie w pełni pojąć? Każdy z obrazów jest nie tylko abstrakcyjnym wyobrażeniem korespondencji dwóch ludzi, ale czymś więcej – jest świadectwem ich duchowej więzi. Nie wiadomo jak mistrz zareagowałby na ten zamysł, ale dawny uczeń podjął artystyczne ryzyko.

Kajetan czuje się w obowiązku, by spłacić dług zaciągnięty u domowego profesora, więc tworzy obrazy, oddając połowę pola ojcu.
 
Kajetan Dłużniewski, urodzony w 1976 roku w Warszawie. Studia na wydziale Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom na Wydziale Kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2006. Od 2007 roku zaczął aktywnie pomagać ojcu w wykonywaniu pracy artystycznej. Stopniowo pomoc ta wiązała się ze współpracą i współautorstwem. Równolegle zajmował się własną pracą artystyczną.

Koordynator: Agnieszka Rogóz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 620 78 72.

Kajetan Dłużniewski wcześniej w Galerii XX1:
2009 r. Szachy... Andrzej i Kajetan Dłużniewscy

2015/16 r. Idąc… Andrzej i Kajetan Dłużniewscy

figury geometryczne na czarnym tle
figury geometryczne na szarym tle

Poprzednie wystawy w Galerii XX1

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl