przejdź do treści

Do 4 marca, Warszawa | Marcin Dławichowski "Zapis dokumentalny"

#TOŻSAMOŚĆ #PRZESTRZEŃ #SAMOTNOŚĆ #ILUZJA #UMOWNOŚĆ  #SZCZĘŚLIWOŚĆ #POZORNOŚĆ #BEZOSOBOWOŚĆ #KARŁOWATOŚĆ #ANONIMOWOŚĆ #FATUM #DEKORACJA #ARCHITEKTURA #SCENA #WIDZ #UCZESTNIK #DOKUMENT

Zapis dokumentalny

Marcin Dławichowski (Warszawa) Zapis dokumentalny

wystawa czynna: 4 lutego – 4 marca 2019 r.

Jest to wystawa fotografii warszawskiej Marcina Dławichowskiego. Na zapis dokumentalny składają się takie zagadnienia, jak

Marcin Dławichowski w związku z tym napisał:

Punktem wyjścia do stworzenia cyklu była moja słabość do przedwojennej fotografii dokumentalnej. Ta – ukazująca Warszawę – ma tę przewagę, że, podobnie jak Atlantyda, została podczas wojny zatopiona i zmitologizowana.

W tym kontekście wyszedłem na ulicę z aparatem fotograficznym. Chciałem uchwycić dokumentalny zapis miejsca i czasu, w którym żyję. Szukałem codziennych migawek, które w pierwszym momencie wydają się banalne, jednak w historycznym kontekście nabierają większego znaczenia.

Z początku chciałem, by obrazy były czarnobiałe, jednak szybko okazało się, że to ślepa uliczka. Postanowiłem więc fotografować te codzienne sceny w kolorze i bez żadnej z góry założonej intencji. Po roku, gdy przyjrzałem się tym fotografiom, położyłem je obok siebie, okazało się, że to zupełnie inny obraz miasta niż ten w moich wyobrażeniach. Zacząłem zadawać sobie pytania, co tam widać, co determinowało mnie, by uchwycić akurat te, a nie inne momenty. W mojej głowie pojawiły się od razu nacechowane emocjonalnie hasła, które oprawiłem używanym w Internecie hasztagiem. Postanowiłem, że te hasła zastąpią opis do wystawy. Chcę, aby same w sobie nadały kierunek interpretacji obrazów przez widza i wytworzyły niezależne konotacje, wynikające z osobistych doświadczeń tych, którzy będą oglądali moje zdjęcia.

Jestem świadomy, że w pewnym sensie narzucam swoją mapę skojarzeń, lecz jednocześnie ciekawi mnie bezpośrednia konfrontacja z publicznością.

                                                                                                  Marcin Dławichowski

Koordynator/kontakt: Romuald Mieczkowski, 601 670 296, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl