przejdź do treści

Do 19 MAJA, Warszawa | Bianka Rolando "Kil i Delfin", Galeria Foksal

Tytułowe Kil i Delfin to nazwy dwóch, z kilkudziesięciu konstelacji gwiezdnych, do których w książce odwołuje się artystka.

Bianka Rolando, Delfin, 2019, fotografia, rysunek

GALERIA FOKSAL

Bianka Rolando Kil i Delfin

Otwarcie wystawy: 29 marca

1 kwietnia – 19 maja

wstęp wolny

portret Bianki Rolando

 

 

 

 

 

Bianka Rolando to zarówno ceniona artystka sztuk wizualnych, jak również uznana pisarka i poetka. W swojej twórczości często łączy te role. Ma to miejsce również w przypadku wystawy Kil i Delfin w Galerii Foksal, ekspozycji ściśle powiązanej z publikacją najnowszej książki artystki – Stelle. Książka ta to mapa nieba, która jako formuła poetycko-wizualna zawiera w sobie wiersze i grafiki. Tytułowe Kil i Delfin to nazwy dwóch, z kilkudziesięciu konstelacji gwiezdnych, do których w książce odwołuje się artystka.

Kil to także najniższa konstrukcyjna belka łodzi i okrętów, szorująca po dnie, jak i przełamująca fale. Zarówno w książce, jak i na wystawie, to seria fotografii dokumentujących proces powstawania i rozpadania się dwunastu rzeźb, lepionych z mokrej gliny i miękkiego ołowiu, reprezentujących figury taneczne.

Motyw kruchości, rozpadu, ale i zapisu ciągłej zmiany i przetworzenia przywołuje na myśl alchemiczne poszukiwania. Najistotniejszym elementem całego zapisu jest ruch. Interpretacji choreograficznej tych figur podjął się tancerz i choreograf Mikołaj Mikołajczyk, co na wystawie zostanie zaprezentowane w formule dokumentacji wideo. Zgodnie z koncepcją artystki widzimy jedynie cień jako ulotny i zwielokrotniony kształt pamięci, w różnych konfiguracjach.

Delfin natomiast to seria autorskich grafik, które (jako tytułowy gwiazdozbiór) pojawiają się i znikają w rożnych częściach książki Stelle. Grafiki są związane z widmową kaligrafią, przypominają kształtem znaki, rebusy, gdzie zatarte jest ich pierwotne znaczenie, gdzie następuje ich rozpad, ale i jednocześnie otwarcie. Istotniejszy zatem staje się ślad, który odsyła nas do poetyki snu czy powidoku, który łączy wszystkie części wystawy z książką.

Wydawcą książki Bianki Rolando Stelle jest wydawnictwo Biuro Literackie, współwydawcą Galeria Foksal, Mazowiecki Instytut Kultury. Książka ukaże się 11 marca 2019 r.

Stelle to poemat, meta-zbiór różnych form poetyckich, które ujawniają się w rysunkach, rebusach, figurach tanecznych, notacjach muzycznych, fotografii, ale też w prozie poetyckiej czy w rożnych formułach zawiązywania wiersza. Konstrukcja książki zbudowana jest wokół swobodnie potraktowanej mapy nieba. Rolando odwołuje się do 88 gwiazdozbiorów, których znaczenia symboliczne uwarunkowane są religijnie, mitologicznie oraz kulturowo, i opowiada o nich ponownie w zupełnie swoisty sposób. To również zapis „podróży” poprzez czas, miejsca i języki w poszukiwaniu nowej formy „miłosnej”, ciągle dostrajającej się i nigdy ostatecznie nieuchwyconej.

okładka książki Bianki Rolando „Stelle”, wyd. Biuro Literackie, Galeria Foksal MIK, 2019

Kuratorka: Katarzyna Krysiak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 827 62 43

Organizatorzy, Współorganizatorzy: Galeria Foksal MIK, Wydawnictwo Biuro Literackie

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl