przejdź do treści

Do 29 CZERWCA, Warszawa | Wystawa prac Anny Kacprzak "Fantasmagoria" Galeria TEST

Wystawa prac Anny Kacprzak Fantasmagoria

Wernisaż: 25 czerwca (wt.) 19:00

26–29 czerwca

Miraż z cyklu Fantasmagoria 60x80 2018r min

Anna Kacprzak urodziła się w 1979 r. w Warszawie, w rodzinie artystów od pokoleń. Dziadek, Tadeusz Szymański, był absolwentem krakowskiej ASP i wybitnym twórcą szkła artystycznego. Rodzice, absolwenci warszawskiej ASP, Małgorzata i Wiesław Faber są cenionymi konserwatorami. Siostra, ukończyła ASP w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Anna Kacprzak równocześnie ukończyła Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (kierunek Konserwacja Malarstwa) oraz studia pedagogiczne. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od 2006 roku swoje prace pokazuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mieszka z rodziną w Warszawie.

Prace, które będą pokazane na wystawie w Galerii Test są wykonane w technice płaskiej i wklęsłej; serigrafii i serigrafii połączonej z odpryskiem.

Odprysk – rodzaj druku wklęsłego, który polega na tworzeniu matrycy na wypolerowanej płycie metalowej za pomocą trawienia.

Sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę.

Część prac jest wykonana farbami termicznymi; artystka zastosowała unikalną technologię; są to pierwsze sitodruki wykonywane za pomocą farb zmieniających kolor w różnych temperaturach.

Artystka mówi o sobie: „Z pracy konserwatorskiej czerpię precyzję i umiejętności porozumienia z drugim twórcą poza słowami i czasem. Cenię sobie tradycję malarską i kunszt warsztatowy. Spełniam się, malując, rysując ilustracje, tworząc grafiki. Prowadzę zajęcia artystyczne z dziećmi i dorosłymi. Współtworzę szkołę Produkcji Wnętrz i Designu. Uprawiam również ceramikę. Istotnym zajęciem jest czas, jaki poświęcam na rysowanie ilustracji dla dzieci. Z książką dziecięcą wiążę najbliższą przyszłość.

Swoje prace wykonuję w Pracowni Warsztatu Grafiki ze szczególnym uwzględnieniem techniki serigrafii. Pomagam w zakresie kształcenia, przygotowuję absolwentów do świadomego i odpowiedzialnego realizowania własnych koncepcji artystycznych w dziedzinie grafiki sitodruku.

Praca i przebywanie w pracowni jest moim istotnym bodźcem kreacyjnym w procesie dydaktycznym i twórczym.

Praca twórcza jest świadectwem mojej dojrzałości artystycznej i wyznacza dalszy kierunek mojego rozwoju.”

Fantom z cyklu Fantasmagoria 60x80 2018r

 

Galeria Test

GALERIA TEST działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50 | Czynna: wt., śr., pt., 11:00-17:00; czw., 11:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriatest.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl