przejdź do treści

Do 19 LIPCA, Warszawa | Anna Kopyto "Trzy lata później" Galeria XX1

Anna Kopyto Trzy lata później

Wernisaż: 14 czerwca (pt.)  18:00

15 czerwca– 19 lipca

 Anna Kopyto, Struktury akwatyczne 2016 (detale) arch. Autora

„Przezroczystość wody, a czasem przezroczystość pokrywającego ją lodu, była zapewne inspiracją do wykorzystania wielkich płyt polimerowowęglanowych jako podłoża do twórczego działania i później aranżacji przestrzeni wystawy. Mające cechy szkła wielkie tafle spontanicznie plamione laserunkiem i wyraźnymi plamami czarnej farby tworzą kolekcje niezależnych w swym założeniu obiektów, będących sumującą się przez swój charakter całością. Ich specyfika, półprzezroczystość, różnego charakteru plamy i przyciemnienia mogą przedstawiać spekulacje na temat pierwszych form życia, które ponoć w wodzie się zaczęło, jak też mogą kojarzyć się z kliszami rentgenowskimi – tak dobrze nam znanymi – w skali człowieka.

Nie są to klasyczne obrazy, wobec których istnieją tradycyjne uwarunkowania ekspozycji i dla których z reguły odniesieniem są ściany. Te prace dawały wiele możliwości i tworzyły wiele wystawienniczych dylematów. (…) Wszystko razem, sądzę, jest udaną realizacją zobrazowania założenia, w którym doznania wzrokowe i refleksja wzajemnie się mają dopełniać. (...)

Autorka nie chce, by jej dzieło zostało zbyt szybko zdestruowane, ale ma świadomość, że czas także wobec niego nie jest łaskawy. A na niektórych płytach we fragmentach grubo kładzionej farby pojawia się krakelura, będąca w klasycznym malarstwie materialnym znakiem mijającego czasu.

Doceniam odwagę Anny Kopyto w realizacji zamierzenia, na które w przeciwieństwie do tradycyjnych wypowiedzi artystycznych, jednoznacznie oczywistych, nie ma wzorców, do których można się odwołać. Podjęła ryzyko i uważam, bazując na dokumentacji, że osiągnęła swój cel, tworząc przestrzenną kompozycję atrakcyjną wizualnie, o dużych możliwościach kombinatoryki, oddziaływującą na widza także emocjonalnie. Praca ta różnie aranżowana w innych wnętrzach będzie zapewne tworzyła zaskakujące efekty, być może także dla samej autorki.”

Prof. zw. dr hab. Jacek Dyrzyński

Anna Kopyto – urodzona 19 maja 1985 r. Artystka intermedialna, pedagog, doktor sztuki. Studiowała na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dyplom magisterski pt. Reminiscencje wodne obroniła w 2010 r.

Tematem jej prac są elementy świata przyrody oraz ich odniesienie do człowieka. Jednym z najczęściej przedstawianych żywiołów jest woda.

Trzy lata później to kolejna indywidualna wystawa artystki. Ściśle związana z dyplomem doktorskim obronionym pod skrzydłami Ewy Pełki w lipcu 2017 r. Instalacja zakłada element przypadku oraz zmiany w strukturze dzieła, które mogą zachodzić pod wpływem czasu. Trzy lata później to de facto Struktury akwatyczne po upływie trzech lat od ich powstania w pracowni artystki.

Koordynator/kontakt: Agnieszka Rogóz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 620 78 72

 

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl