przejdź do treści

12 LISTOPADA, Warszawa | Czytanie performatywne III, My E. Zamiatin, reż. Maksymilian Nowak, NOWE FORMY TEATRU

NOWE FORMY TEATRU

12.11.2019 r., godz. 19:00

Czytanie performatywne III, My E. Zamiatin, reż. Maksymilian Nowak (AT Warszawa)

Wstęp wolny

NFT

„(...)O co ludzie – od powijaków – modlili się, męczyli? Żeby ktoś raz na zawsze wytłumaczył im, co to jest szczęście – a potem przykuł ich do tego szczęścia łańcuchem.”

Rok 3000. Państwo Jedyne wyrosło i przewyższyło wszystkie poprzednie formy cywilizacji, znalazło bowiem drogę do uniwersalnego szczęścia. Człowiek w końcu został uwolniony od przymusu podejmowania ciągłych decyzji – drogę życiową każdego numeru Państwa Jedynego ustala bowiem Urząd Opieki. Ludzie uwierzyli i oddali się najwyższej formie cywilizacji, dlatego teraz żyją w zagwarantowanym przez nią szczęściu, jedności i zgodzie. Delta – 503, konstruktor Integralu – statku kosmicznego mającego rozpowszechnić wspaniałe dziedzictwo Panstwa Jedynego w każdym zakątku kosmosu. Kiedy jednak ostateczne zwycięstwo jest blisko, bohater zapada na nieuleczalną chorobę – duszę, która staje na jego drodze do szczęścia. Czy uda mu się wyleczyć z duszy i osiągnąć ostateczne szczęście?

Czy wolna wola jest tylko przeszkodą na drodze do osiągnięcia globalnego szczęścia? Dokąd prowadzi bezgraniczna wiara w strukturę społeczną? Czy człowiek pozbawiony wyobraźni jest jeszcze człowiekiem?

Reżyseria: Maks Nowak

Scenografia: Maciej Strzałkowski – Rajca, Stefania Strzałkowska – Rajca

Muzyka: Paulina Atmańska

Współpraca choreograficzna: Barbara Songin

Współpraca dramaturgiczna: Stefania Strzałkowska – Rajca

Obsada: Robert Czerwiński, Zbigniew Konopka, Hubert Fiebig, Marta Parzychowska, Maciej Żmijewski

// dyskusja Człowiek a technologia, gość: dr Ewa Drygalska (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie)

dr Ewa Drygalska – historyczka filmu, wykładowczyni PJATK, gdzie prowadzi zajęcia z teorii mediów i sztuki nowych mediów. Wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne do instytucji publicznych. Pomysłodawczyni pierwszego muzealnego hackathonu Hack Art MNW. Pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie jako specjalistka ds. treści cyfrowych oraz w Muzeum Fryderyka Chopina jako koordynatorka ekspozycji multimedialnej. 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl