przejdź do treści

Do 22 STYCZNIA, Warszawa | Tomasz Myjak "Dlaczego nie tak?!" Malarstwo, GALERIA TEST

GALERIA TEST

 ul. Marszałkowska 34/50,  Warszawa

Tomasz Myjak Dlaczego nie tak?! Malarstwo

19 grudnia – 22 stycznia

Wernisaż: 18 grudnia 19:00

Wstęp wolny

Ksiezyc 2018 zywica ol ak ca110x110cm4Ksiezyc 2018 zywica ol ak ca110x110cm5

Galeria Test zaprezentuje prace Tomasza Myjaka pochodzące z kilku ostatnich lat, przede wszystkim z dwóch cykli: Księżyce – Sacrum (2018) – jeszcze nigdzie nie pokazywanego oraz Sacrum – Profanum (2017) – pokazywanego tylko raz.

 Od dawna nurtuje artystę pytanie o człowieka. Kim on jest? 

 Ma to oczywiście ogromne znaczenie dla całej Ludzkości i jest fundamentem kilku religii, dlatego wiem, że nie odpowiem. Wiem też, że odpowiedź jest możliwa – inaczej życie nie miałoby sensu. Odpowiedź, jak to zwykle bywa z trudnymi pytaniami, leży gdzieś pomiędzy religią, naukami ścisłymi i przyrodniczymi, poezją i muzyką a sztuką obrazowania. Ta ostatnia wynika z rodzaju wrażliwości na Świat widzialny i umiejętności przekładania go na Światy wyobrażone – oczywiście na poziomie wizualnym… a może nie tylko – mówi Tomasz Myjak.

Ostatnie obrazy Myjaka to raczej mało popularny zakątek malarstwa. Artysta stara się w nich dotknąć tego czułego punktu, który powoduje wzruszenie, poczucie bezgranicznego piękna, katharsis. To trudne. Odbiór zachodu słońca czy jelenia na rykowisku jest niezrównanym zjawiskiem w Świecie realnym, nieprzekładalnym na język malarstwa czy nawet fotografii.

 7spojrzen 2016 ak pl 150x100cm3

Z kolei obraz skompilowany z abstrakcyjnych zdarzeń malarskich, jedynie ślizgający się po naszym doświadczeniu Świata – tak jak wiersz, jak dźwięk muzyki, ma szansę wywołać ten efekt i wycisnąć z nas łzę… a to na pewno zbliży nas do prawdy o człowieku – dodaje artysta.

TM portret Gianlucca

Tomasz Myjak

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktorat Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Sztuki Operatorskiej – specjalizacja: Fotografia.

Habilitacja na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

Koordynator/kontakt: Apoloniusz Węgłowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 622 66 83

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl