przejdź do treści

7 WRZEŚNIA, Przasnysz | Festiwal Fabryka Światła. Przasnysz 2019

Festiwal Fabryka Światła. Przasnysz

7 września (sobota), Rynek miejski w Przasnyszu

Grafika projektu Festiwal Fabryka Światła. Przasnysz

Tegoroczna edycja Fabryki Światła odbędzie się 7 września, jak zawsze na Rynku miejskim w Przasnyszu. Festiwal będzie obfitować w wiele atrakcji, spośród których na największą uwagę bezapelacyjnie zasługuje przestrzenny pokaz laserowy zsynchronizowany z muzycznymi aranżacjami na harfę laserową oraz elektroniczne skrzypce. Jednym z elementów wieczornego show będzie również mapping laserowy na fasadzie Muzeum Historycznego oraz Rynku w Przasnyszu. Producentem jest firma Fenix Art, posiadająca ponad 25-letnie doświadczenie w zakresie pokazów oraz widowisk z użyciem świateł i laserów. Zarówno animacja laserowa, jak również mappingowa zostaną ulepszone i rozszerzone o nowe elementy, a użycie większej liczby projektorów spotęguje „efekt wow”. Ponadto, w programie Festiwalu znajdą się również spotkania warsztatowe poświęcone budowie oraz działaniu lasera i harfy laserowej, a także kreacji mappingu laserowego krok po kroku w specjalnie do tego przygotowanej scenografii. Nie zabraknie animacji i warsztatów dla dzieci i dorosłych, gier i konkursów oraz prezentacji programów artystycznych lokalnych środowisk twórczych.  Kolejny raz odbędzie się również kolorowy bieg.

7 września (sobota), Rynek miejski w Przasnyszu

PROGRAM FESTIWALU:

14:00 Konkurs wiedzy o Stanisławie Ostoi- Kotkowskim – gra miejska

Organizator: Miejski Dom Kultury w Przasnyszu
Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Liceum Ogólnokształcące im. KEN, Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna

Zapisy na II Przasnyski Kolorowy bieg „Żyj kolorowo”

Organizatorzy: Przasnyskie Stowarzyszenie Trzeźwościowe Rodzin Abstynenckich Orlik

15:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu

15:15 Start II Przasnyskiego Kolorowego Biegu „Żyj kolorowo”

15:30 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie – grze miejskiej

16:00 – 19:00 Na festiwalowej scenie:
Soliści MDK

Zespół tańców historycznych MDK

Soliści oraz grupy taneczne z OSiR

Zespoły taneczne z JW 5699

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Przasnyszu

15:00 – 18:00 Warsztaty i pokazy laserów, laserowych instrumentów oraz mappingu przestrzennego w namiocie Fenix Art.

20:00 – 21:00 Przestrzenne widowisko laserowe w wykonaniu Fenix Art

Występ muzyków na laserowej harfie oraz skrzypcach
Animacja z wiązek laserowych w przestrzeni Rynku
Mapping laserowy na fasadzie Muzeum Historycznego

Całość pokazu w aranżacji muzycznej i efektach dymnych

PROGRAM ANIMACJI:

15.00-20.00 Działania animacyjne oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych
Fotobudka
Ekrany do malowania
Animacje sportowe

15:00 – 16:00 Festiwalowe wiatraczki
16:00 – 18:00 Maski teatralne
15:00 – 17:00 Wyrzutnia do konfetti
17:00 Deszcz konfetti
16:00 – 18:00 Armia Fabryki Światła (spadochrony)
18:30 – 20:00 Balonowy zawrót głowy (balony z diodami)
19:15 – 20:00 Świetlny taniec w okularach

Prowadzenie animacji: Federacja Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności ROSA 

15:00 – 19:00 Gra planszowa „Dworskie sprawunki”
Organizator: Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Dofinansowano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA FESTIWALOWE WSTĘP WOLNY

WIĘCEJ O WARSZTATACH I WIDOWISKU LASEROWYM FENIX ART:

Czym są poszczególne elementy widowiska laserowego?

  • Harfa laserowa – prawdziwy instrument zbudowany z wiązek laserowych. Artysta ruchem dłoni przecina laser, a impuls biegnie do syntezatora dźwięków dając pożądany efekt.
  • Elektroniczne skrzypce – rzeczywisty instrument podłączony do wzmacniacza, na którym gra artysta.
  • Mapping laserowy – obrysowanie fasady budynku wiązkami lasera i ułożenie grafiki na płaszczyźnie ściany synchronicznie do muzyki puszczanej z odtwarzacza.
  • Przestrzenny pokaz laserowy – ogromne widowisko zbudowane z wiązek laserów wypuszczanych w przestrzeń, która zostaje dodatkowo zadymiona, zsynchronizowany z muzyką.

Podczas spotkań warsztatowych wykfalifikowani pracownicy zaprezentują z bliska harfę laserową i jej sposób działania oraz umożliwią publiczności samodzielną próbę wykonania utworu na tym wyjątkowym instrumencie. Ponadto, na podobnej zasadzie publiczność będzie mogła zapoznać się z historią i budową lasera oraz rozeznać się w jego rodzajach i metodach zastosowania. Nie zabraknie oczywiście możliwości obsługi lasera własnoręcznie pod okiem specjalisty. Tak poprowadzone warsztaty są całkowicie bezpieczne również dla młodych odkrywców.

Pokaz laserowy 2019

Do przygotowania głównego show wieczoru zaprosiliśmy fachowców z wieloletnim doświadczeniem na rynku artystycznych widowisk świetlnych. Naszym celem było zaproponowanie publiczności Festiwalu profesjonalnego, a zarazem spektakularnego pokazu, który swoją niepowtarzalnością i widowiskowością zyskałby ważne miejsce w pamięci przasnyszan. Na uwagę zasługuje fakt, że Firma Fenix Art zaprezentuje program dedykowany specjalnie na Festiwal Fabryka Światła 2019. Wraz z Organizatorami dołożą wszelkich starań, żeby scenariusz wieczornego show podbił serca widzów swoją różnorodnością odczuwalnych bodźców, zarówno dźwiękowych – dzięki harfie laserowej i elektronicznym skrzypcom, jak i wizualnych – dostarczonych przez mapping świetlny. Kulminacją wieczoru będzie przestrzenny pokaz laserowy.

Fenix Art działają na polskim rynku od 1991 roku i jako jedni z pierwszych zaczęli rozwijać pokazy laserowe w Polsce. Odpowiadają m.in. za realizację Festiwalu światła w Gorlicach, pokazów na Laser Animation Frankfurt Oder 2015 oraz na Light Move Festival 2017 w Łodzi.

Długoletnie doświadczenie, zebrana wiedza i profesjonalizm pozwalają na stworzenie imprezy o najwyższych standardach.

WIĘCEJ O GRZE PLANSZOWEJ „DWORSKIE SPRAWUNKI”

"Czuję do tej panny chemię.
- Pomożemy ci. Możesz na nas liczyć!"
Gra będzie osnuta wokół historii znajomości Kazimierza Żórawskiego i Marii Skłodowskiej. Gracze wcielą się w role przyjaciół głównego bohatera, Kazimierza. Tworzyć będą kilkuosobowe zespoły. Ich zadaniem będzie pomóc Kazimierzowi w wielu domowych obowiązkach, o które został poproszony przez swoich rodziców. Dzięki temu w tym samym czasie będzie mógł spotkać się ze swoją ukochaną Marią. Obowiązki domowe (i gospodarcze) będą opracowane na wzór zadań matematycznych. Aby je rozwiązać trzeba będzie najpierw je odkryć i dotrzeć do nich. Gracze w tym celu poruszać się będą po planszy, która przedstawiać będzie dworek w Szczukach wraz z okolicznymi zabudowaniami. Plansza zostanie zilustrowana w taki sposób, aby jednocześnie zaprezentować charakterystyczny rozkład pomieszczeń i wyposażenia dworku. Treści zadań związane będą z ziemiańskim życiem codziennym i pracą. Gracze będą musieli przeliczyć carskie ruble na austriackie guldeny, określić pojemność worków na mąkę, ustalić czas przybycia nadjeżdżającego pociągu, wyznaczyć powierzchnię ściany do zapełnienia jej portretami przodków, obliczyć prawdopodobieństwo otrzymania powołania do wojska przez któregoś z mieszkańców wsi czy też zrobić bilans zysków i strat pobliskiej cukrowni itp. Zadania matematyczne będą pretekstem do pokazania kultury materialnej, duchowej i życia codziennego w polskim dworku ziemiańskim końca XIX wieku. Podczas poruszania się po planszy gracze będą trafiali także na zadania innego typu, wymagające od nich sprytu, refleksu, pomysłowości czy szczęścia.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator:
Urząd Miasta Przasnysz
Partnerzy:
Federacja Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności ROSA
Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Przasnyszu
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu

Patroni medialni:
InfoPrzasnysz
Kurier Przasnyski
MediaPrzasnysz.pl

Koordynator: Sławosz Balcerzak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 19 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl