przejdź do treści

17 marca, Siedlce | WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA, Swing Club na Mazowszu

Warszawska Orkiestra Sentymentalna przeniesie słuchaczy w muzyczny świat Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to stolica, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przeżywała niebywały rozkwit, także w dziedzinie kultury. 

fot. K.Majewska

Swing Club na Mazowszu

Siedlce| Sala widowiskowa „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 63

17 marca (Nd)  18:00

Wstęp biletowany

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach MOK w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6 i ul. Sienkiewicza 63

W 2019 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje czwartą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do, realizowanego w Warszawie już siódmy rok, cyklu spotkań muzycznych – Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 80 koncertów i wystąpiło ponad 400 wykonawców.

Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Koncerty prowadzi inicjator i gospodarz Swing Club – Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, w 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Club na Mazowszu. W 2019 roku w ramach cyklu planowane są w Siedlcach 3 koncerty.

Pierwszy koncert odbędzie się 17 marca br. Warszawska Orkiestra Sentymentalna przeniesie słuchaczy w muzyczny świat Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to stolica, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przeżywała niebywały rozkwit, także w dziedzinie kultury. Licznie powstawały wtedy teatry, kabarety literackie, rewiowe. Któż nie słyszał o Qui Pro Quo, Morskim Oku czy Cyruliku Sewilskim? To one lansowały m.in. piosenki, które stawały się później szlagierami śpiewanymi przez całą Warszawę. Jednym słowem – kwitło życie towarzyskie. W tym czasie Warszawie niejednokrotnie przypisywano miano – „Paryż Północy”. Warszawska Orkiestra Sentymentalna w prezentowanych utworach znakomicie oddaje utracone w czasach II wojny światowej piękno stolicy – malowniczą  architekturę jej ulic, powstających nowych dzielnic, szyk i elegancję przeplatającą się, jak w kalejdoskopie, z przeciwstawnościami – rozwarstwieniem społecznym, biedą i niedostatkiem Starego Miasta i obrzeży Warszawy. Tworzy tym samym, niepowtarzalny klimat tamtych czasów.

Wykonawcy:

WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

Gabriela Mościcka /śpiew, akordeon/

Lena Nowak /klarnet, śpiew/

Kazimierz Nitkiewicz /trąbka/

Krzysztof Baranowski /mandolina, gitara/

Mateusz Kowalski /perkusjonalia, śpiew/

Jakub Fedak /wibrafon/

Łukasz Owczynnikow /kontrabas/

Adam Ferch – prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej

Warszawska Orkiestra Sentymentalna – to zespół przenoszący słuchaczy do czasów, w których królowały przeboje Adama Astona, Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego. Grupa powstała z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy czar.

Zespół zadebiutował w maju 2015 roku na festiwalu drugiego Programu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Rok później ukazał się debiutancki album zespołu Umówmy się na dziś. W październiku 2017 roku Orkiestra wydała drugą płytę Tańcz mój złoty, poświęconą muzyce tanecznej. W grudniu tego samego roku ukazał się Śpiewnik kolędowy, w którym obok powszechnie znanych kolęd znajdują się te, które dziś można odszukać jedynie w starych kantyczkach czy na płytach winylowych. W listopadzie 2018 roku wydana została płyta Płyń Wisełko opowiadająca o codzienności ułanów, ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości i poczuciu humoru.

fot. Karolina Majewska

 

Koordynator/kontakt: Piotr Mazur, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 35

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Sebastian Gumiński, 25 794 31 07, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl