przejdź do treści

Do 29 LISTOPADA, Warszawa | "po fotografii Jan Berdyszak Marcin Berdyszak", GALERIA XX1

Na wystawie zaprezentowane będą reinstalacje fotograficzne Jana Berdyszaka oraz instalacja Marcina Berdyszaka dotycząca głośnej swego czasu sprawy Iana Rossa Baughmana.

Jan Berdyszak reinstalacje fotograficzne Pomiędzy wartości MCSW Elektrownia Radom 2018

GALERIA XX1

Warszawa, Al. Jana Pawła II 36

po fotografii 

Jan Berdyszak

Marcin Berdyszak

Jan Berdyszak – reinstalacje fotograficzne

Marcin Berdyszak – instalacja Wielorównaniowy model sprawy Iana Rossa Baughmana.       

9 listopada – 29 listopada

Wernisaż:  8 listopada  2019 r. 18:00

Wstęp wolny

Jan Berdyszak –  Rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog.

Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1952–1958  w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza. Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów, dyplom, poszukiwania z zakresu malarstwa i grafiki, a także inspiracje historyka sztuki Krzysztofa Łubieńskiego oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty. Do najważniejszych cykli malarskich należą Koła podwójne, Obszary koncentrujące, Passe par tout czy ostatni cykl Reszty reszt. Instalacje i rzeźby, które realizował, były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen, jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność, a także byt przestrzeni. Tworząc modele, takie jak triada pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami, od racjonalnych po skrajnie metafizyczne. Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby Jana Berdyszaka znajdują się w wielu znaczących kolekcjach w kraju i za granicą.

Marcin Berdyszak –  Dyplom z Malarstwa w Pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z Rzeźby w Pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku.

Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby.

W latach 1999–2002  prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002–2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008–2016.

Członek Stowarzyszenia Artystyczno – Edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.

Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Izraelu i USA.

Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej.

Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Koordynator/kontakt: Agnieszka Rogóz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 620 78 72

Wielorównaniowy model sprawy Iana Rossa Baughama 2017

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl