przejdź do treści

Do 31 LIPCA, Warszawa | Beata Walczak "Nieoficjalna rzeczywistość", GALERIA MAZOWIECKA

GALERIA MAZOWIECKA

Beata Walczak Nieoficjalna rzeczywistość

Jeśli słyszysz w sobie głos mówiący: Nie umiesz malować, maluj mimo wszystko, a głos ucichnie

Vincent van Gogh

Wernisaż: 4 lipca 17:00.

Wystawa czynna: do 31 lipca 2019 r.

CO BYłO PRAWDZIWE 30x40 akryl deska min

Obrazy Beaty Walczak to dojrzała sztuka kobiety, która niczego już nie musi udowadniać. Przeszła swoje oświecenie, pokonała swoich największych wrogów – własne lęki i blokady i zaprzyjaźniła się z Beatą z drugiej strony lustra, z Beatą, która ma już wewnętrzny spokój, chociaż nosi wiele imion i ma wiele twarzy, podobnie jak każda z nas. Malarstwo Beaty Walczak jest pełne sprzeczności tak jak życie, a szczególnie kobiety. Obrazy jej są z jednej strony zdystansowane poprzez swoją prostotę, a z drugiej zapraszają nas do wejścia w nie jak do bezpiecznego domu. Odnosi się wrażenie, że morskie odcienie niebieskiego i zielonego zostały rozbielone kroplami mleka, tak że stają się aż ciepłymi kolorami.

PIERWSZE SPOJRZENIE 60x80akryl płótno

Podróż przez obrazy Beaty Walczak jest jak wejście przypadkowo uchyloną furtką do tajemniczego ogrodu, gdzie tęczowe jednorożce z dzieciństwa stają się białymi rumakami, które mają przywieźć wyczekiwanego księcia. W tym ogrodzie nawet drzewa otulone są ciepłymi swetrami, a my nigdy nie jesteśmy sami. Towarzyszą nam zawsze nasi najbliżsi przyjaciele – zwierzęta, rośliny, kwiaty. Kobiety – główne bohaterki obrazów Beaty Walczak żyją między dniem a snem, czują się przy tym spokojne i wolne ... tak jak nazwa studia graficznego prowadzonego przez Beatę Walczak – freeline. A mężczyźni, których fascynuje ten nieznany świat kobiecy, mogą zajrzeć do niego na wystawie Nieoficjalnej rzeczywistości.

SZTUKA ROWNOWAGI 60x73akrylplotno min

Kiedy poprosiłam Beatę żeby wprowadziła mnie w atmosferę jej prac, przesłała mi lakoniczne wyjaśnienie, które bez zgody autorki, ale dla wyższego dobra, jakim jest percepcja sztuki cytuję:

Nieoficjalna rzeczywistość to coś innego, tajemniczego. A tak naprawdę to zaproszenie do kameralnej, mojej prywatnej przestrzeni. Wejdź, rozgość się, pooglądaj moją codzienność, o której trudno mi opowiadać, łatwiej namalować. Tak o tym myślę. Maluję w sposób prosty i chociaż nie mówię wprost, to raczej łatwo daję do zrozumienia i chyba nietrudno czyta się moje obrazy? To proste, podstawowe uczucia i sprawy przecież...!

Agata Lewandowski

SZUKAM CIEBIE SIEBIE 73x92 akryl płótno

Beata Walczak jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Wydziału Malarstwa (w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza) i Multimediów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Malowanie to jej bardzo ważna pasja a głównym tematem obrazów jest kobieta zmieniająca się w niej samej. Maluje uczuciem to, co zaobserwowała w sobie lub w innych kobietach. Dużo czerpie z tęsknoty, miłości i pragnienia. Te emocje znajduje we wspomnieniach i snach, zapamiętanych obrazach i przeżytych doświadczeniach. Maluje akrylami na płótnie i desce a czasami na papierze.

Jest aktywną artystką także w dziedzinie grafiki. Projektuje plakaty, książki, identyfikacje wizualne a także strony internetowe.

Wystawy:

2017 – „Spotkanie ze sztuką”, zbiorowa wystawa malarstwa i grafiki Galeria Autograf, Warszawa

2016 – Wystawa ilustracji – zbiorowa wystawa Muzeum Etnograficzne, Warszawa

2015 – „Itʼs my party” – wystawa indywidualna, Galeria Autograf, Warszawa

2014 – „Obrazki do pokoju dziecka” – wystawa zbiorowa, Warszawa

2014 – „Sztuka w prezencie” – wystawa zbiorowa, Galeria Autograf, Warszawa

 

Galeria MazowieckaGALERIA MAZOWIECKA działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Ekspozycje odbywają się w holu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Warszawa, Plac Bankowy 3/5. Czynna: pon. - pt. 8:00-16:00. Kontakt: Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12, tel. 22 586 42 19, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl