przejdź do treści

do 28 lutego, Warszawa | PALIMPSEST – instalacja interaktywna Joanna Krzysztoń, Grzegorz Rogala, Galeria XX1

Tak Altamira jak i Palimpsest odnoszą się do naszej potrzeby kreacji i uczestnictwa. Bez naszego zaangażowania obraz nie powstanie i nie nabierze życia.

1r min

PALIMPSEST – instalacja interaktywna

Joanna Krzysztoń, Grzegorz Rogala

Wernisaż: 8 lutego 2019 r. (Pt)  18:00

Wystawa czynna: do 28 lutego

PALIMPSEST – instalacja interaktywna

Instalacja ta jest kolejną naszą realizacją, do stworzenia której posłużyły nam wykonane przeze mnie fotografie kadrów filmowych z ekranu telewizora. O ile w poprzednich pracach wybrane zostały filmy o konkretnej tematyce (Przeszczep twarzy, Człowiek z latarką ) to w przypadku Palimpsestu mamy do czynienia ze strumieniem obrazów, które pojawiają się przypadkowo. Można powiedzieć, że jest to ,, strumień telewizyjnej podświadomości", z którym mamy do czynienia jako odbiorcy. Jest jednak zasadnicza różnica między naszą podświadomością osobniczą zawierającą treści wyparte a rzeczywistością obrazu telewizyjnego, który jest nam zadawany całkiem świadomie i za naszą zgodą. Tak więc słuszniejszym wydaje sie stwierdzenie, że w instalacji tej mamy do czynienia raczej ze ,, świadomością telewizyjną " przejawiającą się jako przestrzeń nie do końca określona, złudna, na granicy przywidzenia czy koszmaru sennego. Kalejdoskop odsłanianych przez uczestnika zdjęć pokazuje groźny świat masmediów przepełniony przemocą oraz różnymi katastrofami, zarówno realnymi, jak i fikcyjnymi, co często zresztą jest nie do odróżnienia. Ruchem ręki podobnym do wymazywania, czy też malowania dłonią po ekranie możemy  podjąć próbę zmiany obrazu, ukształtowania go według naszej wizji, chociaż spotkamy się oczywiście z oporem materii w postaci nieprzewidywalności, nie wiemy, jaki obraz pojawi się jako następny. Palimpsest nie prowadzi jednak do żadnego finalnego odkrycia, którego moglibyśmy się spodziewać z uwagi na znaczenie samej nazwy. Kolejne odsłanianie warstw uświadamia, iż nie ma w nim ukrytego żadnego tajemnego obrazu do odkrycia, odnalezienia, jakiegoś podsumowania czy próby wyjaśnienia. Jest to rodzaj pułapki, zapętlenia, labiryntu, który cały czas się rozrasta na skutek naszej interwencji.

ALTAMIRA – instalacja interaktywna

Altamira to sławna hiszpańska jaskinia, jeden z najważniejszych pomników ludzkości. Przez ponad 30 tyś. lat nasi przodkowie  byli tam obecni, zostawiając po sobie pełne ekspresji, piękne naskalne malowidła. Najstarsze datuje się na 44 tyś. lat p.n.e., najświeższe na 13 tyś. lat. Aby poczuć skalę, porównajmy to do mniej więcej 5 tyś. lat naszej cywilizacji. Wyobraźmy sobie te setki pokoleń, jedno po drugim pragnące zostawić ślad, choćby odcisk dłoni – jedyną drogę do ludzkiej nieśmiertelności. Spróbujmy sobie wyobrazić zmysłowe odczucie ciemności i aury panującej w jaskiniach. Twórczość ta odbywała sie wszak w mrokach, jedynie skąpe światło łuczywa albo ogniska oświetlało niewielki kawałek skały, wydobywając jej materialność, kolor i formę. W cyklu namalowanych przez Joannę obrazów poświęconych zagadnieniu światła i faktury pobrzmiewa echo owej jaskini. Obrazy o fakturze skały posłużyły Grzegorzowi do stworzenia trójwymiarowej interaktywnej instalacji Altamira. Widz-uczestnik jest zapraszany do pozostawienia własnego obrazu-śladu w oparciu o strukturę malarskich prac Joanny.

Tak Altamira jak i Palimpsest odnoszą się do naszej potrzeby kreacji i uczestnictwa. Bez naszego zaangażowania obraz nie powstanie i nie nabierze życia.

Joanna Krzysztoń

Studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 1978 r, Pracownia Prof. J Tarasina). W latach 1978-1981 była członkiem eksperymentalnego teatru  ,,Akademia Ruchu".

W latach 1995 – 2010 współpracowała jako stylistka z różnymi pismami poświęconymi urządzaniu wnętrz.

W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.

Współprowadziła Galerię 2b+ R przy ul. Bukowińskiej w Warszawie.

Od ukończenia studiów głównym nurtem jej twórczości pozostaje malarstwo.

W ostatnim okresie, dzięki współpracy artystycznej z mężem  Grzegorzem Rogalą, tworzy również instalacje łączące malarstwo z efektami komputerowymi.

Od 2011 lat prowadzi zajęcia z malarstwa w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej na Wydziale Grafiki.

W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Grzegorz Rogala

W latach 1976 -1981 studiował na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Był członkiem SFP, ZPAP. Od 1988 roku prowadzi "Studio Rogala" zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował, bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Uhonorowany w 1996 roku nagrodą za animacje komputerowe na festiwalu Crakfilm w Krakowie. Od 8 lat zajmuje się czynnie filmem, fotografią i sztuką interaktywną. Prace w zbiorach MN w Warszawie, MN w Gdańsku, jak również w kolekcjach prywatnych we Francji, Nowej Zelandii, Niemczech, Holandii, Polsce. Autor nagrodzonych i wyróżnionych na festiwalach międzynarodowych filmów oraz instalacji interaktywnych: za film Linia I Nagroda na Festiwalu filmowym w Monachium; za film Podniesienie Wyróżnienie na festiwalu filmowym w Bombaju, Indie; za instalację interaktywną Chopin I Nagroda na festiwalu mediów Cho-Ping, Zachęta, Warszawa; za instalację Traces nagroda na festiwalu w Nowym Sadzie, Serbia. Zrealizował kilka scenografii wirtualnych dla Opery Kameralnej i Opery Królewskiej w Warszawie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 2010 roku prowadzi zajęcia z technik multimedialnych na WIT w Warszawie według autorskiego programu. Doktorat z dziedziny Intermedia na UAP w Poznaniu w 2014 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

4r

GALERIA XX1

Warszawa, Al. Jana Pawła II 36

Czynna: wt.–śr., pt. 11:00–17:00; czw. 13:00–19:00; sob. 11:00–15:00, tel. 22 620 78 72, www.galeriaxx1.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl