przejdź do treści

11 grudnia, Chrzęsne | „Kołatka” spektakl poetycko-muzyczny z wierszami Zbigniewa Herberta, w wykonaniu Andrzeja Mastalerza.

Wiersze z cyklu "Pan Cogito" złożyły się na spektakl w mistrzowskim wykonaniu Andrzeja Mastalerza - zarazem autora scenariusza i reżysera.

Kołatka
spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu Andrzeja Mastalerza, z muzyką Piotra Tabakiernika

11 grudnia 2018 r.  18:00 | Pałac w Chrzęsnem, ul. Pałacowa 1
Wstęp wolny

Niezłomny, wierny swoim ideałom, bezkompromisowy, ale przede wszystkim Mistrz Słowa, wielki, światowej sławy poeta, a przy tym miłośnik i znawca sztuki, podróżnik i poszukiwacz piękna – Zbigniew Herbert.

Niewielu jest twórców w historii polskiej literatury, których życie i sztuka były tak spójne, tworzące taką pełnię i całość. Z jednej strony – mądrość, piękno i dobro, dążenie do harmonii i jasności, pochwała wierności ideałom, z drugiej – smutek przemijania, gorzkie poczucie nieuniknionego losu i ironia, dystans. Tymi słowami możemy określić twórczość poety w ogóle, ale w szczególności odnoszą się one do słynnego zbioru Pan Cogito. Ten właśnie tom, zawierający tak często przywoływany wiersz Przesłanie Pana Cogito, był przełomowy w twórczości Zbigniewa Herberta.

rysunek podobizna zbigniewa herberta

Nieprzypadkowo wiersze z tego cyklu  złożyły się w głównej mierze na spektakl Kołatka – swoim tytułem nawiązujący też do znanego poematu Herberta. Wszystkie utwory usłyszymy w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Mastalerza – zarazem autora scenariusza i reżysera.

Aktorowi na scenie będzie towarzyszyć młody kompozytor i improwizator, zdobywca wielu nagród – Piotr Tabakiernik, autor muzyki do spektaklu.

Spektakl powstał z okazji Roku Zbigniewa Herberta, w 20. rocznicę jego śmierci.

H e r b e r t  - niewielu jest twórców w historii polskiej literatury, których życie i sztuka były tak spójne, tworzące taką pełnię i całość.

Andrzej Mastalerz fot Rafal Latoszek minANDRZEJ MASTALERZ Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu (1990). Grał m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrze Polskim w Warszawie. Można go oglądać w sztuce Boże mój! w Teatrze Mazowieckim w Warszawie. Ceniony aktor oraz wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na ekranie zadebiutował w głośnym Krótkim filmie o zabijaniu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland (Europa Europa, W ciemności), Władysławem Pasikowskim (Kroll, Pokłosie) oraz Lechem Majewskim (Angelus, Wojaczek). Bogaty rozdział jego kariery stanowią role w Teatrze TV. Są wśród nich: Ciemno (reż. Janusz Majewski), Piękno (reż. Izabella Cywińska), czy Bigda idzie!  (reż. Andrzej Wajda).

mężczyzna przy fortepianiePIOTR TABAKIERNIK Kompozytor, improwizator, absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywca wielu nagród w szeregu konkursów kompozytorskich. Kompozycje Piotra Tabakiernika wykonywano m. in. podczas festiwali – Warszawska Jesień, Musica Sacra, Trinity College of Music w Londynie, Sale Apollinee del Teatro La Fenice w Wenecji. W sferze zainteresowań kompozytora znajduje się również muzyka teatralna i filmowa, jest on autorem oprawy muzycznej szeregu spektakli, (spektakle Teatru Ochoty w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie). Był również zaangażowany w projekty happenerskie, takie jak Bösendorfer PROJECT, dziewięciogodzinny, półimprowizowany utwór z okolic gatunkowych muzyki minimalistycznej,  Feedback – wielogodzinny, odgrywany w oświetlonej setkami świetlówek hali fabrycznej, koncert na telewizory sprzęgane z kamerami. Kompozytor współtworzył również polsko-ukraińskie przedsięwzięcie Tak zwana ludzkość w obłędzie, w ramach którego w roku 2011 zrealizowano sześć symultanicznych spektakli według tekstów Witkacego.

Koordynator: Elżbieta Szymańska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 65.
Kontakt w Pałacu w Chrzęsnem: Magdalena Roguska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 29 757 29 50.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl