przejdź do treści

18 SIERPNIA, Młochów | Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę urodzin, Mazowsze w Koronie

Mazowsze w Koronie

Muzyczne Wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej

18 sierpnia, (niedz.)  16:00

Młochów, Zespół Pałacowo-Parkowy

 

2019 – Rok Stanisława Moniuszki

 Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę urodzin

Wykonawcy:

Katarzyna Bienias – sopran

Jasin Rammal-Rykała – bas

Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA

Marta Zalewska – skrzypce

Joanna Nogal – altówka

Karolina Koślacz – viola da gamba

Filip Zieliński – gitara
Michał Kiljan – puzon

Krzysztof Owczynik – instrumenty dęte, lira korbowa, kierownik artystyczny

 

słowo o muzyce – Malina Sarnowska

Program:

5 maja dwieście lat temu urodził się Stanisław Moniuszko. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiły rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Podczas XVI edycji cyklu Mazowsze w Koronie dzieła Moniuszki będą rozbrzmiewać na każdym koncercie. Postać Stanisława Moniuszki twórcy opery narodowej jest bardzo mocno wpisana w świadomość Polaków. Jego opery i pieśni odegrały na polu muzyki podobną rolę, co na polu literatury dzieła Henryka Sienkiewicza. Twórczość operowa i pieśniarska Moniuszki zawsze była pełna elementów narodowych, tworzona dla pokrzepienia serc, a jednocześnie reprezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny – napisał Krzysztof Owczynik, kierownik artystyczny zespołu ARS NOVA. Pieśni takie, jak  Prząśniczka, Stary kapral czy Dziad i baba, są niezwykle popularne i nadal dostarczają słuchaczom wiele radości. Podobnie jest z dziełami operowymi.  Aria Skołuby z opery Straszny dwór rozpoczynająca się od słów Ten zegar stary bardzo często gości nas koncertach popularnych jako przebój z twórczości operowej Stanisława Moniuszki.  

Dlatego z okazji 200-lecia urodzin tego wybitnego kompozytora mamy przyjemność zaprosić do historycznego Parku w Młochowie na koncert znanego warszawskiego Zespołu Instrumentów Dawnych ARS NOVA pod kierunkiem Krzysztofa Owczynika  poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki.
Ojciec polskiej opery narodowej obok wspaniałych oper pozostawił wielką liczbę utworów drobniejszych, w tym niezwykły Śpiewnik domowy. Na naszym plenerowym koncercie usłyszą Państwo m.in. znane pieśni Moniuszki, takie jak Stary kapral, Dziad i baba, Prząśniczka, Pieśń wojenna, Kozak, czy Złota rybka, a także fragmenty z Jego  oper: Halka i Straszny dwór.

                                                                     

Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

promo

 

Koordynator z MIK: Małgorzata Kalicińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 601 663 921,  22 58 64 227,

 ORGANIZATOR FESTIWALU:

Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU W MŁOCHOWIE:  
Nadarzyński Ośrodek Kultury
Michalici. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła-Młochów

PARTNER 
Gmina Nadarzyn

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl