przejdź do treści

9 LISTOPADA, Sokołów Podlaski | NAHORNY TRIO, Swing Club na Mazowszu

9 LISTOPADA 2019 r. (sob.)  19:00

NAHORNY TRIO

Swing Club na Mazowszu

Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury, ul. Wolności 27

Koncert w ramach 41. Zaduszek Jazzowych w Sokołowie Podlaskim

Bilety: 90 zł (cena karnetu na 41. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim)

Nahorny Trio Ballad Book fot. Piotr Gruchała

Wykonawcy:

NAHORNY TRIO

Włodzimierz Nahorny – fortepian

Mariusz Bogdanowicz – kontrabas

Piotr Biskupski – perkusja

W 2019 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje czwartą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, koncerty nawiązują bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już siódmy rok cyklu spotkań muzycznych Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 80 koncertów i wystąpiło ponad 400 wykonawców.

Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych.

Sokołowski Ośrodek Kultury należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Clubu na Mazowszu. W 2019 roku w ramach cyklu planowane są w Sokołowie Podlaskim 3 koncerty.

Trzeci i zarazem ostatni w tym roku koncert odbędzie się 9 listopada br. w ramach 41. Zaduszek Jazzowych organizowanych przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Z programem zatytułowanym Song Book – Okruchy dzieciństwa  wystąpi Nahorny Trio.

Ballad Book – Okruchy dzieciństwa to kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego ikony i legendy polskiego jazzu, mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie.

Okruchy dzieciństwa to sentymentalna podróż do Kwidzyna miasta, gdzie Mistrz spędził swe młode lata. Jest to płyta inna niż poprzednie, nagrane z Trio. Stonowana stylistycznie. Stanowi twórczą odpowiedź na współcześnie otaczający nas krzyk, zgiełk i pośpiech. To muzyka pełna oddechu, spokoju, zadumy i refleksji. Na płycie znalazło się jedenaście niepublikowanych jeszcze utworów.

Twórczość Włodzimierza Nahornego to poezja i romantyzm – język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Utrzymana w jazzowym kanonie pianistyka nosi osobiste słowiańskie piętno. Życiorys Artysty to niemal cała historia polskiego jazzu. Twórczy idiom Nahornego jest tak szeroki, jak nieskończony jest wachlarz Jego artystycznych możliwości. Od samego początku kariery, od debiutu Muzyk wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. To człowiek o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełen energii i nowatorskich koncepcji. Krytycy nazywają go Chopinem jazzu.

Nahorny Trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji istnieje nieprzerwanie od 1991 roku. To, jak dotąd, najdłużej grające polskie trio jazzowe. Jest ono bazą wszystkich projektów Mistrza, wśród których wymienić można: Śpiewnik Nahornego, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie i Nahorny Sextet Chopin Genius Loci. Trio ma w swoim repertuarze również fragmenty programów Nahorny-Szymanowski Mity czy Chopin Genius Loci, w których lider połączył świat muzyki poważnej i jazzu, tworząc nową wartość wykraczającą poza dotąd znany jazzowy kanon transkrypcji muzyki poważnej. To muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków.

Producentem i wydawcą płyty Ballad Book – Okruchy Dzieciństwa jest Mariusz Bogdanowicz. Z jego wydawnictwem Confiteor Włodzimierz Nahorny jest związany blisko dwadzieścia lat. Do tej pory nakładem wydawnictwa ukazały się cztery albumy Włodzimierza Nahornego: Dolce far niente... i nic więcej – Nahorny Trio (2002), Śpiewnik Nahornego – Lora Szafran, Nahorny Trio (2003), Chopin Genius Loci – Nahorny Sextet (2010), Hope – Nahorny Trio (2014).

(Autor opracowania – Mariusz Bogdanowicz)

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej.

Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I Nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II Nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966 r.; I Nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu w 1967 r., którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I Nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.

Jego ogromną aktywność w ostatnich trzech dekadach dokumentują płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-Szymanowski Mity, Nahorny-Chopin  Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz  Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente... i nic więcej, Śpiewnik Nahornego,  Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci,  Nahorny Trio HOPE, i najnowsza Ballad Book – Okruchy dzieciństwa.

Działające od 1991 r. Nahorny Trio, z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji, jest bazą wszystkich formacji i projektów fonograficznych. Nahorny Sextet wykonuje transkrypcje muzyki poważnej (Chopin, Szymanowski, Karłowicz, Paderewski, Maciejewski) będące połączeniem oryginałów z kompozytorską inwencją lidera. 

W maju 2009 r. Włodzimierz Nahorny obronił pracę doktorską pod tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej, a w 2013 r. otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W styczniu 2011 r., z rąk Prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Twórczy idiom Nahornego to pojęcie tak szerokie, jak nieskończony jest wachlarz Jego artystycznych dokonań. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji.

Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny.

Mariusz Bogdanowicz – kontrabasista, kompozytor, lider, producent, wydawca, publicysta i pedagog.  Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ma w swoim dorobku cztery autorskie płyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013) i Przy Tobie (2016).

Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej: Maskarada (1991), Emigranci (2009), Idź w noc Margot (2010), Żyd (2012), Cudowna lampa Aladyna (2014).

W latach 1982–84 współtworzył słynny Heavy Metal Sextet.

W 1991r. sformował swój pierwszy zespół. Zespoły Mariusza Bogdanowicza grają kompozycje lidera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Najnowszy program jego Kwartetu nosi tytuł SYNTONIA. Obecnie współtworzą go Adam Wendt (ts, ss), Kasia Pietrzko (p) i Sebastian Frankiewicz (dr). Z zespołem okazjonalnie występuje siedemnastoletni Ignacy Wendt (tp), syn Adama.

W 2016 roku ukazała się płyta Przy Tobie – Mariusz  Bogdanowicz – piosenki z utworami do słów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Justyny Holm, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Marka Gaszyńskiego w wykonaniu wokalistek wywodzących się z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Od blisko trzydziestu lat Mariusz Bogdanowicz gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował m.in. z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Pawłem Tomaszewskim, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Brał udział w spektaklu Kobieta z widokiem na taras Stanisława Tyma.

Jest producentem i wydawcą fonograficznym, jego wydawnictwo Confiteor wydało m.in. płyty: Seriale, Seriale..., Confiteor Song, Nahorny Trio Dolce far niente... i nic więcej, Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet Chopin Genius Loci, Syntonia, Nahorny Trio Hope, Przy Tobie, Nahorny Trio Ballad Book – Okruchy dzieciństwa.

Artysta zajmuje się również publicystyką. Przeprowadził wywiady m.in. z Włodzimierzem Nahornym i Wojciechem Karolakiem („Jazz Forum”). Pisze cykliczne felietony pt. Basista prawdę ci powie („Top Guitar”, „Muzyk”). Prowadzi audycje autorskie: lata 2004–2014 – Jazz Travels, od 2015 roku – Jazz dla ludzi (Radio JAZZ.fm).

W 2005 roku odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od roku 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym.

Od 5 kwietnia 2019 roku jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, liryczna i refleksyjna. Artysta jest instrumentalistą odznaczającym się swoim własnym, oryginalnym brzmieniem.

Piotr Biskupski – Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się  instrumentem nie tylko rytmicznym. Artysta potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów.

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego.

Muzyk wszechstronny, poruszający się swobodnie tak w klasyce, jazzie, jak i muzyce popularnej. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Arturem Dutkiewiczem a ponadto z Richardem Ross, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhof, Susan Weinert, Vadimem Brodskim.

Od wielu lat Muzyk współtworzy większość projektów artystycznych Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 35 płyt.

Jest wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym pełniącym funkcję kierownika Katedry Jazzu. Na tym samym stanowisku prowadzi zajęcia również w Akademii Muzycznej w Łodzi, pełniąc funkcję kierownika Zakładu Perkusji. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych.

Pisuje do fachowych czasopism muzycznych, takich jak m.in. „Muzyk”,  „Top Drumer”.

Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się  instrumentem nie tylko rytmicznym. Artysta potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów.

Od ponad trzydziestu lat, wraz z Mariuszem Bogdanowiczem, tworzy jedną z najbardziej cenionych sekcji rytmicznych w Polsce.

Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej (Złota Tarka, Jazz nad Odrą).

Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Koordynator/kontakt:  Piotr Mazur, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 35

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizator: Sokołowski Ośrodek Kultury, Alina Simanowicz, 25 787 24 38, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współfinansujący: STOART

stoart male dociete

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl