przejdź do treści

26 PAŹDZIERNIKA, Warszawa | „O Komedzie, Zośce i innych” - rozmowa z Tomaszem Lachem w ramach Festiwalu Emigra 2019

„O Komedzie, Zośce i innych” - rozmowa z Tomaszem Lachem, przybranym synem Krzysztofa Komedy.

Komeda, archiwum prywatne

26 PAŹDZIERNIK 19:00

Mazowiecki Istytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Tematy spotkania będą krążyć wokół książki „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych" napisanej przez Tomasza Lacha, która opowiada o życiu i sławie ojca.

Krzysztof Komeda był polskim kompozytorem i pianistą jazzowym. Urodził się w 1931 roku, a zmarł w 1969 roku. Tworzył znane na całym świecie standardy jazzowe i muzykę filmową, był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce.

Jego przybrany syn, Tomasz opowie nie tylko o Komedzie, ale też o matce Zośce i innych znanych postaciach. Najbliższy sercu Lacha był jednak muzyk, który wspierał go w trudnym i burzliwym okresie dorastania. Zawsze czuł w ojcu wsparcie, inspirację i kogoś o wiele lepszego niż "zwykłego" rodzica. Może dlatego, że Komeda nie bał się mówić o uczuciach, a co najważniejsze, nigdy nie pozwalał zrezygnować Tomaszowi z marzeń, niezależnie jak nierealne by były.

Zapraszamy na to magiczne spotkanie, które poprowadzą Artur Wolski i Elżbieta Szymańska.

Po spotkaniu warto zobaczyć wystawę (w sali Elektorskiej – kawiarnia MIK) „Komeda. Kalendarium życia”  - udostępnioną przez Muzeum Jazzu, i przygotowana w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy.

Wystawa to życiorys Krzysztofa Komedy przedstawiony w bardzo zwięzłej formie, zawierającej wszystkie etapy jego życia.

Z wystawy dowiemy się o jego dzieciństwie, latach młodości, okresie studiów w Akademii Medycznej, pierwszych kompozycjach jazzowych, festiwalach, koncertach, ślubie z Zofią, podróżach, amerykańskiej karierze i okolicznościach tragicznej śmierci.

Znajdziemy listę wszystkich filmów i tytuły wszystkich płyt z jego muzyką, a także spis wszystkich książek napisanych o nim.

Wystawa zawiera 40 plansz prezentowanych na mobilnym stelażu. Zawierają m.in. opisy kolejnych lat życia Krzysztofa Komedy. Teksty, w języku polskim i angielskim, ilustrowane są reprodukcjami archiwalnych fotografii, plakatów, afiszy, okładek płyt i książek.

Pełna informacja o Festiwalu EMIGRA>>

Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury (Sala Elektorska), ul. Elektoralna 12
Szczegółowe informacje:  emigra.com.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl