przejdź do treści

19 MAJA, Siedlce | Dźwiękogród, MARCIN WYROSTEK & CORAZON

19 MAJA 2019 (niedz.)

Dźwiękogród  MARCIN WYROSTEK & CORAZON

Siedlce |  Sala widowiskowa „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury,
ul. Sienkiewicza 63

PROGRAM

12:30 Dźwiękogród (koncert dla dzieci)

15:00 Warsztaty akordeonowe prowadzone przez Marcina Wyrostka dla
           uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach

18:00 Od Vivaldiego do Piazzolli (koncert dla dorosłych)

Bilety: Dźwiękogród  – 8 zł (dzieci); 12 zł (dorośli)

Od Vivaldiego do Piazzolli  – 50 zł (w przedsprzedaży), – 60 zł (w dniu koncertu)

Marcin Wyrostek fot. Anita Kot m

MARCIN WYROSTEK & CORAZON

Marcin Wyrostek /akordeon/

Marcin Jajkiewicz /śpiew/

Mateusz Adamczyk /skrzypce/

Daniel Popiałkiewicz /gitara/

Agnieszka Haase-Rendchen /fortepian/

Piotr Zaufal /gitara basowa/

Krzysztof Nowakowski /instrumenty perkusyjne/

Dźwiękogród to koncert o charakterze edukacyjnym, skierowany do najmłodszych słuchaczy, podczas którego Marcin Wyrostek, wraz zespołem Corazon, zabierze dzieci w magiczną podróż do krainy dźwięków i melodii. Ta baśniowa, muzyczna wędrówka przebiegnie z czynnym udziałem młodej publiczności. W jej trakcie dzieci usłyszą najbardziej znane piosenki z bajek, filmów, takich jak m.in. Mała Syrenka (Na morza dnie), Kraina Lodu (Lód w lecie, Miłość stanęła w drzwiach), a także poznają historię akordeonu i spróbują swoich sił we wspólnym z zespołem występie na scenie.

Marcin Wyrostek – akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

            Pierwszym akordeonistą w rodzinie, jak też nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną Marcin Wyrostek kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu, ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie wykłada.

            Artysta jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym  w Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektu Corazon, z którym nagrał cztery autorskie płyty trzykrotnie nagrodzone tytułem Platynowa Płyta:  krążek Coloriage – podwójnym tytułem Platynowa Płyta 2012 i album For Alice – Platynowa Płyta 2015, a ponadto nagranie Magia del Tango zdobyło nominację do nagrody Fryderyki 2010.  Pod koniec 2017 roku artysta zakończył, wraz z zespołem, prace nad najnowszym albumem Polacc, który w odróżnieniu od poprzednich jest mocno inspirowany muzyką polską.

Koncertował na największych polskich scenach muzycznych, m.in. w Opolu na Jubileuszu 50-lecia Festiwalu Piosenki Polskiej, na Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Marcin Wyrostek wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

Marcin Wyrostek & CORAZON – zespół powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała muzyków do tworzenia własnych, jazzowych i musicalowych aranżacji tanga. Praktyka ta doprowadziła do powstania w 2010 roku płyty Magia del Tango, która finalnie osiągnęła status potrójnej Platyny. Początkowo repertuar zespołu oparty był na kompozycjach Astora Piazzoli i Richarda Galiano. Bałkańskie fascynacje sekcji rytmicznej zespołu przyczyniły się do nagrania w 2011 roku ethno-folkowej płyty Coloriage (podwójna Platyna). Efektem tej fuzji muzycznych pragnień był wydany w 2015 roku album For Alice, będący autorskim podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń muzycznych Marcina, w tym licznych występów z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Obecnie w repertuarze zespołu pojawiły się także utwory z najnowszej płyty Marcina Wyrostka Polacc, uzupełniając wcześniejszy, międzynarodowy repertuar o muzykę o korzeniach polskich. Program ten artyści mieli okazję zaprezentować politykom, szefom wielu państw na oficjalnej ceremonii rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego w Katowicach COP24 (3.12.2018).

Koordynator/kontakt: Piotr Mazur, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 35

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Sebastian Gumiński, 25 794 31 07, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl