przejdź do treści

Finisaż z tłumaczeniem PJM 13 WRZEŚNIA, Warszawa | WYSTAWA, Festiwal Sztuk Wizualnych. Relacje

5 SIERPNIA – 13 WRZEŚNIA

Galeria Elektor, Mazowiecki instytut Kultury

Godziny otwarcia Galerii Elektor w trakcie trwania Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje:

pon - pt: 10.00-18.00

WYSTAWA w ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje

Harmonogram spotkań na Galerii:

13.08, godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie

23.08; godz. 18.00 – interaktywny spacer po wystawie

28.08; godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie

03.09; godz. 18.00 – interaktywny spacer po wystawie

11.09; godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie

WYSTAWA FESTIWALOWA

Na festiwal złoży się wiele wydarzeń i działań, które odbywać się będą między 5 sierpnia a 13 września. Główną osią projektu jest interdyscyplinarna wystawa w Galerii Elektor, prezentująca interaktywne instalacje młodych polskich artystów: Pawła Janickiego, Katarzyny Kimak, Doroty Nosowicz, Martyny Poznańskiej i Krzysztofa Topolskiego.

Wystawa podkreśla charakterystyczne dla współczesnej kultury „przesunięcia”, w ramach których sztywny podział na artystę, dzieło i odbiorcę ulega zatarciu. Zanika też podział na klasyczne dyscypliny, co każdorazowo zmusza do porzucenia utartych przyzwyczajeń odbiorczych. Dzięki temu widz sam staje się uczestnikiem wydarzeń, koniecznym dopełnieniem, bez którego dzieło nie może w pełni zaistnieć. Jednorazowość, wyjątkowość każdej takiej Relacji z dziełem sztuki sprawia, iż odbiorcy sami wchodzą w rolę artysty. Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie oraz interaktywne spacery. Zakończy ją finisaż połączony z debatą, w której uczestnicy będą mogli skonfrontować swoje przemyślenia z artystami i kuratorami.

Paweł Janicki

Mechaniczny Ogród

Janicki ogród mechaniczny

Czy wiersz może być jednocześnie obrazem/rysunkiem? Futurystyczny twórca – Tytus Czyżewski pokazuje, że jak najbardziej! W wyrazach widzi znaki, linie, formy i układa je ze sobą tak, aby tworzyły ze sobą relacje zarówno pod kątem wizualnym, ale także znaczeniowym. Jednym z najsłynniejszych wierszy artysty jest „Mechaniczny Ogród”, który stanowi inspirację dla multimedialnej pracy Pawła Janickiego pod tym samym tytułem.

„Ogród mechaniczny” Janickiego to próba ożywienia wiersza Czyżewskiego i wykorzystanie go do stworzenia interaktywnej gry, w której może wziąć udział więcej niż jeden uczestnik. Widz swoim ruchem i gestem steruje tym co wyświetla się na ekranie, tworzy własne struktury z wyświetlonych kształtów i nazw roślin. Jest to praca audiowizualna, tzn. oprócz tego, że widzimy to również słyszymy – a co? Specjalnie przygotowany zestaw dźwięków i melodii, który również jest uruchamiany dzięki reakcji odbiorcy – czyli TWOJEJ!

Masz ogromny wpływ na to w jaki sposób ta instalacja funkcjonuje, bo to od Ciebie zależy w jakim kierunku się rozwinie i zaistnieje. Co więcej – to nie jest praca, która ma koniec! Możesz w nieskończoność układać własne kompozycje odnajdując za każdym razem nowe formy i relacje.

Katarzyna Kimak

SAFETY FIRST

Ze względu na charakter site-specific (symbiozę pracy artystycznej z przestrzenią, w której występuje) instalacja SAFTE FIRST powstaje w trakcie trwania wystawy.

SAFETY FIRST fot. Bartosz Zalewski

Instalacja jest przykładem sztuki nadzoru, tzn. artystka komentuje rzeczywistość, w której bez przerwy jesteśmy poddawani obserwacji przez urządzenia cyfrowe i zacierają się granice pomiędzy tym co prywatne a publiczne – jak chociażby nasza działalność na Facebooku. W pracy można zauważyć dwie wyraźnie zaznaczone przestrzenie (wyrysowane linie na podłodze), które wskazują nam miejsca, gdzie jesteśmy poddani nadzorowi kamer i gdzie oko kamery nie sięga – jesteśmy bezpieczni. Podział ten powoduje sytuację, że to tak naprawdę od nas zależy w jakim obszarze chcemy się znaleźć. Czy pokus bycia na obrazie zwycięży lęk przed byciem widocznym?

Dorota Nosowicz

10.14.24.4. EKSPLORACJE

D. Nosowicz Eksploracje

Praca ta ma dwa wymiary – ten materialny, który widzisz przed sobą i ten, który jest ukryty w przestrzeni wirtualnej, a obie rzeczywistości tworzone są przy udziale właśnie Ciebie! Stojąc i oglądając ustawienie poszczególnych elementów instalacji w przestrzeni można dostrzec kubik, na którym artystka stworzyła płaszczyznę dla Twojej twórczej aktywności. Ze słów umieszczonych na powierzchni bryły możesz stworzyć własny wiersz, który następnie możesz sfotografować aparatem w telefonie i wrzucić zdjęcie na portal społecznościowy z odpowiednim hasztagiem (oznaczenie zdjęcia na Instagram - @10.14.24.4.eksploracje, hasztag - #ProjektEksploracje lub wyślij zdjęcie na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)  – dzięki temu praca funkcjonuje również w Internecie, a Ty pozostawiasz po sobie trwały ślad!

Dla artystki punktem wyjścia były jej emocje i uczucia towarzyszące doświadczania świata zewnętrznego jak i wewnętrznego – intymnego. Jest to symboliczna opowieść o hiperwrażliwym odbiorze  świata, nawiązywaniu z nim relacji i budowaniu alternatywnej, bezpiecznej przestrzeni.

Na bokach bryły znajduje się wiersz artystki, który został ułożony wyłącznie ze słów wcześniejszych wierszy odbiorców:

między bladym szeptów punktem

przedziera się wspomnienie

siedź

głośno drgają godziny

nakreślonej przestrzeni

znów się odbija cisza

w niewidocznym niebie

uchylone drzwi

tylko strach drży tęskno

w twoim muśnięciu

zamykam usta

nienapisane odwracasz słowa

zdania wszystkie zakrzywiaj nami

jestem

zanurz się w naszej ciszy

Martyna Poznańska

Episode 3: You Appreciated My Strength As Long As I Kept Calm and Silent, 2019

(tytuł w wolnym tłumaczeniu na j. polski: Epizod 3: Doceniałeś moją siłę tak długo jak zachowywałam spokój i ciszę)

Martyna Poznańska

Jest to poetycka opowieść o cierpieniu jakie człowiek zadaje Ziemi. Artystka, głeboko wrażliwa na skutki wpływu działaności człowieka na nasz ekosystem, utożsamia się z umierającą Ziemią. Traktuje ją niczym jak partnerkę, która zawiedziona i rozczarowana, rozpacza poprzez symboliczny obraz “obradujących kamieni”

Artystka idąc za przykładem Donny Haraway pyta o to w jaki sposób będziemy mogli przetrwać na zniszczonej planecie.

Pełny opis wydarzeń Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje dostepny TUTAJ >>

 Projekt w całości finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl