przejdź do treści

do 10 KWIETNIA, Warszawa | Alfons Kułakowski "Jestem z Warmii, Mazur"

Malarstwo Alfonsa Kułakowskiego pełne koloru i gestu malarskiego opowiada o wędrówce i wyborach jego duszy.

starszy mężczyzna stojący przy oknie

Alfons Kułakowski Jestem z Warmii, Mazur

28 lutego - 10 kwietnia 2019 r. | Galeria Elektor
wernisaż: 28 lutego  17:00
Wstęp wolny

Fotorelacja z Wernisażu

 

Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie niedaleko Berdyczowa (dziś zachodnia Ukraina). Na początku lat trzydziestych, wraz z rodziną, został przymusowo przesiedlony do Bakczaru na Syberii.

W 1944 r. uciekł z zesłania. W 1945 r. został przyjęty na II rok uczelni malarskiej w Ałma-Acie. Na III roku przerwał studia, by kontynuować je w Leningradzie. Po czterech latach wrócił jednak na uczelnię w Ałma-Acie, a na podstawie przedstawionych prac został przyjęty na V rok. W 1953 r. przeniósł się do Samary, trzy lata później został przyjęty do Związku Plastyków ZSRR. W 1992 r. wrócił do Ałma-Aty.

W 1997 r. przyjechał do Polski jako repatriant i osiadł w Witoszowie pod Iławą. Malarstwo pomogło artyście odnaleźć rozrzuconych po świecie członków rodziny. W Moskwie spotkał po 27 latach rozłąki kuzynki: Wandę i Helenę, a w Samarze brata stryjecznego Edika, którego nie widział od 37 lat. Mieszkający na Florydzie jego brat Kazik dowiedział się z radia polonijnego o wystawie. Nie widzieli się od 70 lat.

W lutym 2009 r. spłonął dom Alfonsa Kułakowskiego wraz z ponad 6 tysiącami prac. Ocalały jedynie dzieła, które wystawiane były wówczas w Brukseli. Artysta nie zarzucił swojej działalności – pogodził się z wielką stratą, czerpie z niej swoistą inspirację do dalszych poszukiwań artystycznych. Twierdzi, iż nowe prace zmieniły się na bardziej filozoficzne.

23 stycznia 2016 r. w olsztyńskiej Filharmonii odbyła się premiera filmu Bracia - opowieści o historii życia Alfonsa i Mieczysława Kułakowskich. Dokument wyreżyserował Wojciech Staroń.Kooproducentem filmu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Na wystawie w Galerii Elektor prezentujemy ostatnie obrazy Alfonsa Kułakowskiego inspirowane pejzażem Warmii i Mazur. Po burzliwych wydarzeniach artysta osiadł w Olsztynie, tam w pięknej, pełnej światła pracowni żyje i maluje. Ma spokój. Czy spokój zewnętrzny oznacza spokój ducha?

Malarstwo Alfonsa Kułakowskiego pełne koloru i gestu malarskiego opowiada o wędrówce i wyborach jego duszy.

barwne wizerunki drzew i zarośli, przekształcone w abstrakcję

Kurator: Paulina Czajor, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 10.

Logotyp Galerii ElektorGALERIA ELEKTOR działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12 (Mazowiecki Instytut Kultury) | Czynna: pn.-pt., godz. 8:00-17:00; sob., godz. 9:00-15:00, www.galeriaelektor.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl