przejdź do treści

Do 30 PAŹDZIERNIKA, Warszawa | Wystawa prac Ewy Zawadzkiej i Anny Jędrzejec "sufficit unum lumen in tenebris", Galeria TEST

Anna Jędrzejec Z serii Okno z widokiem na 90x120 druk lentikularny 2018

Wystawa prac Ewy Zawadzkiej i Anny Jędrzejec

sufficit unum lumen in tenebris

Wernisaż: 9 października (śr) 19:00

10 października – 30 października

Można powiedzieć, że wystawa prac tych dwóch artystek wpisuje się w formułę „Mistrz i uczeń”, jako że Anna Jędrzejec właśnie pod opieką profesor Ewy Zawadzkiej obroniła w zeszłym roku pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zapewne też twórczość Ewy Zawadzkiej miała pewien wpływ na pracę jej doktorantki, ale – jak mówi ta ostatnia – „obie tego tak nie odbierają”. To co na pewno łączy ich działania twórcze, to podejście do znaczenia światła – sufficit unum lumen in tenebris, czyli dosłownie: wystarczy jedno światło w ciemności; wystarczy jeden promień, aby rozświetlić ciemność.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najnowsze prace Ewy Zawadzkiej, pochodzące z tego roku, które w dużej mierze będą się składać z dyptyków stworzonych na płótnach za pomocą własnej nowatorskiej techniki malarskiej. Twórczość Anny Jędrzejec będzie zaś reprezentowana przez 4 podświetlane boksy ze zrealizowanymi w 2018 roku w ramach pracy doktorskiej (i jeszcze nigdzie poza obroną do tej pory nie pokazywanymi) wydrukami lentikularnymi, pochodzącymi z cyklu Okno z widokiem na… (120 x 90 cm).

W obu cyklach bardzo ważna jest kwestia światła, ale każda z twórczyń „przeszła zupełnie inną drogę by o nim opowiedzieć”.

Ewa Zawadzka  fot. Marek Wesołowski

Ewa Zawadzka

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Wiele lat zajmowała się grafiką i rysunkiem. Zdobyła mocną pozycję w tych dziedzinach sztuki, biorąc udział w znaczących wystawach grafiki na świecie i otrzymując wiele nagród. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljubljanie i Miskolcu. Pisała o grafice oraz brała udział w konferencjach i międzynarodowych spotkaniach graficznych (Kanada, Węgry, Słowenia i Francja).

Od 2002 r. jej twórczość zagarnęło malarstwo pozwalające na większy format, budowanie struktur, podkreślenie siły i monumentalności formy. Od początku związana była z fotografią, która była inspiracją jej twórczości, a od 2012 r. fotografia stała się ważną, samodzielną formą wypowiedzi artystycznej.

Ewa Zawadzka jest autorką wystaw indywidualnych, brała też udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach sztuki na świecie.

Jest członkiem Rady Programowej Ars Cameralis, Katowice; Rady Programowej Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Sosnowiec; Związku Polskich Artystów Plastyków, Kraków; Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, Katowice. Obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Działań Multigraficznych.

Anna Jędrzejec

Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, tam też uzyskała tytuł magistra na Wydziale Grafiki (2010). Dyplom zrealizowała w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego, tworząc autorską książkę dla dzieci. Aneks do dyplomu stworzyła w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Doroty Grynczel na Wydziale Malarstwa, w technice batiku. W 2018 roku zdobyła tytuł doktora sztuk w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach.

Pracuje zawodowo jako grafik, tworząc książki, albumy, katalogi, plakaty, zaproszenia, okładki i layouty dla warszawskiej ASP, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Wydawnictwa RYTM, Wydawnictwa Oficyna Foksal, Wydawnictwa RM i Eremis. Tworzy ilustracje do książek i gier planszowych. W ramach twórczości zajmuje się batikiem, tkaniną artystyczną, grafiką warsztatową i projektową oraz fotografią.

Obecnie jest adiunktem w Pracowni Rysunku i Koloru prof. Elżbiety Baneckiej na Wydziale Scenografii macierzystej uczelni. Współpracowała też z innymi ośrodkami edukacyjnymi i artystycznymi, takimi jak Sztukarnia – Centrum Artystyczne, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jabłonnie, oraz Polska Akademia Nauk, Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie. Dla potrzeb studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie prowadzi zajęcia od 2017 roku, stworzyła autorski program nauczania typografii i liternictwa Obraz i litera.

Anna Jędrzejec mówi: „Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że twórczość Pani Zawadzkiej miała wpływ na moją pracę, ale obie tego tak nie odbieramy. Pani Ewa świetnie mnie poprowadziła, od wczesnych inspiracji po efekt końcowy mojego doktoratu. Być może nasza współpraca tak dobrze się układała ze względu na podobne podejście do znaczenia światła. W mojej pracy istotny jest ruch i dynamika, u Pani Ewy materia i przestrzeń, ale i tu i tu tak naprawdę liczą się emocje, które staramy się przekazać widzom poprzez swoją twórczość”.

Fragmenty tekstów do katalogu, towarzyszącego wystawie

O twórczości Ewy Zawadzkiej pisze Agnieszka Tes:

„[…] Światło i ciemność, wielki temat tego malarstwa – są kontrastowane. stopniowane, subtelnie rozgraniczane geometrycznymi podziałami, celebrowane … jak u tenebrystów XVII wieku obdarzane metafizycznym wyrazem. Obserwacja światła naturalnego w architektonicznym kontekście przekształciła się w rodzaj wizyjnej syntezy. Zarazem w iluzyjnie skomponowaną całość wdziera się pierwiastek kreacyjnej nieprzewidywalności … Artystka świadomie wzmacnia oddziaływanie obrazów stosując dodatkowe oświetlenie i nawarstwianie przestrzennych planów. Jasność prześwieca, ślizga się po materii, uszlachetnia ją i tworzy, przemienia barwy, współgra z geometrią kubicznych konstrukcji, załamuje się na krawędziach, wreszcie wnosi lekkość, a na poziomie odczuć – nadzieję. Jej logika nie zawsze wynika z optycznych praw, a wprowadzany niekiedy element irracjonalny zdaje się otwierać jeszcze inny, niepoznany wymiar. Czerń Ewy Zawadzkiej jest natomiast czernią niepokojącej, matowej próżni zalegającej w kątach, przezierającej ze szpar czy szczelin, radykalnie dzielącej bryły albo dającej wrażenie otchłannej głębi w tle. W jej opracowaniu pobrzmiewa echo doświadczeń zdobytych w technikach graficznych, a śmiałość zestawień przywodzi na myśl niemal barokowy dramatyzm. Oto zatem współistnieje tu swoista asceza środków z taką ich intensyfikacją, że płótna stają się obecne w niezwykle wyrazisty sposób, nierzadko wskazując też na symboliczne odniesienia. […]”

A o Annie Jędrzejec – prof. Zbigniew Gorlak (w recenzji pracy doktorskiej):

„[…] jest osobą bardzo młodą, ale w swoim dziele przekazuje wartości bardzo dojrzałe i podstawowe. Krótkim, zdawałoby się lekkim i lekko muskającym nas obrazem tworzy rzecz bardzo ważną i mocną. Nie przeszkadza nam kolor czarno-biały, tylko potęguje narrację. Brak wielobarwności skupia, jak w soczewce naszą percepcję.

Artystka opowiedziała nam swoje emocje, bez epatowania niesamowitymi obrazami. Delikatna materia i struktura tynku, jak widmo poszarzałej tęczy buduje swoją narrację, ale jest to opowieść dla każdego z nas. Mimo strachu przed własną wiwisekcją i pewnym obnażeniem się przed publicznością, to Anna prowokuje nas do zdjęcia z siebie warstw historii życiowych. Ta „prowokacja” artystyczna nie jest zgraną płytką, lecz udanym zabiegiem, który sytuuje swój projekt głęboko w naszym rozumie i wszystkich zmysłach. Może dla autorki jest swoistym katharsis i pewnym etapem w twórczości, ale jest wydarzeniem bardzo pozytywnym dla każdego odbiorcy. Zaznaczyć trzeba wysoki poziom warsztatowy – próby ze światłem, z jego „zatrzymaniem” i ponownie odrodzeniem świadczą o profesjonalnym podejściu do materii fotografii i projektowania obrazu.

Żmudna obróbka i dogłębne poszukiwane obrazu idealnego świadczą także o bardzo dużej sprawności warsztatowej, ale przede wszystkim o niebywałym profesjonalizmie. Selekcja, cierpliwość i zdeterminowanie, […] pozwoliło na poszukiwania, które tak są cenne, a podstawowe w twórczości każdego malarza, grafika, fotografa, czy rzeźbiarza. […]”

Koordynator/kontakt: Apoloniusz Węgłowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 622 66 83

 

Galeria Test

GALERIA TEST działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50 | Czynna: wt., śr., pt., 11:00-17:00; czw., 11:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriatest.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl