przejdź do treści

31 SIERPNIA, Warszawa | Warsztaty fotografii otworkowej w ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje

PRZEZ  DZIURKĘ  DO  FOTOGRAFII

Warsztaty fotografii otworkowej w ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje

Pełny PROGRAM Festiwalu>>

31 sierpnia 2019 r., godz. 10.00-16.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Warsztaty fotografii otworkowej

Warsztaty fotografii otworkowej są świetną ofertą zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów zajmujących się proponowaną dziedziną sztuki. Każdy z uczestników będzie miał niepowtarzalną okazję, aby zbudować swoją własną camera obscura, dzięki której powstanie analogowa kamera, skupiająca promienie światła, dzięki którym w naszym autorskim aparacie naświetli się piękny obraz!

Dlaczego fotografia otworkowa?

Po pierwsze obraz uzyskany w kamerze otworkowej posiada niepowtarzalną charakterystykę. Po drugie sam proces robienia zdjęć jest znacznie bardziej zrozumiały i bezpośredni niż przy użyciu nowoczesnych aparatów i daje nieporównywalnie większe możliwości indywidualnego podejścia i dopasowania kamery do efektu, jaki chce się osiągnąć. Samo budowanie kamery jest często równie ważnym elementem co wykonanie zdjęć.

Cechy fotografii otworkowej

Przede wszystkim obraz ten ma głębię ostrości obejmującą zakres od zera do nieskończoności, to znaczy, że wszystkie obiekty fotografowane są tak samo ostre, a zarazem obraz jest jednolicie miękki, co nadaje mu bardzo malarski, poetycki charakter. Dodatkowo często kamera jest tak skonstruowana, że powoduje winietowanie kadru, czyli zaciemnianie brzegów, co wzmacnia jeszcze magiczny efekt obrazu. Z drugiej strony ze względu na średnicę otworka, światło wpadające do kamery jest bardzo słabe i naświetlenie negatywu wymaga dłuższego czasu, od kilku sekund do kilku godzin. W zależności od budowy kamery - a ta może być bardzo różnorodna - mogą występować także inne zniekształcenia obrazu. Rozciągnięcia brzegów obrazu przy szerokim kącie, anamorficzna deformacja gdy płaszczyzna negatywu i płaszczyzna otworka nie są równolegle ułożone i inne.

Ilość uczestników: 20

Dla osób w wieku: 16 – 100 lat

Zapisy na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – w tytule maila proszę podać : Fotografia Otworkowa, w treści maila imię i nazwiskoJ

Termin: 31 sierpnia 2019r., godz. 10.00-16.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Prowadzący:

Bogdan Kiwak i Marcin Sarota

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest (Mazowiecki Instytut Kultury ul. Elektoralna 12, 00-139 Warszawa),
  2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji warsztatów fotografii otworkowej  - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b, e ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 6 miesięcy.
  6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. podanie danych osobowych jest obligatoryjne na mocy przepisu prawa w pozostałym zakresie jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować odmową podjęcia współpracy przez Administratora.

Koordynator: Milena Stryjewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 19.

Projekt w całości finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl