przejdź do treści

18 MAJA, Warszawa | 5 Urodziny MIK w NOC MUZEÓW

Urodziny MIK w NOC MUZEÓW

18 MAJA 2019 r. 18:00-00:00
Siedziba MIK, ul. Elektoralna 12

Dojazd: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/files/NocMuzeow-MAPKA_KOMUNIKACJA2019.pdf

Uwaga na utrudnienia komunikacyjne 18 maja w okolicach ulicy Elektoralnej i Placu Bankowego! W sobotę, 18 maja, ul. Marszałkowską przejdzie marsz „Polska w Europie”. Ulica będzie wyłączona z ruchu, w godz. 11.30-18.00, od pl. Bankowego do pl. Konstytucji. Wprowadzone zostaną zmiany w parkowaniu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Szczegółowy komunikat TUTAJ

Mazowiecki Instytut Kultury w Noc Muzeów zaprasza na atrakcje dla oczu, słuchu i ciała, z osobistym twórczym udziałem. Na wystawie ŚWIATŁO prosto z Fabryki będzie się można przekonać, czy ze światła mogą powstać prace? Na fanów Polsko-czeskiej wiosny literatury czekać będzie Hrabalowski maraton czytania na Elektoralnej z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Dla amatorów ruchu natomiast szykuje się Świadomość ciała z Pauliną Święcańską, warsztat będzie się odbywał w 6 wejściach co pół godziny. ZRÓB TO SAM to otwarte warsztaty dla wszystkich, małych i dużych, którzy zapragną mieć osobiście wykonaną lampę z materiałów recyklingowych. Otwarta będzie także wystawa Oli Kaczyńskiej W miejscu bez miejsca w Galerii Elektor.

Kolejny raz Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza do udziału w Nocy muzeów. Do tej pory zwiedzający mogli odwiedzać głównie galerie, działające pod auspicjami MIK. Tym razem w wydarzenia Nocy muzeów włączymy przestrzeń naszego budynku przy Elektoralnej 12.

Nasza siedziba to obiekt zabytkowy. Pełniła różne funkcje i ma niezwykle barwną historię, którą krótko opisaliśmy w tym artykule. Niedawno zakończyła się rozbudowa i modernizacja, która w znacznym stopniu zmieniła nasze wnętrze. Noc muzeów będzie zatem doskonałą okazją, aby bliżej przyjrzeć się zmianom. Będzie to również okazja, aby wspólnie z nami świętować 5. urodziny Mazowieckiego Instytutu Kultury. 

dziewczynka ogląda podświetloną gablotę

Program Noc Muzeów w siedzibie MIK

Wystawa: ŚWIATŁO prosto z FABRYKI
godz. 18.00-00.00, Hol na parterze

wystawa fot. Adam Gut min

Pokaz wybranych obiektów i instalacji prezentowanych podczas Festiwalu Fabryka Światła organizowanego w Przasnyszu w latach 2015-2018.

Publiczność będzie mogła obejrzeć obiekty, dla których światło odgrywa wiodącą rolę. Światło jest materiałem, źródłem inspiracji, inscenizatorem. Jest częścią dzieła, samo stanowi obiekt lub go tworzy, powołuje do istnienia. Czyli wszystko o świetle, czym jest i czym może się stać. 

HRABALOWSKI MARATON CZYTANIA NA ELEKTORALNEJ
godz. 18.00 – 22.00, Czytelnia

Hrabal grafika min
Nocny maraton czytania Hrabala z udziałem publiczności, aktorów i studentów Akademii Teatralnej w Warszawie.

Zapraszamy wszystkich fanów literatury do wspólnego czytania tekstów Bohumila Hrabala, który w 1968 roku spotkał się z polską publicznością w budynku przy ul. Elektoralnej 12. Można będzie zaprezentować innym swój ulubiony fragment z książek pisarza lub jeden z tekstów wybranych przez organizatorów. Najlepsi interpretatorzy prozy Hrabala zostaną nagrodzeni. Ponadto czytać będą: Andrzej Mastalerz, Jacek Braciak, Łukasz Borkowski, Katarzyna Obidzińska, Barbara Liberek, Jowita Kropiewnicka. Wieczór poprowadzi kuratorka projektu Elżbieta Szymańska,  w roli komentatorów wystąpią tłumacze i znawcy czeskiej literatury – Andrzej Jagodziński  i  Aleksander Kaczorowski. 15-minutowe wejścia komentatorów odbędą się w godzinach: 19:00, 20:00, 21:00.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Ci, którzy zapiszą się mailowo na czytanie, wystąpią w pierwszej kolejności i otrzymają upominki niespodzianki.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tytule maila należy wpisać MARATON CZYTANIA, a w treści podać swoje imię i nazwisko oraz ewentualnie tytuł książki, z jakiej pochodzi wybrany tekst do prezentacji – wybrane teksty uczestnicy przynoszą ze sobą.  Dla wszystkich chętnych do czytania zostaną również przygotowane fragmenty książek do wyboru na miejscu. Czas jednego czytanie nie powinien być dłuższy niż 5 minut. Wydarzenie stanowi część programu Polsko-czeskiej wiosny literatury 2019, organizowanej przez Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z Czeskim Centrum w Warszawie.

Warsztaty ZRÓB TO SAM
godz. 18.00-21.00, Sala Elektorska

Warsztaty

Recyklingowe warsztaty diy stanowią świetną propozycję z zakresu rękodzieła dla wszystkich grup wiekowych.

Zapraszamy każdego, kto ma ochotę wykazać się kreatywnością do samodzielnego zbudowania…LAMPY!. W trosce o środowisko, ale również z chęci pokazania domowych patentów na drobne majsterkowanie, wykorzystamy jak najwięcej materiałów recyklingowych, które na co dzień lądują w setkach śmietników i stworzymy z nich niepowtarzalne lampy, lampki czy lampiony.

Warsztaty  ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA - PRACA Z TECHNIKAMI IMPROWIZACJI I KONTAKT IMPROWIZACJI
godz. 19.00-22.00, Sala Widowiskowa

Paulina Swiecanska fot. Kasia Chmura min

Warsztat to dobra zabawa dla każdego bez względu na wcześniejsze umiejętności i doświadczenie ruchowe.

Program warsztatów opiera się na pracy z wyobraźnią, świadomością ciała, jakościami ruchu w przestrzeni na różnych poziomach i w różnym tempie.  Uczestnicy będą mogli działać solo ale także w duetach, triach i w grupach.

Warsztat został podzielony na bloki długości 30 min. – każdy uczestnik wybiera kiedy chce przyjść i na ilu blokach chce zostać.

19:00-19:30 I - PRZESTRZEŃ - badanie ciała w ruchu w przestrzeni własnej kinesfery a także w przestrzeni warsztatowej;

19:30-20:00 II - CIAŁO - budowanie świadomości ciała poprzez określanie w praktyce kierunków i jakości ruchu; anatomia układu szkieletowego i mięśniowego w praktyce;

20:00-20:30 III - RUCH - działania w rożnych poziomach i tempach ruchu; określanie własnych granic w ruchu;

20:30-21:00 IV - DUETY - praca w parach z elementami techniki kontakt improwizacji (punkt kontaktu, praca z ciężarem, spirale) ; rotacje w parach;

21:00-21:30 V - TRIA - praca w trójkach z elementami techniki kontakt improwizacji (praca z grawitację, kompozycją) ; rotacje w trójkach;

21:30-22:00 VI - GRUPA - praca z prostymi elementami akrobatycznymi, tworzenie krótkich etiud ruchowych w grupie.

Osoby chętne zachęcamy do swobodnego, luźnego stroju, który nie krępuje ruchów. W warsztacie uczestniczy się boso. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób dorosłych.

 Prowadzi Paulina Święcańska – choreografka, tancerka, animatorka oraz menadżer kultury.

WYSTAWA W GALERII ELEKTOR „W MIEJSCU BEZ MIEJSCA”
godz. 18.00 – 00.00

Miejsce bez miejsca Oli Kaczyńskiej – cykl sugestywnych grafik wykonanych w technice chińskiego tuszu, ołówka i kredki.

Wystawa jest jedynym w swoim rodzaju graficznym dziennikiem z pozoru nieistotnych impresji, przepuszczonych przez wrażliwość autorki Oli Kaczyńskiej. Drobne szczegóły codzienności – słowa, barwy, światłocienie, dźwięki, zlepki słów, fragment piosenki, sny – nabierają nowych znaczeń, przeobrażają się w wyraziste kształty, czasem niepokojące, czasem pozytywne.

PLAKAT

MATEUSZ FRANCZAK NA ELEKTORALNEJ

     22.00-23.00, Sala Elektorska

photo by Weronika Ławniczak

Zatrzymaj się przy intymnych dźwiękach multiinstrumentalisty Mateusza Franczaka!

Na Elektoralnej wystąpi nietuzinkowy muzyk – wokalista, improwizator – Mateusz Franczak z materiałem ze swojej ostatniej płyty Night-night. Goście MIKu zostaną zaproszeni do intymnego świata artysty, gdzie minimalistyczne w formule, ale jednocześnie wyraziste i pozostające w pamięci kompozycje dźwiękowe umilą ostatnie godziny Nocy Muzeów w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Ponadto na Noc Muzeów zapraszają nasze galerie sztuki

GALERIA ELEKTOR

Logotyp Galerii ElektorGALERIA ELEKTOR działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12 (Mazowiecki Instytut Kultury) www.galeriaelektor.pl 

  więcej>>

GALERIA FOKSAL

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | www.galeriafoksal.pl 

18:00 - 00:00

- finisaż wystawy Bianki Rolando Kil i Delfin z udziałem artystki

 więcej>>

 

GALERIA TEST

Galeria Test

GALERIA TEST działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50 | Czynna: wt., śr., pt., 11:00-17:00; czw., 11:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriatest.pl 

19:00 - 01:00

- Wystawa rzeźby Antoniego Janusza Pastwy

- Wieczór poezji Uty Przyboś-Christiaens

  więcej>>

 

GALERIA XX1

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

19:00 – 23:00

- autorskie oprowadzanie po wystawie Katarzyny Klich

KRETOWISKO połączone z pokazem dokumentacji prac artystki.

oraz wystawa Jarosława Perszko FBS

 więcej>>

Pełny program XVI edycji Nocy Muzeów w Warszawie dostępny jest na:http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/

 aca9926357627c281a5616188db8c84f min

1.       Wystawa: ŚWIATŁO prosto z FABRYKI
godz. 18.00-00.00, Hol na parterze

Pokaz wybranych obiektów i instalacji prezentowanych podczas Festiwalu Fabryka Światła organizowanego w Przasnyszu w latach 2015-2018.

Publiczność będzie mogła obejrzeć obiekty, dla których światło odgrywa wiodącą rolę. Światło jest materiałem, źródłem inspiracji, inscenizatorem. Jest częścią dzieła, samo stanowi obiekt lub go tworzy, powołuje do istnienia. Czyli wszystko o świetle, czym jest i czym może się stać.

 

2.      HRABALOWSKI MARATON CZYTANIA NA ELEKTORALNEJ
godz. 18.00 – 22.00, Czytelnia
Nocny maraton czytania Hrabala z udziałem publiczności, aktorów i studentów Akademii Teatralnej w Warszawie.

Zapraszamy wszystkich fanów literatury do wspólnego czytania tekstów Bohumila Hrabala, który w 1968 roku spotkał się z polską publicznością w budynku przy ul. Elekoralnej 12. Można będzie zaprezentować innym swój ulubiony fragment z książek pisarza lub jeden z tekstów wybranych przez organizatorów. Najlepsi interpretatorzy prozy Hrabala zostaną nagrodzeni.

Ponadto czytać będą: Andrzej Mastalerz, Jacek Braciak, Łukasz Borkowski, Katarzyna Obidzińska, Barbara Liberek, Jowita Kropiewnicka. Wieczór poprowadzi kuratorka projektu Elżbieta Szymańska,  w roli komentatorów wystąpią tłumacze i znawcy czeskiej literatury – Andrzej Jagodziński i  Aleksander Kaczorowski. 15-minutowe wejścia komentatorów odbędą się w godzinach: 19:00, 20:00, 21:00.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Ci, którzy zapiszą się mailowo na czytanie, wystąpią w pierwszej kolejności i otrzymają upominki niespodzianki.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tytule maila należy wpisać MARATON CZYTANIA, a w treści podać swoje imię i nazwisko oraz ewentualnie tytuł książki, z jakiej pochodzi wybrany tekst do prezentacji – wybrane teksty uczestnicy przynoszą ze sobą.  Dla wszystkich chętnych do czytania zostaną również przygotowane fragmenty książek do wyboru na miejscu. Czas jednego czytanie nie powinien być dłuższy niż 5 minut.
Wydarzenie stanowi część programu Polsko-czeskiej wiosny literatury 2019, organizowanej przez Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z Czeskim Centrum w Warszawie.

 

3.      Warsztaty ZRÓB TO SAM
godz. 18.00-21.00, Sala Elektorska

Recyklingowe warsztaty diy stanowią świetną propozycję z zakresu rękodzieła dla wszystkich grup wiekowych.

Zapraszamy każdego, kto ma ochotę wykazać się kreatywnością do samodzielnego zbudowania…LAMPY!. W trosce o środowisko, ale również z chęci pokazania domowych patentów na drobne majsterkowanie, wykorzystamy jak najwięcej materiałów recyklingowych, które na co dzień lądują w setkach śmietników i stworzymy z nich niepowtarzalne lampy, lampki czy lampiony.

 

4.    Warsztaty ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA - PRACA Z TECHNIKAMI IMPROWIZACJI I KONTAKT IMPROWIZACJI
godz. 20.00-23.00, Sala Widowiskowa

Warsztat to dobra zabawa dla każdego bez względu na wcześniejsze umiejętności i doświadczenie ruchowe.

Program warsztatów opiera się na pracy z wyobraźnią, świadomością ciała, jakościami ruchu w przestrzeni na różnych poziomach i w różnym tempie. Uczestnicy będą mogli działać solo ale także w duetach, triach i w grupach.

Warsztat został podzielony na bloki długości 30 min. – każdy uczestnik wybiera kiedy chce przyjść i na ilu blokach chce zostać.

19:00-19:30 I - PRZESTRZEŃ - badanie ciała w ruchu w przestrzeni własnej kinesfery a także w przestrzeni warsztatowej;

19:30-20:00 II - CIAŁO - budowanie świadomości ciała poprzez określanie w praktyce kierunków i jakości ruchu; anatomia układu szkieletowego i mięśniowego w praktyce;

20:00-20:30 III - RUCH - działania w rożnych poziomach i tempach ruchu; określanie własnych granic w ruchu;

20:30-21:00 IV - DUETY - praca w parach z elementami techniki kontakt improwizacji (punkt kontaktu, praca z ciężarem, spirale) ; rotacje w parach;

21:00-21:30 V - TRIA - praca w trójkach z elementami techniki kontakt improwizacji (praca z grawitację, kompozycją) ; rotacje w trójkach;

21:30-22:00 VI - GRUPA - praca z prostymi elementami akrobatycznymi, tworzenie krótkich etiud ruchowych w grupie.

Osoby chętne zachęcamy do swobodnego, luźnego stroju, który nie krępuje ruchów. W warsztacie uczestniczy się boso. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób dorosłych.

Prowadzi Paulina Święcańska – choreografka, tancerka, animatorka oraz menadżer kultury.

 

5.       WYSTAWA W GALERII ELEKTOR „W MIEJSCU BEZ MIEJSCA”
godz. 18.00 – 00.00

Miejsce bez miejsca Oli Kaczyńskiej – cykl sugestywnych grafik wykonanych w technice chińskiego tuszu, ołówka i kredki.

Wystawa jest jedynym w swoim rodzaju graficznym dziennikiem z pozoru nieistotnych impresji, przepuszczonych przez wrażliwość autorki Oli Kaczyńskiej. Drobne szczegóły codzienności – słowa, barwy, światłocienie, dźwięki, zlepki słów, fragment piosenki, sny – nabierają nowych znaczeń, przeobrażają się w wyraziste kształty, czasem niepokojące, czasem pozytywne.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl