przejdź do treści

15 KWIETNIA, Warszawa | RAVEL PIANO DUO, Arcydzieła muzyki kameralnej

Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. 

15 kwietnia (Pn)  19:00

Wykonawcy

RAVEL PIANO DUO w składzie:

Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska – fortepian

Bilety: 15 zł

kup bilet

Ravel Piano Duo 2 fot. Kinga Karpati min

Program

Franz Schubert – Fantazja f-moll  D. 940

Maurice Ravel – Ma mère l'Oye

Ravel Piano Duo, jeden z czołowych polskich duetów fortepianowych. Kształcił się pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w War­szawie oraz w klasie mistrzowskiej duetu Hansa-Petera Stenzl i Volkera Stenzl w Hochschule für Musik und The­ater Rostock, gdzie w 2005 roku uzyskał dyplom Studiów Koncertowych (Konzertexam) z najwyższym odzna­czeniem. Na artystyczny rozwój zespołu miały wpływ ponadto spotkania z tak wybitnymi artystami, jak Jan Ekier, Alexander Tamir, Bracha Eden, Berndt Goetzke, Leonard Hokanson, Tomasz Herbut, Kwartet Camerata.

Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo/Grecja (III Nagroda – I i II nie przyznano), XI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku/Czechy (I Nagroda oraz Nagroda Specjalna za wykonanie utworu Franciszka Schuberta), Międzynarodowego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (II Nagroda).

Artystki prowadzą ożywioną działalność koncertową, występując w Polsce i niemal całej Europie. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. Duet ma na swoim koncie wiele prawykonań oraz kilka wydawnictw płytowych. Szczególne zainteresowanie muzyką francuską zaowocowało wydaniem płyty z utwo­rami Fauré, Debussy’ego, Ravela i Poulenca. Kolejna płyta z udziałem duetu, zawierająca utwory Brahmsa na chór kameralny i duet fortepianowy, otrzymała w 2005 roku prestiżowe Wyróżnienie Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK. W 2012 roku ukazała się płyta z nagraniem II Symfonii Pawła Łukaszewskiego.

Od kilku lat działalność pianistek skoncentrowana jest na polskim repertuarze duetowym, jego badaniu, wykonawstwie i nagraniach. W ramach tej działalności  duet wykonał wiele koncertów w Europie i Azji oraz nagrał dwie płyty będące początkiem zaplanowanej dłuższej serii. Pierwsza płyta A Polish Kaleidoscope została uhonorowana Nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016.  Również jej kontynuacja A Polish Kaleidoscope 2 w roku 2018 dostała nominację do tej nagrody w dwóch kategoriach: Album roku muzyka kameralna oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Artystki były wielokrotnie stypendystkami Ministra Kul­tury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zonta International.

Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska zajmują się ponadto pracą pedagogiczną, wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz na licznych kursach muzycznych.

W 2011 roku obie artystki uzyskały stopień doktora sztuk muzycznych.

Ravel Piano Duo 1 fot. Kinga Karpati min

Koordynator/kontakt: Dorota Chotyńska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
22 586 42 26

Organizator: MIK

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl