przejdź do treści

do 4 PAŹDZIERNIKA, Warszawa | Paulina Sylwestrowicz "Obszary Niepamięci", GALERIA XX1

Paulina Sylwestrowicz Obszary Niepamięci

 Wernisaż: 10 września 2019 r. 18:00

11 września – 4 października 

Obszary Niepamięci 2019

Paulina Sylwestrowicz, urodzona w 1981 w Warszawie, ukończyła Szkołę Muzyczną w Bydgoszczy, w klasie fortepianu, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie – Dyplomem z Wyróżnieniem Rektorskim na Wydziale Malarstwa oraz aneksem z Rzeźby. W 2018 r. obroniła doktorat w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach na temat Formy Chaotycznej, w której rozważa praktykę twórczości rozumianą jako moment synchronizacji o chaotycznej logice przyczynowości. Wykorzystuje różnorodne media: rysunek, malarstwo, rzeźbę, obiekt, światło oraz dźwięk, stwarzając obszar medytacyjnej kontemplacji. W swoim myśleniu twórczym skupia się na kilku zagadnieniach: obszarze niepamięci, nierozróżnienia, malewiczowskiej 'pustyni'; punkcie odniesienia, który jest aktem indywidualnej  świadomości i woli. Kluczowym momentem jest dla niej punkt niestabilności, który, będąc rodzajem chaotycznego katalizatora, inicjuje zaistnienie momentu bez definicji, osobistej transgresji.

Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych, m.in. Instynkt Formy (Galeria Elektor, Warszawa), Kody wizualne Linia i Punkt (Fort Traugutta, Warszawa) oraz zbiorowych, m.in. w Galerii EL, Elbląg; Berlin Blue, Berlin; Galerii Nad Wisłą, Toruń; BWA Nowy Sącz, BWA Ostrowiec Świętokrzyski; w Centrum Olimpijskim, Warszawa. Laureatka Wyróżnień Honorowych Konfrontacje oraz Promocje. Wraz z Ryszardem Ługowskim tworzy projekt dźwiękowy Muzyka Pustki pojawiający się m.in. na imprezie towarzyszącej Warszawskiej Jesieni.

Obszary Niepamięci 2019

Obszary Niepamięci

Według Mircei Eliade idea sacrum wywodzi się z aktu wydzielenia przestrzeni znanej, bezpiecznej i prawdziwej, której trwanie zapewni schronienie przed niebezpieczeństwami świata doczesnego. Sacrum, jako punkt odniesienia jest aksjomatem, punktem oparcia, który jednak raz po raz zanika na czas symbolicznej wewnętrznej podróży w zwątpienie, konflikt i chaos.

W wystawie Obszary Niepamięci interesuje mnie awers i rewers, znane i nieznane, pozytyw i negatyw. Obszary, które jak yin i yang uzupełniają się wzajemnie, warunkując swoje istnienie, co nieco inaczej streszcza formuła Carla Andre, gdzie dzieło jest "pustką w rzeczy, którą nie jest": (a thing is a hole in a thing it is not).

Dążę do doświadczenia obecności, ciężaru oraz grawitacji, swoistego układu sił obiektów artystycznych, które potrzebują przestrzeni, aby wybrzmieć. Możliwe jest wtedy doświadczenie somatycznego uczestnictwa, rodzaju fizycznego „echa”, odkrywającego naszą własną ‘obecność’.

                                                                                             (Paulina Sylwestrowicz)

 

Koordynator/kontakt: Agnieszka Rogóz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 620 78 72

GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., godz. 11:00-17:00; czw., godz. 13:00-19:00; sob., godz. 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl

 

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl