przejdź do treści

Do 29 LISTOPADA, Warszawa | BE INSPIRED BY KOMEDA, Zaprzyjaźnij się ze sztuką

Z przyjemnością prezentujemy pokolenie młodych twórców, jazzmanów którzy muzykę Krzysztofa Komedy przetwarzają na nowo.

baner 844x464

Program w założeniu ma przybliżyć młodym uczestnikom sztukę współczesną. Tegoroczna edycja BE INSPIRED BY KOMEDA organizowana jest z okazji 50-lecia śmierci polskiego muzyka i kompozytora Krzysztofa Komedy.

Krzysztof Komeda, właściwie Krzysztof Trzciński -  polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera –Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog. Komeda bez wątpienia przyciągał swoim talentem i charyzmą muzyków i artystów jemu współczesnych. Był mistrzem swoich czasów. Kolejne pokolenia odkrywają muzykę Komedy na nowo, inspirując się, czerpiąc siłę i moc z pola twórczego które stworzył.

Z przyjemnością prezentujemy pokolenie młodych twórców, jazzmanów którzy muzykę Krzysztofa Komedy przetwarzają na nowo.

6 listopada, środa, 20:00

Koncert zespołu EABS „Letters to Komeda”

Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS ­ Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconemu mniej znanej twórczości K. Komedy, wrocławska formacja EABS poszła za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music - Kraksa / Svantetic, wieńcząc swoje dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zielony, studyjny album zdobył blisko 30 recenzji w Polsce i zagranicą, był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie (o płycie pisały takie tytuły jak Polityka, Przekrój, Rzeczpospolita, zespół pojawił się też na okładce pisma Jazz Forum). Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery, a zespół zagrał ponad 70 koncertów w Polsce i zagranicą.

EABS krótko po premierze debiutanckiej płyty zagrał w tak prestiżowych salach jak Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku czy sali NOSPR w Katowicach oraz na takich festiwalach jak Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Spring Break w Poznaniu, XJAZZ w Berlinie, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach czy na trasie Męskie Granie. EABS wystąpił także na krótkiej trasie koncertowej w Wielkiej Brytanii (Londyn, Manchester, Liverpool), na festiwalu BuSH w Budapeszcie, a także na trzech koncertach w Chinach (Xiamen, Guangzhou, Shenzhen).

29 listopada, 20:00

Kuba Więcek Trio. Usłyszymy zarówno utwory Komedy w interpretacji zespołu jak również wyjątkowe osobiste brzmienie młodego zespołu w materiale Kuby Więcka.

Kuba Więcek Saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany „Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii „Polish Jazz” od 28 lat. Absolwent Rytmisk Musik Conservatorium w Kopenhadze. Poza swoim trio koncertuje m.in z Kamilem Piotrowiczem, Piotrem Orzechowskim czy Marcinem Maseckim. Aktualnie mieszka w Warszawie, studiuje na Akademii muzycznej w Krakowie regularnie koncertując na całym świecie.

Na koncerty wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja wejściówek.

Cykl warsztatów dla młodzieży licealnej.

Cykl warsztatów jest częścią projektu plastyczno – muzycznego BE INSPIRED BY KOMEDA,

skierowanego do młodzieży licealnej.

Projekt łączy działania dwóch dziedzin sztuki, muzycznej i plastycznej. Zakłada działania edukacyjne (warsztaty plastyczne i wykłady) przybliżające uczestnikom muzykę jazzową na przykładzie życia i twórczości Krzysztofa Komedy. Uczestnicy stworzą pod okiem pedagoga, artysty plakaty jazzowe prezentowane na wystawie w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Planowane są również koncerty młodych jazzmanów, którzy z muzyki Komedy czerpali swoje inspiracje.

Organizując warsztaty, spotkania i koncerty tematycznie związane z życiem i twórczością Krzysztofa Komedy, przybliżymy młodzieży muzykę jazzową, uwrażliwimy uczestników i zgłębimy wiedzę o historii polskiego jazzu, zainspirujemy do krytycznej refleksji.

Warsztaty składają się z części wykładowej i części praktycznej.

- Projekt rozpoczynamy spotkaniem autorskim z Tomaszem Lachem, synem Zofii Trzcińskiej – Komedowej.

-  Kolejnym elementem będzie wykład z historii plakatu jazzowego, projektowania okładek do płyt jazzowych. Wykład poprowadzi artysta, historyk sztuki, wykładowca uczelni artystycznych Piotr Janowczyk.

- Warsztaty praktyczne z tworzenia plakatów poprowadzi dr. Maria Piątek - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego w 1997 roku. W 2012 obroniła doktorat z malarstwa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie pracuje jako wykładowca na kierunku Grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

Efektem będą plakaty w formacie 100 x 70 cm prezentowane dla szerokiego grona odbiorców na wystawie w Mazowieckim Instytucie Kultury.

- Koncert Barbary Drążkowskiej i Bartosza Smorągiewicza ze specjalnie stworzonym materiałem muzycznym z muzyką Krzysztofa Komedy.

Barbara Drazkov Drążkowska [PL/BE) jest pianistką znaną z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki.

Grając w ciemności z noktowizorem [Niewidzialna Pianistka], z fonografami Edisona [Wax Music], czy realizując autorską trasę koncertową na rowerze [Green Pianist] – Barbara tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi.

Liczne podróże oraz zmiany miejsc zamieszkania [Polska, Niemcy, Hiszpania, obecnie Belgia], zapewniły pianistce mocną pozycję na europejskiej scenie muzycznej.

Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) umożliwiło Barbarze dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej i zaowocowało współpracą z wieloma wybitnymi artystami, m. in. z Pawłem Mykietynem, Agnieszką Duczmal, Leszkiem Możdżerem, Nicholasem Lens, Sidim Larbi Cherkaoui, Davidem Dawson, Szymonem Brzóską, Manjunath BC.

Występowała na festiwalach i w salach koncertowych całego świata [m. in. Sydney Opera House, NCPA w Pekinie, Auditorium w Rzymie, Warszawska Jesień, Ars Musica w Brukseli, Enter Enea Festival w Poznaniu itd.].

Barbara nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, angażując się w projekty z tradycyjnymi muzykami z Indii, Japonii, Korei, Kongo, z wirtuozami ze świata flamenco i tango, jednocześnie eksplorując możliwości samego fortepianu – poprzez preparację instrumentu i wejście w sferę mikrotonów.

Program:

4 listopada  godz. 10-12: spotkanie z Tomaszem Lachem, synem Zofii Trzcińskiej Komedowej.

7 listopada  godz. 10 -14: wykład z historii polskiego plakatu jazzowego, prowadzący Piotr Janowczyk, historyk sztuki, artysta, reżyser i twórca filmów animowanych.

14(czw.) 18 (pon.) 21 (czw.) 10.00:16.00

Cykl warsztatów plastycznych na których młodzież będzie działać twórczo przy tworzeniu plakatów. Prowadzenie dr. Maria Piątek.

Warsztaty z podziałem na klasy/grupy. Każda z grup uczestniczyć będzie w trzech 2 lekcyjnych spotkaniach. Termin do ustalenia z koordynatorem projektu.

25 listopada, 11.00-13.00

Koncert Barbary Drążkowskiej ze specjalnie stworzonym na ten koncert materiałem muzycznym z muzyką Krzysztofa Komedy.

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy plakatów jazzowych stworzonych przez młodzież.

Czas trwania wystawy 25 listopada -15 grudnia

Warsztaty dla szkół są bezpłatne.

Wszystkie działania w projekcie odbędą się w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Zgłoszenia klas przyjmujemy mailowo i telefonicznie.

Koordynator projektu: Paulina Czajor, tel. 22 586 42 10,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl