przejdź do treści

21 PAŹDZIERNIKA, Warszawa | ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ - Konstanty Andrzej Kulka

21 października 2019 r.  (Pn)  19:00

ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ

Bilety: 15 zł

kup bilet

Wykonawcy:

  • Konstanty Andrzej KULKA - skrzypce
  • Andrzej GĘBSKI - skrzypce
  • Andrzej WRÓBEL – wiolonczela

konstanty kulka ze skrzypcami

Program:
Karol Lipiński (1790 – 1861)
Moderato z Tria g-moll op. 8 na 2 skrzypiec i wiolonczelę (ok. 1814-1818)
Rondo z Tria A-dur op. 12 na 2 skrzypiec i wiolonczelę (ok. 1816-1818)
3 Polonezy op. 9 na 2 skrzypiec i wiolonczelę (ok. 1815-1816)
nr 1 A-dur
nr 2 e-moll
nr 3 D-dur
Karol Lipiński to najbardziej znany polski wirtuoz przez Wieniawskim – skrzypek który uchodził za godnego rywala samego Paganiniego. Występy właśnie tych dwóch skrzypków: Paganiniego i Lipińskiego w Warszawie w 1829 w Warszawie, podczas uroczystości koronacyjnych Mikołaja I wywołały burzliwe dyskusje krytyków.
Jak wszyscy wirtuozi XIX wieku Lipiński pisał efektowne koncerty skrzypcowe. Natomiast mało znaną stroną jego twórczości jest twórczość kameralna. Lipiński napisał 2 wielkie tria smyczkowe (każde trwa około 40 minut). Utwory te jednak nie są napisane na typowe trio smyczkowe (skrzypce, altówka i wiolonczela) ale na 2 skrzypiec i wiolonczelę. W dodatku pierwsze skrzypce są tu wyraźnie potraktowane solistycznie. Są to utwory pisane właściwie na skrzypce solo i dwóch akompaniujących muzyków.
Odkrycie kameralnej twórczości Lipińskiego jest zasługą niezmordowanego tropiciela zapomnianych skarbów muzyki polskiej – wiolonczelisty Andrzeja Wróbla. Udało mu się nie tylko dotrzeć do nie wykonywanych utworów kameralnych Lipińskiego, ale też przekonać samego Konstantego Andrzeja Kulkę do włączenia ich do swojego repertuaru. Ta wielka praca została utrwalona w poświęconym Lipińskiemu, sześcio-płytowym albumie wydanym przez Fundację Camerata Vistula. Na dzisiejszym koncercie usłyszymy fragmenty dwóch triów Lipińskiego i jego trzy Polonezy op. 9.
Lech Dzierżanowski

Konstanty Andrzej KULKA
Wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, London Symphony, Concertgebouw Amsterdam, English Chamber i inne. Artysta dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym można wymienić m.in. koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego i inne.

Andrzej GĘBSKI
Laureat Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Łodzi, Krakowie i Paryżu. Jest członkiem Zespołu Kameralistów Polskich Camerata Vistula prowadzonego przez Andrzeja Wróbla, a od 2002 r. pierwszym skrzypkiem zespołu. Artysta jest propagatorem muzyki polskiej, dokonał 60 prawykonań i nagrań archiwalnych dla PRiTV utworów skrzypcowych współczesnych kompozytorów polskich, a także nagrał 20 płyt CD z muzyką polską dla wydawnictw: Acte Préalable, DUX, CD Accord, PCM, które są premierami fonograficznymi.

ANDRZEJ WRÓBEL
W 1972 roku założył, razem z J. Tawroszewiczem, Kwartet Polski. Z tym zespołem otrzymał nagrody na konkursach: Colmar – I nagroda, Belgrad – II nagroda, Monachium – III nagroda. Kwartet dokonał licznych nagrań dla radiofonii niemieckiej, szwajcarskiej, francuskiej i polskiej. Nagrał też płytę dla Polskich Nagrań. Pracował też w orkiestrze Filharmonii Narodowej i w Warszawskiej Operze Kameralnej. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej z Jerzym Maksymiukiem. W roku 1986 założył zespół kameralny Camerata Vistula, który do tej pory jest przez niego kierowany.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl