przejdź do treści

25 LISTOPADA, Warszawa | Koncert Barbary Drążkowskiej i Bartosza Smorągiewicza, BE INSPIRED BY KOMEDA

25 LISTOPADA (pon) 11:00-13:00

Koncert Barbary Drążkowskiej i Bartosza Smorągiewicza ze specjalnie stworzonym materiałem muzycznym.

Koncert Barbary Drążkowskieji  Bartosza Smorągiewicza

Zaprzyjaźnij się ze sztuką w założeniu ma przybliżyć młodym uczestnikom sztukę współczesną. Tegoroczna edycja BE INSPIRED BY KOMEDA organizowana jest z okazji 50-lecia śmierci polskiego muzyka i kompozytora Krzysztofa Komedy.

Barbara Drazkov Drążkowska [PL/BE) jest pianistką znaną z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki. Grając w ciemności z noktowizorem [Niewidzialna Pianistka], z fonografami Edisona [Wax Music], czy realizując autorską trasę koncertową na rowerze [Green Pianist] – Barbara tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi.

Liczne podróże oraz zmiany miejsc zamieszkania [Polska, Niemcy, Hiszpania, obecnie Belgia], zapewniły pianistce mocną pozycję na europejskiej scenie muzycznej.

Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) umożliwiło Barbarze dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej i zaowocowało współpracą z wieloma wybitnymi artystami, m. in. z Pawłem Mykietynem, Agnieszką Duczmal, Leszkiem Możdżerem, Nicholasem Lens, Sidim Larbi Cherkaoui, Davidem Dawson, Szymonem Brzóską, Manjunath BC.

Występowała na festiwalach i w salach koncertowych całego świata [m. in. Sydney Opera House, NCPA w Pekinie, Auditorium w Rzymie, Warszawska Jesień, Ars Musica w Brukseli, Enter Enea Festival w Poznaniu itd.].

Barbara nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, angażując się w projekty z tradycyjnymi muzykami z Indii, Japonii, Korei, Kongo, z wirtuozami ze świata flamenco i tango, jednocześnie eksplorując możliwości samego fortepianu – poprzez preparację instrumentu i wejście w sferę mikrotonów.

Bartosz Smorągiewicz ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera. Studiował również w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji “Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu kompozytorskiego “Diaspora Crossings” sfinalizowanego serią koncertów w Nowym Jorku. Otrzymał 1-szą nagrodę na IV i 3 nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.

Otrzymał zamówienia na skomponowanie muzyki od różnych festiwali muzycznych m.in.: na dziesiątą rocznicę festiwalu International Chopin & Friends Festival, gdzie jego kompozycja została wykonana przez kwintet klarnetowy do instalacji multimedialnej podczas trwania festiwalu w Nowym Jorku, z MKiDN otrzymał dofinansowanie na „Rozrywkowe Mazurki” na skrzypce i wiolonczelę, w ramach priorytetu Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez IMIT, prawykonanie odbyło podczas festiwalu Emanacje. Jest on również autorem muzyki do serialu „Wszystko przed nami”, szwedzkiego filmu niemego „Mistrz” Theodora Dreyera wykonanej podczas Przegląd filmów skandynawskich w Warszawie, i sztuk teatralnych: „Ósmy cud świata” i „Piękna i bestia” w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Jego jazzowe kompozycje i aranżacje wykonywały Big Band “Konglomerat”, “3275kg Orchestra”, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg, Score Jazz Orchestra z Holandii, Big Band Aachen, Filharmonię Belgorod w Rosji.

Kompozycje kameralne i solowe wykonywane były na Teheran International Contemporary Music Festiwal, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Festiwalu Emancje w Dębnie, Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach królewski w Warszawie, Janowieckich Interpretacjach Muzyki, Falenickich koncertach letnich w Warszawie, czy Festiwalu Telemannowskim w Żarach.

Jako jedna z kilkunastu osób z całego świata został zaproszony do udziału w legendarnych warsztatach kompozytorskich założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego, BMI Jazz Composers' Workshop, odbywających się w Nowym Jorku.

Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista) występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Koncertował na licznych festiwalach: Tokio Jazz Festival, International Chopin and Friends Festival (Nowy Jork), Bayerisches Weekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech, Jazz w Parku Dreszera w Warszawie, Staromiejskie koncerty jazzowe i kameralne w Poznaniu, Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi, Festiwal Telemannowski w Żarach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Sztuki Naiwnej w Katowicach, Festiwal Goodfest Polish New Music w Dębicy, Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, Emanacje, Chopin na Krakowskim Przedmieściu, Seifert Competition w Krakowie, Red Bull Music Academy Warszawa, Dzieżgońskie Spotkania z Old Jazzem, Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi, Jazz na Kresach w Zamościu, Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni, Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” w Łochowie, Puls Wolności Warszawa.

W sierpniu 2017 roku ukazała się płyta z jazzowymi kompozycjami Bartosza Smorągiewicza pt. „Hustle & Bustle”.

Miał przyjemność współpracować z wieloma słynnymi artystami m.in.: Monika Brodka, Natalia Sikora, Dariusz Stachura, prof. Jim McNeely, prof. Hans Peter Salentin, prof. Leszek Żądło, prof. Mike Svoboda, dr hab. Ryszard Borowski, dr hab. Krzysztof Przybyłowicz, dr Rafał Grząka, dr Zbigniew Wrombel, dr Steve Hunt, dr Maciej Fortuna, Marcin Masecki, Izabela BuchowskaPaweł Pańta, Józef Eliasz, Michał Jaros, Krzysztof, Lenczowski, Kuba Kujawa, Andrzej Święs, Lewis Robinson, Christian Fabian, John Blair, Rehan Syed, Harald Oeler, Bertram Oeler, Max Ludwig, Felix Himmler, Markus Geiselhart, Magdalena Domagala, Sylwia Bialas, Nobuko Miyazak, Emi Inaba, Patryk Piłasiewicz, Piotr Wrombel, Katarzyna Stroińska, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Dorota Samsel, Maciej 'Tryfonidis' Bielawski, Waldemar Franczyk. 

Pełny program wydarzeń w ramach Zaprzyjaźnij się ze sztuką, BE INSPIRED BY KOMEDA>>

Koordynator projektu: Paulina Czajor,  tel. 22 586 42 10, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl