przejdź do treści

Odszedł Adam Ferch - wspomnienie o twórcy Swing Clubu, wspaniałym człowieku i autorytecie w dziedzinie jazzu

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24 maja 2019 roku w Warszawie

zmarł

Ś.P. ADAM FERCH

wieloletni propagator muzyki jazzowej, inicjator wielu wydarzeń z tego gatunku muzyki,
prowadzący i autor koncepcji artystycznej cyklu koncertowego Swing Club, zainicjowanego w 2000 roku, a realizowanego od siedmiu lat w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

dyrekcja i pracownicy Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie

 

Adam FerchZ ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Ś.P. Pana Adama Fercha, który od 2013 roku realizował w Mazowieckim Instytucie Kultury koncerty w ramach cyklu Swing Club. Jako koordynatorowi tego przedsięwzięcia na zawsze pozostanie w pamięci Jego bezpośredniość, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka. Był dla mnie mentorem i autorytetem w dziedzinie jazzu. Imponowała mi umiejętność z jaką nawiązywał kontakt z publicznością. Z ogromną atencją traktował swoich odbiorców. Słowo, które kierował do słuchaczy organizowanych przez nas koncertów, cechowała niezwykła kultura osobista. Bardzo lubił powtarzać motto Johannesa Tinctorisa, franko-flamandzkiego kompozytora, kapelmistrza i teoretyka muzyki  - „Cechy prawdziwej muzyki: umysły przyziemne podnosić, smutek rozweselać, złą wolę odpierać, miłość podsycać, ludzi cieszyć”.  I te słowa wprowadzał w czyn na każdym koncercie. Miał też ulubiony zwrot, którym kończył swoje zapowiedzi: „Panowie, scena jest wasza”.

Gdy Pana Adama nie ma już pośród nas, te słowa urastają do rangi klasyki i niewątpliwie będą brzmiały w naszych uszach podczas dalszych koncertów Swing Club.

                                                                                                                                              Piotr Mazur

                                                                                                                                                                            

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl