przejdź do treści

Do 7 CZERWCA, Warszawa | Tale of Tales (Auriea Harvey, Michaël Samyn) "Cricoterie"

Tale of Tales (Auriea Harvey, Michaël Samyn) Cricoterie

Wernisaż: 24 maja 18:00 2019

Wystawa czynna: 27 maja – 7 czerwca

Cricoterie to wirtualna symulacja w technice VR badająca charakter tego nowego medium. Michaël Samyn i Auriea Harvey (Tale of Tales) stworzyli wirtualną przestrzeń, nadając jej określoną mechanikę, i oddając użytkownikowi do testowania i eksploracji. Cricoterie ujawnia punkty przecięcia między rzeczywistością wirtualną a materialną oraz stawia pytanie o status obiektów i postaci w wirtualnym świecie.

Fot 1 Auriea and Michael min

Wątek manekinów oraz postaci zajmującej nadrzędną pozycję w danej rzeczywistości, mającej władzę nad rozgrywającym się wokół przedstawieniem (programem), okazał się zaskakująco kompatybilny z tematami twórczości Tadeusza Kantora. W symulacji Cricoterie artyści zaczerpnęli z niej niektóre wątki, postaci i idee, inspirując się nimi przy rozwijaniu programu i projektowaniu.

Jak deklarują Tale of Tales: Większość naszych gier odbiegała od konwencji formy, a tym razem zupełnie zrywamy z tą tradycją. Nawet jeśli w «The Endless Forest»  nie ma celów, w klasycznym dla gier wideo rozumieniu, to została zaprojektowana w odpowiedzi na gry wideo. Nasze nowe prace, także projekt VR Kantor, nie powstały w tym kluczu. Nie zaczynamy pracy z założeniem, że robimy grę wideo. Po prostu używamy komputera jako medium do tworzenia sztuki. I projektujemy wszystko w taki sposób, który jest najbardziej odpowiedni dla danego projektu.

Cricoterie jest projektem Michaëla Samyna i Auriea’i Harvey powstałym we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Fundacją im. Tadeusza Kantora, oraz VAF.

Tale of Tales to duet (Auriea Harvey i Michaël Samyn) artystów tworzących gry komputerowe i sztukę elektroniczną. Auriea Harvey (USA) i Michaël Samyn (Belgia) poznali się przez Internet. Swoje wczesne prace elektroniczne tworzyli w czasach net-artu, początkowo jako Entropy8Zuper! Wraz z rozwojem technik cyfrowych i sieci jako medium, artyści przenieśli swoją uwagę na środowisko i mechanikę gier komputerowych i założyli studio Tale of Tales. Tworzyli niezależne gry komputerowe badające możliwości tego medium oraz kwestionując przyjęte w nim rozwiązania, systemy narracyjne i mechaniki.

Fot 3 Cricoterie WIP screenshot IV18 4k 21

Auriea Harvey i Michaël Samyn prowadzą studio w Gandawie, którego celem jest tworzenie interaktywnych produkcji porównywalnych ze sztuką. Harvey i Samyn uważają, że branża gier komputerowych poszła w złym kierunku, kierując się komercją, zamiast wartościami artystycznymi.  Studio rozpoczęło działalność niedokończonym projektem pod tytułem 8, czerpiącym inspirację z baśni Śpiąca królewna, którego publikacji odmówili wydawcy gier. Rozczarowani Harvey i Samyn zdecydowali się na działalność niezależną. W 2005 roku stworzyli grę MMO pod tytułem The Endless Forest, w której poszczególni gracze wcielali się w jelenie o ludzkich twarzach. W 2008 roku ukazało się kolejne dzieło studia pod tytułem The Graveyard, pełna specyficznego klimatu opowieść o staruszce przemierzającej cmentarz. Ich gry, takie jak The Path (2009), czy Sunset (2014), zwróciły na siebie uwagę zarówno komentatorów branży gier, jak i świata kultury, m.in. problematyzowaniem kwestii fabularności i celowości działania w grze.

Koordynator/kontakt: Lech Stangret, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
+ (48) 22 827 62 43

Partnerzy:

Instytut Adama Mickiewicza

Fundacja im. Tadeusza Kantora

 

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl